Saját Puppy készítése

A puppy linux operációs rendszer és szoftverei

Milyen felületet ajánlotok?

XFCE
4
50%
KDE
0
0 szavazat
LXDE
3
38%
Más felület (kérlek írd meg hozzászólásként)
1
13%
 
Szavazatok száma: 8

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Saját Puppy készítése

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

Amit skami emleget téma , azzal kapcsolatban már van bejegyzés a fórumon ITT.
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

micropuppy
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2018.02.27. 20:16

Re: Saját Puppy készítése

Hozzászólás Szerző: micropuppy »

Majd átolvasom ezt a témát, amit ajánlottál. Köszönöm.
:D MicroPuppy :D

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Saját Puppy készítése

Hozzászólás Szerző: NTamas »

micropuppy írta: 2018.02.27. 22:07 Na szóval úgy értem hogy egy saját Puppyt. Semmi kikötés, a többi "habratyot" kicsit módosítva látja fentebb.
micropuppy

Némi fogalomzavart érzek az erőben....

Azt írtad indításként, hogy idézem:
... Egy komplett Linuxot szeretnék készíteni ISO képfájlban, amit nem csak szűk körű, hanem közösségi használatra szeretnék fordítani. Mind a két architektúrára (32 és 64 bites), a legjobb driverekkel ellátva. A felületet XFCE vagy LXDE-re gondoltam, ...
ebből a követelményhalmazból én azért két fontos dolgot kiemelnék. És nem csak a kukacoskodás miatt...

1. nem csak szűk körű, hanem közösségi használatra
2. a legjobb driverekkel ellátva. A felületet XFCE vagy LXDE-re gondoltam

Szóval amit nem értek, ha már közösségi használatra tervezel, eleve honnan tudod, hogy az a közösség, vagy egy másik, milyen régi-új számtech technikával bír,(ez azért nagyon nem mindegy) melyek lennének, az Ő elvárásaik egy oprendszerrel(Puppy) szemben, úgy a használhatóság, a felszereltség és a felhasználói felület okán. Az egy dolog hogy neked mi tetszik, te pl. milyen felületet favorizálsz, az nem valószínű, hogy biztosan egyezni fog a közösség igényével.

Azután a kulusznak írt válaszodban már úgy fogalmazol, hogy, idézem:
... hanem nem egy olyat, ami az én elvárásaim alapján készült. ...

Szóval megint csak a saját igény van az előtérbe helyezve, és nem a közösség igénye, vajon ezt hogyan fogod tudni ílyen megközelítéssel összehangolni???
Emlékeztetnélek rá, hogy a Puppy linux oprendszerek régebbi készítői is azért dobták be jelképesen azt a képzeletbeli törülközőt, mivel az általuk elkészített, megálmodott rendszerek mellé egyre több és újabb igényeket kielégítő rendszereket követeltek tőlük, és ezt egy idő után már nem tudták követni, ezért leálltak.

Az utolsó válaszodban már nem szerepel a közösségi igény, mint kielégítendő cél, hanem már csak a saját puppy verzió. Szóval azért nem ártana, ha pontosabban megfogalmaznád a magad számára, mit is akarsz csinálni, és főleg, hogy kinek. Előbb határozzuk meg lehetőleg igen pontosan a célt, majd utána a hozzá való eszközt.
Ami meg a legfrissebb drivereket illeti, hát az is megér egy misét.

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Saját Puppy készítése

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

Ja , énis így kezdtem el gondolkodni a puppi készítésen az első években, de láttam hogy mi hogyan fejlődik és kinek mire van szüksége, így nem pakkoltam tele a rendszereimet extra dolgokkal ... Azt se tudom csipesz-nek hogy jött be ennyire az élet ... :lol:
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

micropuppy
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2018.02.27. 20:16

Re: Saját Puppy készítése

Hozzászólás Szerző: micropuppy »

A driverek: az összes olyan ami csak belefér, mert egy csomó Linuxszal találkoztam, amiben nem volt benne a megfelelő driver.
A felület: szavazás folyik fent.
Hanem nem egy...: tehát nem egy olyat, és ez sem azt jelenti, hogy nem a közösségi célt szolgálná, mert az én elvárásom pont ez.
Az utolsó válasz: nincs szó az igényemről, csak az elkészítendő rendszerről.
Ui.: Kösz az észrevételeket, és a segítséget. Szavazzzzzzz!!! :!: :idea: :arrow:
:D MicroPuppy :D

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Saját Puppy készítése

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

A drájverek az 1 kényes téma, éppen azért, amért nem szeretem a puppynak ezt a fajta politikáját, hogy ahány rendszer annyi kernel, mert mindegyik kernelhez újra meg újra le kell fordítani az esetek többségében különleges modulokat. A fordítást nem fogod megúszni ha mindenkinek jót akarsz csinálni. Csak előbb csinálj 1 alapot. :)
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

micropuppy
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2018.02.27. 20:16

Re: Saját Puppy készítése

Hozzászólás Szerző: micropuppy »

Ez tényleg egy jó tanács.
:D MicroPuppy :D

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Saját Puppy készítése

Hozzászólás Szerző: NTamas »

micropuppy írta: 2018.02.27. 22:45 A driverek: az összes olyan ami csak belefér, mert egy csomó Linuxszal találkoztam, amiben nem volt benne a megfelelő driver.
És ez így is lesz ezután is, a windowsban sincsen, és nem is volt soha minden eszközhöz beletéve driver, működtető szoftver, ebben a linux is hasonló elvet követ. Azért vannak a tárolók, hogy ami kell, onnan letölthetőek legyenek. Vagy ha ott éppen nincsenek ilyenek, akkor meglegyenek a kellő, és elérhető, letölthető eszközök ahhoz, hogy saját magad elkészítsd azokat, már ha bírsz ilyen irányú tudással. A legújabb hardverekhez még a Win10 sem biztosít néha azonnali támogatást, drivert, szóval egy ésszerű határt azért nem árt tartani, és már csak az elképzelt oprendszered mérete miatt is, milyen durva is lenne, ha az általad kreált oprendszer nagyobbi részét csak a (sokszor teljesen feleslegesen) beépített driverek tömkelege tenné ki!
És akkor még nem beszéltünk a Linux másik rákfenéjéről, az egyes csomagok, programok függőség igényeiről, remélem ezirányban is tervezel megoldást mutatni. :lol:

Szavazni meg azért nem fogok a kinézetekre, mert számomra egyáltalán nem az a fontos egy használt puppyban, hogy hogyan néz ki, (munka közben úgysem a desktopot fogom bámulni) hanem inkább pl. az, hogy mennyire stabil és kezes az az alap, lehet e rá jól építkezni, van e normális, és főleg használható csomagkezelője. A kinézet, a csicsa sohasem vonzott különösebben, a kezelhetőséget, használhatóságot többre tudom tartani, mint egy csicsamicsás desktoppal felszerelt, de gyakorlatilag használhatatlan puppyt.

Az meg már szintén csak hab a tortán, hogy egyes favorizált felületek olyan szerintem felesleges szoftversallangokat hoznak magukkal a rendszerbe, amire nekem eleve nincs is szükségem.
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára NTamas 2018.02.27. 23:13-kor.

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Saját Puppy készítése

Hozzászólás Szerző: S-kami »

Csipesz az tényleg durva jelenség.
Azt hittem, elbőgöm magam, mire felmásoltam egy ezer éves vacak gépre az egyik ilyen megalomán ISO - t!
Viszont semmit nem kell telepíteni utánna, az meg ugye marha kényelmes :?

Ugyanakkor külön kell kezelni a 32 és 64 bites architektúrákat, azaz a régi és új gépeket.

A 32 bites favorit jelenleg az Artful puppy és a stretch.
Engem is lenyűgözött a sebesség és ahogy kezelni tud mindent, még a kamerát is, sőt! Nem is akármilyen minőségben. Itt saját, egyedi ablakkezelőhöz kell folyamodni.

A 64 bites befutó pedig abszolút a xenial64 és a tahr puppy. Itt már az EFI kategória is játszik. Ezek szinte bármit futtatni képesek, itt már jó választás az XFCE is, nekem tökéletes is, míg az előző kategóriában nem igazán érdemes használni, mert jobbak a puppy saját, házon belüli fejlesztései.
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Saját Puppy készítése

Hozzászólás Szerző: azami »

Mindannyian kik már készítettünk puppy remastert az volt a célunk minél több embernek megfeleljen, sajnálattal közlöm ez nem sikerülhet annál az egyszerű oknál fogva, nem egyforma a gépünk és mi sem vagyunk egyformák.
Ezért más megközelítést javaslok, ha már mindenkinek nem tudok megfelelni és minden gépnek, tegyem elérhetővé azokat a drivereket szoftvereket amit más használhat.
Erre azt mondhatjuk hogy ott a repo, de sajnos ez nem teljesen így van.
Pár program telepítése után hamar rájövünk hogy valami még hiányzik a működéshez és egyre több szoftvernél tapasztaljuk hogy nem működik.
Ezért egy jó irány ha telepítjük, kipróbáljuk a rendszeren, majd ahhoz teszünk telepítő linket.
Így működik a QuickPet például, de hasonló elven működött a Lazy Puppy mely a menüben tárolta csoportok szerint a telepíthető programokat, de maga a rendszer nem tartalmazta, illetve hasonló volt még az én OnlinePuppy változatom ahhol szintén közvetlen elérés volt egy-egy biztosan működő szoftverhez úgy puppy mint wine alá, és még megtámogattam pár online alkalmazással is.
Sajnos nem tudtam azt a Puppyt kiteljesíteni úgy ahogy szerettem volna, mert megadta a gépem magát, az újonnan vásárolt gépen meg nem indult, próbáltam más puppyba belepakolni de az a gép szinte minden puppyval hadilábon állt, így feladtam.
Szóval ha sok mindenkinek akarsz megfelelni, én a kipróbált programok összegyűjtését és közvetlen linkel történő elérését javaslom.

Másik megközelítés lehet a Csipesz munkássága, mikor mindent összeszed és belepakol, mivel átlag emberek vagyunk így amit ő belerak mondhatjuk általában mindenkinek megfelel így sok embert el lehet érni.
Hátránya nincs, de mindenkinek vannak megszokott programjai amit használ így vagy benne van a rendszerben vagy nincs, akkor viszont csak vadásznom kell, illetve fölösleges ami benne van hisz én nem használom.
Minden esetre egy ilyen összeszedett puppyban azért biztos lehet az ember hogy nem neki kell vadászni a függőségeket a szoftverek ami benne van, és ez nem kis mennyiség, működik.

Van még egy olyan lehetőség ha biztosan működő szoftvereket akarunk hogy javarészt online alkalmazásokból építjük fel a rendszert.
Ennek hátrány hogy itt is mindenkinek vannak saját megszokott alkalmazásai melyet szinkronizál a böngészőben egyből a telepítés után elér.
Itt csak segíteni lehet az újabb vagy általad jónak értékelt appok bemutatásával.

Ezután el lehet menni még különböző ágak felé, hogy ki mire használja a puppyt (szerver, videó feldolgozás, zeneszerkesztés, stb.) vagy esetleg szereti a különleges kinézetet, és a felületek/kinézetek cseréjét veszem fontosnak vagy a biztonságot mint a Puli Puppy.
Kb ennyi jutott eszembe talán segít eldönteni az összeállítás irányán, de aminek még jobban örülnénk ha egy teljesen új irányt találnál ki.

Válasz küldése

Vissza: “Puppy Linux”