Megfelelő Puppy keresése, ősrégi pc feltámasztása

A puppy linux operációs rendszer és szoftverei
gaborka
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2018.03.08. 17:10

Megfelelő Puppy keresése, ősrégi pc feltámasztása

Hozzászólás Szerző: gaborka »

Sziasztok!

Új vagyok a Puppy Linux-szal való ismerkedésben, kérlek segítsetek.

A kukába akartak kidobni egy ősrégi notebookot.
Nem hagytam.
Továbbajándékozni én sem tudnám, mert van törött billentyű.
IBM ThinkPad R31, 1,2 GHz-es Celeron processzor, 376 MB memória, 10 GB merevlemez.

A cél, hogy egy nagymamánál otthagyós, képnézegetős és receptolvasós internet nélküli gép legyen, amin még játszani is lehet (kártya, stb.)

Eddig az Ubuntu családból egy 8.04-et telepítettem fel rá. Lassú volt, ha más OS nem lesz, ez vagy talán egy 6.06 lesz a befutó (frissítések rátelepítése osztaviszonlátásra)

A SliTaz legfrisebb 5.0 rollingja az alábbi videó 33. másodperce után nem mozdul sehová, tehát telepíthetetlen:

https://www.youtube.com/watch?v=jSlvb8g7GS8

A Puppy családból eddig (azt olvastam a korának megfelelő kernelt szállító "Wary" kiadást próbálgassam) egy 5.5-ös Wary-t telepítettem. Eddig azt hittem nem vagyok hülye, de kiderült, hogy igen, ugyanis mégsem települt fel (és fáradt is voltam, otthagytam).

Kérdés:
- A Puppy családból mit próbáljak? Wary, 3.1? Van egy ilyen dínókra megfelelő 2.6-os- és 3.0 kernel közötti Puppy? Hát még magyarított?
- SliTaz régebbi kiadásaival érdemes próbálkozom?


Köszönöm szépen előre is a segítségeteket!

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Megfelelő Puppy keresése, ősrégi pc feltámasztása

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

A 376 MB memória miatt érdemesebb volna full telepítést alkalmazni (némi swap partícióval 500 MB) hogy legyen több memóriád a rendszernek és programoknak . 10Gb merevlemez bőven elég 1 általános alap rendszernek . Tulajdonképpen bármelyiket kipróbálhatod/használhatod rajta, csak ne 64 bitessel és ne PAE kernelessel és ne a csipesz féle megalomán (nehari csipesz :D) puppykkal próbálkozz. Azzal a géppel még netre is felmehetsz simán (ha megoldott a kapcsolat), amennyiben nem akarsz videókat nézegetni , de még az is elmegy éppen. Ha a gép tud boot-olni usb-ről könnyedén kipróbálhatod bármelyiket .
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára KuLuSz 2018.03.08. 20:13-kor.
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

NTamas
Hozzászólások: 1868
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Megfelelő Puppy keresése, ősrégi pc feltámasztása

Hozzászólás Szerző: NTamas »

gaborka írta: 2018.03.08. 17:30 A kukába akartak kidobni egy ősrégi notebookot.
Nem hagytam.
Továbbajándékozni én sem tudnám, mert van törött billentyű.
IBM ThinkPad R31, 1,2 GHz-es Celeron processzor, 376 MB memória, 10 GB merevlemez.
Jól tetted hogy nem hagytad kidobni, múzeális darab, érdemes megmenteni. Egy ilyen hasonló, de gyengébb procival szerelt, lentebb belinkelt kvalitású IBM masinára simán feltehető a kros54 féle Precise 571 Lite puppy, célszerűen Full-installos telepítéssel, és minimum 1GB-os swap partícióval. A merevlemezen elsőnek a swap partíciót kell kialakítani, utána egy másikat, ahová majd a puppy települni fog. Ez utóbbi lehet ext2-ext3-as partíció, és mivel régi a gép, én oda ext4-es partcíciót nem javallok. A telepítéshez nézd meg skami napokban kiadott videóját, bár nem erről a precise puppyról van benne szó, de a telepítés -Full-telepítés- menete teljesen ugyanaz.

Tehát:
IBM ThinkPad R31 2656 - 14.1" - PIII-M - 256 MB RAM - 40 GB HDD
https://www.cnet.com/products/ibm-think ... ies/specs/

erre ezt a kros54 féle Precise 571 Lite puppy-t simán fel lehet tenni, Full-installos módban:(az 1GB-os swap partíció kialakításával, persze!)
XPr571Lite.iso(231.1M)
https://archive.org/download/Puppy_Linu ... 71Lite.iso

De felteheted a csipesz féle Precise 5.7.1 Retro Minimal csomagot is, az talán még jobb is lesz oda, arra az IBM-re.
precise-571JPRetroMinimalRev5EngHunShinobarCsipesz2017May.iso 141.8 MB
https://drive.google.com/file/d/0B38lNu ... hyeFU/view

Mind a két puppy verzió stabil darab, és jól lehet rá építkezni, amennyiben még saját programokat is kívánsz arra rátelepíteni.

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Megfelelő Puppy keresése, ősrégi pc feltámasztása

Hozzászólás Szerző: S-kami »

Elnézést, nem sok időm van mostanában, de egy apróság :
Az ext2 gyors de sérülékeny.
Az ext3 lassabb, de naplózó.
Az ext4 pedig olyan gyors, mint az ext2, de naplózó.
szóval öreg gépre is mehet az ext4, gyors és biztonságos, de a nagyon régi puppy -k nem ismerik.

Üdv!
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

luighy
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2018.05.02. 11:24

Re: Megfelelő Puppy keresése, ősrégi pc feltámasztása

Hozzászólás Szerző: luighy »

Sziasztok, hasonlóan régi laptopra telepítettem a Puppyt. A xenialpup64-7.5-uefi.iso segítségével.
Maga az op.rendszer teljes telepítéssel egészen jól megy. (CPU 1.8 Mhz, 384 MB RAM, 60 GB HDD)
Hardvert felismeri, wifire is rá tudtam csatlakozni.

Viszont böngészőt nem lehet elfogadható sebességgel használni. (többet is próbáltam: chrome, firefox meg a belső böngészőt)
Inkább sehogyan sem lehet mert annyira lassú és "darabos"...
Korábban xp volt a gépen, kb.2002-es kiadású Asus laptop. Azon szép "nyugisan" ment a net.
A wifi-t egyébként más korszerűbb konfigurációval használom napi szinten, probléma nélkül.

Tudnátok ötletet adni mit kellene/lehetne hangolni?
Köszönöm Luighy

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Megfelelő Puppy keresése, ősrégi pc feltámasztása

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
64-bites puppy 384 MB rammal? :o
:arrow: Próbáld meg a 32 bitest!
(milyen vga-d van?)

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Megfelelő Puppy keresése, ősrégi pc feltámasztása

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Talán a legkisebb RAM-foglalással a Seamonkey megy. Most mérte valaki, jó eredményt (azaz a próbáltak közül a legalacsonyabb RAM-foglalást) adott az újabb közül a Palemoon.
De ne reménykedj.
Annyi RAM nem elegendő a komolyabb netezéshez, email-ellenőrzésre elmegy.

NTamas
Hozzászólások: 1868
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Megfelelő Puppy keresése, ősrégi pc feltámasztása

Hozzászólás Szerző: NTamas »

... Tudnátok ötletet adni mit kellene/lehetne hangolni? ...
Nem hangolni cserélni(CPU 1.8 Mhz, 384 MB RAM)
Gondolom a proci egy Celeron(cs) annál nem meglepő, ha az újabb böngészőket nem tudja rezzenéstelenül kiszolgálni. Bár a 64 bites Puppy telepítésből gondolom, hogy az a laptop inkább egy AMD Turion64 MT30 procis Asus A6U-5050H (A6000 széria) vagy egy Asus A7-es szériás gép lehet.(2002 évjárat)
A Ram mennyisége nagyon kevés!! - a chrome, firefox nagy memóriazabálók eleve.
...Korábban xp volt a gépen, kb.2002-es kiadású Asus laptop. Azon szép "nyugisan" ment a net. ...
Akkor még nem léteztek a mai nagy erőforrásigényű webböngészők.
Mivel laptopról van szó, a proci szinte biztosan nem cserélhető, viszont a Ram mennyisége talán még emelhető, feltéve, ha kapsz még hozzávaló ram modult, és van még a gépben üres ram-hely a bővítéshez.
Ha a gépet technikailag nem lehet már bővíteni, korszerűsíteni, akkor a webböngészők beállításaiban lehetne elvileg még operálni, pl. a Firefoxnál a Beállításokban a Speciális-Hálózat beállításban az automatikus gyorsítótár-kezelését felülbírálni, és egy kisebb, fix pl. 130-150MB értéket beállítani, ez néha segíteni szokott.
De tudomásul kell venni, a gépben, -hiába Asus- igen kevés a Ram mennyisége a mostani webböngésző szörnyekhez.
És a régi prociból adódóan az újabb webböngésző technikák sem használhatóak ott.(pl. többszálas működés)

Ahogy kros54 is írta előttem: Seamonkey
Linux/x86_64 SeaMonkey 2.49.2(ez a legfrissebb verzió)
GTK3-kell már hozzá!, (64 bites, angol nyelvű, de magyar nyelvi fájl telepíthető rá!)

Letöltési link:
Linux/x86_64 .tar.bz2
https://archive.mozilla.org/pub/seamonk ... 64.tar.bz2
Magyar nyelvi fájl hozzá: -az .xpi fájlt a böngészőből kell telepíteni.(Fájl menü-fájl megnyitás menüpontban)
https://archive.mozilla.org/pub/seamonk ... ngpack.xpi

Ha feltelepítetted az angol nyelvű 64 bites Seamoney-t, akkor nyitsd meg a böngészőt és a magyar nyelvi fájlt is telepítsd fel hozzá(.xpi file)

Az angol nyelvű böngészőben a magyar nyelvre átállítás menete:

How to activate your newly installed language

Once the download and the installation has fully completed, you'll need to activate this language for the SeaMonkey user interface.

To activate the new language:

Select "Preferences..." from the Edit menu
In the preferences window, open the "Appearance" panel
Select the new language from the list at the bottom and click OK or Close -itt lehet a legördülő ablakból kiválasztani, és a böngészőhöz adni a magyar nyelvet!(de csak a magyar nyelvi .xpi fájl telepítése után!-
Close all SeaMonkey windows
After SeaMonkey is started again, the user interface should be in your selected language

Kép
Kép

ticoo1
Hozzászólások: 624
Csatlakozott: 2014.10.21. 08:58

Re: Megfelelő Puppy keresése, ősrégi pc feltámasztása

Hozzászólás Szerző: ticoo1 »

Ha megadod a laptopod pontos típusát, akkor biztos, hogy konkrétabb segítséget kapsz.
A laptopot természetesen lehet fejleszteni, akár CPU cserével is, csak a megfelelő CPU típuscsalád (M-es, P-s) kell (AMD-re is igaz a "család" ismerete). A régi Asus-ok estében pár perc a CPU csere. A RAM-ot is lehet bővíteni és a BIOS-t is lehet frissíteni (esetleg több RAM-ot fog kezelni). Aukciós oldalakat, ha átnézed, látni fogod, hogy pár ezer Ft-ból elég nagyot lehet fejleszteni a laptopon. (Xenial64 fut rajta!!!) Ami a probléma, az a "videokártya", illetve a rendelkezésére álló RAM mennyisége.

Jelenleg a Pale Moon böngésző eszi a legkevesebb memóriát, az új SeaMonkey a legegyszerűbb estben is kb. 50-60 MB-tal többet kér és sokkal lassabban tölti be az oldalakat. A Firefox itt kiesik a "ram-zabálása" végett, illetve türelemmel lehet használni.

Én a Xenial 7.04-et (32 bit) javaslom, mert talán az "újabbak" közül ez kezeli legjobban a régi videokártyákat, de konkrétabbakat csak akkor, ha ismert a laptop pontos típusa és "tartalma" (CPU, DDR I-II).

luighy
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2018.05.02. 11:24

Re: Megfelelő Puppy keresése, ősrégi pc feltámasztása

Hozzászólás Szerző: luighy »

Nagyon szépen köszönöm a hozzászólásokat.
Akkor összegzem:

1./ 32 bites puppy jobb lenne.
2./ Memória bővítést célszerű lenne megpróbálni.
3./ Seamonkey vagy "valami" kis memória igényű böngésző használata.

Mondjuk a poén, hogy youtube meg skype használatra is gondoltam még korábban... :-)
Mivel a böngészés adja a "szűk keresztmetszetet" gondolom más disztribúcióval sem lenne nagyobb sikerem.

Üdv. és köszönet még egyszer:
Luighy

u.i.: Egy kicsit akkor kísérletezem.

Válasz küldése

Vissza: “Puppy Linux”