Kezdő lépések.

A puppy linux operációs rendszer és szoftverei
azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: azami »

Ma sem írnék többet és mást, 'nomeg' meg is értette..... ;)

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

NTamas írta: Az meg, hogy azt állítod, hogy egy x-méretű iso-t kibontva ugyanazon méretű tartalmat kapunk, ez elvileg a sima puppy-knál igaz,
Ez az állítás egyik sfs-el működő puppynál sem igaz . Akármekkora az sfs fájlunk legalább 2,5x akkora kibontva, ami a full telepített méretet jelenti . Azami arra gondolt hogy az sfs-t nem kibontva teszed az usb-re , ami 4 gb az 4gb marad , nem 6-8gb lesz. :) Kivéve ha kibontod mert fullrendszert szeretnél usbről futtatni (ami még merevlemezen sem ajánlott, nem hogy usb-n). :D
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

NTamas
Hozzászólások: 1874
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: NTamas »

KuLuSz írta:
NTamas írta: Az meg, hogy azt állítod, hogy ,egy x-méretű iso-t kibontva ugyanazon méretű tartalmat kapunk, ez elvileg a sima puppy-knál igaz
Ez az állítás egyik sfs-el működő puppynál sem igaz . Akármekkora az sfs fájlunk legalább 2,5x akkora kibontva, ami a full telepített méretet jelenti . Azami arra gondolt hogy az sfs-t nem kibontva teszed az usb-re , ami 4 gb az 4gb marad , nem 6-8gb lesz. :) Kivéve ha kibontod mert fullrendszert szeretnél usbről futtatni (ami még merevlemezen sem ajánlott, nem hogy usb-n). :D
Te is mellébeszélsz, én ezt írtam:/gyengébbek kedvéért akik nem tudják értelmezni az iso-ból való kibontást és a full telepítés közti különbséget!
Ha egy iso-t kibontok, akkor annak az iso-nak csak a file szerinti tartalma kerül csak kibontásra/kimásolásra a megfelelő, megadott helyre! A full-rendszerű, teljes telepítéskor bontódik ki a file tartalom közül az sfs fájl/fájlok tartalma, és kerülnek/települnek át/fel belőle az sfs-ben meglévő, kibontott tartalmak a merevlemezre, a megfelelő Linix-os file-szerkezetbe!/
...egy x-méretű iso-t kibontva ugyanazon méretű tartalmat kapunk, ez elvileg a sima puppy-knál igaz ...
ez az iso ból való tartalom kibontását-kimásolását jelenti, és nem a pupy-x.sfs file teljes-kibontását/telepítését jelenti, ne keverjük már össze a dolgokat!!!!
Ami pedig a full telepítést illeti, a merevlemezre leginkább ez ajánlott nem a frugall, ugyanis a full telepítéssel sokkal átláthatóbb szerkezetet kapsz, ha valamilyen beállítás filét szerkesztesz, azonnal mentve van, ellentétben a frugall-os fájlbaírós módszerrel, ami ugye csak bezárás előtt ír ki a nagy egybe-filébe.
A laptopomon full telepítéssel van fenn puppy, sokkal gördülékenyebb, kezesebb jobban használható mint a frugall-os telepítés, mind a kettőt próbáltam a laptopon, és a full telepítés lett az igazi nyerő.
Mind a két telepítési módnak megvan az előnye a másikkal szemben, kezdőknek kétségtelen a frugall-os módszer ajánlható elsőnek, ebben nincs vita szerintem.
--------------------------------------------------------------------
Más.
Megjelent a Qt 5.5-ös verziója. -Published Wednesday July 1st, 2015-
Download-open-source Qt
Qt download
Kép
Bitang nagyméretű az Offline telepítő mérete is!

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

NTamas írta:Eleve usb kulcsról van-volt szó, ha pedig janugsa által említett csipeszpuppy-t vesszük, annak a mérete, és azt kibontva a kibontott méret már eleve kb 20 gigára rúg!!!
Én csak erre reagáltam . Emlékeim szerint csipesz nem csinált akkora ISO/SFS fájlt ami 20 gb lenne kibontatlanul, csak hogy értsd . :)
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

NTamas
Hozzászólások: 1874
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Csak,hogy értsd, kibontatlanul valóban nincs annyi.... :lol:

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv, Úrak!
Adott egy laptop. Clevo M660JE. AMD Sempron 3400+(1.8GHz),NVidia GeForce Go 6100 VGA, 1 GB ram és 250 GB Sata vinyó.(Jelenleg XP fut rajta)
Erre varázsolnék egy Puppy-t,az egészet a vinyóról szeretném futtatni,de nem jön össze.Tud Pen-ről bootolni,van benne dvd is.
Pen-ről bootolva elindul (a szokásos két *linux),majd továb nem megy.Valamit be akar tölteni,villog a "_" kurzor,majd egy óra után megunom és kikapcsolom.
1.Mi lehet a hiba?
(Legutóbb a Pr571Lite-hu-nál jártam igy,de előtte a többi noPAE-nál is)
Esetleg a VGA?
Szóval elolvastam a topicot,de nekem ez már haladó!
2. Melyik Puppy-t tehetném fel erre a gépre?
3. Kiírni: Pen v. CD?
4. Pen esetében melyik progival?
5.-111. Jön majd ha lessz egy live puppy, ami elindul!

Előre is köszönöm a segítséget! (Ne felejtsétek, a topic címe:"Kezdő lépések")

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 618
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: janugsa »

1
Pár napja más masinád volt, ha az működik pendrájvval és azt a pendrájvot akartad kipróbálni ezen a laptopon, akkor figyelembe kell venni
hogy van e a pendrájvon az előző gép mentésfájlja, mert az hibát okoz.

2
Ha vga illesztetlenség fordul elő, a puppy boot 2-3 oldalnyi felsorolása lefut, majd megáll,vagy fekete képpel, vagy villogó, töredezett képpel, vagy az utolsó szöveggel.
Ha a boot felsorolás elején vagy közben áll le , akkor az utolsó kiírt szöveg a fontos a hiba kiderítéséhez.
Ha felsorolásig sem jut el.....hát akkor.........

3
XP mellé sokan az Unetbootint ajánlják. Régen használtam remélem jól írom le a használatát.
Le kell tölteni a telepítendő puppy iso-ját.
Le kell tölteni az Unetbootin windowsos exe verzióját.
XP alatt elindítani az unetbootint . Alul kiválasztani „Diskimage“, mellette kikeresni a már letöltött puppy iso fájlt. Alatta a „Típus"-nál kiválasztani hogy mire készítse, pendrive-ra vagy winchesterre, majd OK.
Ha a winchestert választottuk akkor az XP alá (változtat az XP-n) a c meghajtóra telepíti önmagát és a puppyt frugal. Restart.
(Ha a pendrájvot választottuk akkor az unetbootin és a puppy is arra települ, ekkor az XP-hez nem nyúl.)

Működés: bootoláskor választani lehet hogy az XP vagy a Unetbootin
azaz a puppy induljon el.

Megszüntetése: unistall unetbootin xp-ről, és ha jól tudom az unetbootin által kiirt iso belső fájlokat manuálisan kell törölni .

http://unetbootin.sourceforge.net/

Előnye az egyszerűség.
Hátránya csak egy puppy telepíthető ( igaz átalakítva több is).

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
Az a másik gép a fő asztali, Win7-el.(AMD APU)
A pen egy SanDisk Cruser USB 2.0 8GB.
Az Unetbootin használatát ismerem.
Köszönöm és tovább kisérletezem.

NTamas
Hozzászólások: 1874
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Asterix írta:Üdv, Úrak!
Adott egy laptop. Clevo M660JE. AMD Sempron 3400+(1.8GHz),NVidia GeForce Go 6100 VGA, 1 GB ram és 250 GB Sata vinyó.(Jelenleg XP fut rajta)
Azért jó lenne tudni, hogy az a Clevó, az most milyen gyártmány, ugyanis volt belőle még Asus Clevo, azután készült a Gateway gyártású Clevo, aztán volt még belőle Albacomp Clevo kiadás is.
Azért nem mindegy, mert az alaplapi chipsetek minden esetben más és más gyártmányok voltak.

Az Albacomp Cleco-nál VIA VN896 volt a lapkakészlet. Geforce 8400M G (512MB) a videokari, a hangrész VIA VT 1708(A) @ VIA VT8237A High definition audio controller.

A Gateway-Cleco-nál ez így nézett ki:
Processor: AMD Sempron Processor 3400+ (1.8GHz, 256KB L2 cache, HyperTransport technology @ up to 1600MHz)
Operating System: Genuine Windows Vista® Home Basic1
Display: 14.1" widescreen Ultrabright WXGA TFT (1280 × 800)
Chipset: NVIDIA® C51MV
Memory: 512MB 667MHz DDR2 (1 × 512MB)
2 DDR2 slots total, 1 DDR2 slot available
Hard Drive: 60GB 4200rpm PATA hard drive2
Optical Drive: 8x multiformat dual-layer DVD±RW
Write max: 8x DVD±R, 6x DVD-RW, 8x DVD+RW, 2x DVD-R DL, 2.4x DVD+R DL, 24x CD-R and 16x CD-RW Disks
Reads max: 8x DVD-R/RW/ROM, 4x DVD±R DL, RAM, 24x CD-R/RW/ROM
Media Reader: 4-in-1 memory card reader
Secure Digital (SD), Multi Media Card (MMC), Memory Stick (MS), Memory Stick Pro
Video: NVIDIA® GeForce® Go 6100 Up to 256MB Turbocache
Audio: High-definition 2-channel audio
Built-in speakers
Network: 10/100Mbps Ethernet LAN (RJ-45 port)
802.11g Wireless LAN
Tehát ebben meg NVidia gyártmányú volt az alaplapi chipset is!!!!

Az Asus féle Clevo-nál én úgy tudom -lehet, nem egészen így van- már Intel chipsetet és processzort használtak, azokkal van a legkevesebb gond, még Linux alatt is. Intel gyártmányt használnak túlnyomórészt a mostani gyártású Clevo gépeknél is!!! Egyébként a Te gépedhez -Model :M660JE/M665JE- itt van a gyári driverek letöltési oldala is, benne a chipset driver is. Letöltöttem, belenéztem, és a sejtésem beigazolódott, a Te általad megadott géptípus alaplapi chipsete a következő:

AppName=NVIDIA Windows nForce Drivers
ProductGUID=EFB7D050-CAD2-11D4-B34D-00105A1C23DD
CompanyName=NVIDIA Corporation
Szóval az NVidia NForce chipsetes alaplapok esetében -ilyen a Te géped is- kissé nehezebb dolgod lesz a megfelelő Puppy verzió kiválasztásában!!!
Ráadásként, mivel ebben a gépben már egy 2.5 collos SATA disk van, ehhez eleve sata driver van, de a poén, hogy a gyári optikai disk még IDE rendszerű!!! - ezért a Bios-ban a Sata-driver beállításában úgy kell beállítani, hogy a sata-driver kezelje az optikai drivert is, a sata driver ide módjában. Ez is gondot jelenthet még ám. Amúgy itt a kézikönyv pdf-ben, nézd meg benne. -Model :M660JE/M665JE_Manual- Felteszem neked ide még a hozzávaló Service Manual-t is, pdf formátumban, egyszer még jól jöhet ez is.
/ebben a Servise Manual-ban benne van a pontos gépconfig táblázat is, ebből ide kimentettem a fontosabbakat két képen/

Kép
Kép

Szóval azt írtad, hogy most még XP van rajta, jó lenne egy Everest-et lefuttatni, ami pontosan megmondaná, milyen alaplapi chipset van abban a Clevo-ban, mert nem mindegy. Továbbá, mivel ezek elvileg 2 GB-ig bővíthetőek memória tekintetében, két slot,a bban gyárilag általában egy darab 512-es ram modul szokott lenni. Szóval ezekre a gépekre a NON-PAE-s kivitelű Puppy-kat érdemes feltenni. /de azért a PAE-s kivitelt is meg lehet velük próbálni, hátha elindulnak rajta!!!/
Erre utal egyébként a hibajelenség is, csak fekete képernyő, villogó fehér kurzor, ez nagyban hasonló jelenség, mint amikor a Puppy nem tudja helyesen felismerni a videókártyádat, és nem tudja annak a Puppy-ban lévő driverét betölteni-már, ha van hozzá driver- illetve az univerzális vga driverekkel nem működik a géped. Az NVidia kártyákhoz a Puppy-ban van egy alap nv driver, ezzel szinte az összes kártyának el kell tudni induélnia, ezután, ha a puppy már elindult, akkor lehet kártyaspecifikus drivert feltenni, már, ha van hozzá ilyen driver csomag.

Mivel XP van rajta, a legjobb, legkevesebb problémát a telepítéssel az EXE-s kivitelű Puppy telepítők jelentenék a számodra, ebből például a fórumban is találsz PAE-s és a neked kellő NON-PAE-s (esetleg a sima PAE-s verzió is jó lehet, ki kell próbálni!) verziót is. Ez egy exe filébe tömörített windows alól futtatható Puppy Linux telepítő, ami a windows-ból elindítva a merevlemezen lévő XP mellé frugall módban feltelepíti neked a Puppy Linux-ot. Ha jól emlékszem BGyula készített ilyen windows-ból telepíthető Puppy EXE-s telepítő fájlokat(nekem most csak ez a link jött be), iletve még ez is-ebben van még egy Retro Precise Hu 5421.exe-s telepítő file is, de keress rá a fórumban, mert úgy tudom, van belőle több is, és azokban már van NON-PAE-s exe verzió is.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára NTamas 2015.07.16. 11:52-kor.

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 618
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Live Cd vel kellene kipróbálni.
Bootolás elején mikor kiírja „Press F2”, az F2 gombot megnyomni.
A megjelenő oldalon lehet boot opciokat beírni legalul.
Ki kellene próbálni a puppy acpi=off opciót

Vagy a puppy pfix=nox
Bootol a puppy de nem jelenik meg az asztal hanem a kettőskereszt után a kurzor.
Oda beírni xorgwizard
Itt kipróbálni az nv vagy a nouveau vagy a vesa drivereket persze ha kiírja hogy vannak.

Válasz küldése

Vissza: “Puppy Linux”