Kezdő lépések.

A puppy linux operációs rendszer és szoftverei
kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Ha jól gondolom, ezek a segédprogramok gépileg állítják elő a grubhoz a fájlokat, tehát nem, vagy keveset kell velük foglalkozni.
A gépemen az alaprendszer a win, tehát az .exe verziójú megoldás szükséges. A kisgépen a próba még hátravan, a Licket nézem meg, de itt a recept a grubra is.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: NTamas »

S-kami írta:Készítettem egy kis videót, remélem segít valamit.
Minden a legújabb, a puplet is, meg az unetbootin is.

https://youtu.be/Y8EXSc4ghrY

A másik, hogy én nem értek valamit. Miért nem dobod fel egy pendrive -ra ?
Azzal bebootolsz és jónapot. Ennyi.
Ehhez a kis 100 mb puppy -hoz elég egy 1 GB -os vacak is, akármilyen pendrive megteszi.
Annyit tennék ehhez még hozzá, hogy a videóban is megemlített, xp mellé telepítés esetében -unetbootin problémaként- megemlített dolog, nevezetesen a menu.lst-ben az eredeti, pmedia=usbflash bejegyzés átírása pmedia=atadhd-ra, nos ez a pendrive-re történő telepítés esetében nem jön elő, nem is jöhet elő, hiszen itt a grub helyett a syslinux-ot használja az Unetbootin a puppy usb kulcsról való elindításához, és ekkor ebben itt nincsen menu.lst file. Az usb kulcson lévő fat32-re formázott partíció gyökerébe ekkor két config cfg fájl kerül majd, az isolinux.cfg és a syslinux. cfg, ezek tartalma gyakorlatilag azonos, ezekből nekünk az utóbbi, syslinux.cfg fog kelleni, illetve a szintén az usb kulcs gyökerébe kerülő ldlinux.sys, ami gyakorlatilag az usb kulcs bebootolását végzi el.

Erre példa az én kissé koros Asrock alaplapom esete, ahol a Windows-os Unetbootin-al készült el az 1GB-os nevesincs, mezei pendrive-ra egy kros54 féle, 333MB-os Puppy, az újabb verziós Pr571 Linux verzió telepítése.
Ez az a kísérleti verzió, amelyben a JWM mellett szerepel még az OpenBox ablakkezelő is, továbbá benne van egy beállított Wine rendszer is, a kros54 által méltán szeretett Radio?Shure! Windows-os progival egyetemben.

Nálam ezzel a syslinux.cfg-vel tud az usb kulcsról bebootolni az Unetbotin-al -a fent megemlített iso filéből- elkészített usb kulcsos Puppy linux.

default puppy
display boot.msg
prompt 1
timeout 50

F1 boot.msg
F2 help.msg
F3 help2.msg

label puppy
kernel vmlinuz
append initrd=initrd.gz pmedia=cd

A pmedia=után itt is cd áll ugyan, de például az Asrock gépnél ez nem okozott problémát, asyslinux ennek ellenére tete a dolgát, és bebootolta az usb kulcsot.

A mentésfile készítésekor, annak helyének megadásakor van itt egy érdekes dolog, bár az unetbootin-al készített pendrive-s verziónál alapesetben a cd-n levő állományok az usb-re elkészített fat32-es partíció gyökerébe kerülnek bemásolásra, így a bootoláskor könnyebben azok az állományok könnyebben megtalálhatóak, de a mentésfile elkészítésekor, annak helyének megadásakor a rendszer alapból egy külön alkönyvtárat ajánl fel, (ennek nevét gondolom a Puppy verzió nevéből veszi, nálam egy Puppy Linux-571 nevű alkönyvtárba szerette volna alapból telepíteni a mentésfilét) de, ha mi nem ezt fogadjuk el, hanem a mentésfile helyének mi a /-t, azaz a gyökeret választjuk, úgy is működik a rendszer, és az usb kulcson lévő partíció gyökerébe fogja majd készíteni el az alapból itt 512MB-ra belőtt/beállított mentésfilét. Ennek ellenére az említett alkönyvtárat azért létre fogja hozni, bár abba semmi nem kerül be ilyenkor.(ezt az üres alkönyvtárat akár utólag le is törölhetjük az usb kulcsról, nem fog a későbbiekben hiányozni) Amennyiben megfelelő méretű usb-kulcsra dolgoztunk, úgy a mentésfile méretét később, ha igényeljük, az usb-n futtatott puppy-ból meg is tudjuk növelni. Azért figyeljünk oda, meddig ér a takarónk, azaz az usb kulcs méretét tartsuk a fejünkben, nehogy meglepetés érjen minket emiatt.

Egy ilyen usb-ről futtatott Puppy hasonlóan gyorsan tölt be indításkor, akárcsak a hdd-ről futtatott kollégája, de a leállításkor a mentésfilébe történő elmentés már bizony jóval több időt emészt majd fel, amennyiben nem egy gyors írásra képes usb kulcsunk van. Nálam a nevesincs usb kulcs esetében több -súlyos- másodpercig tart a mentésfilébe történő kiíratás, ezt azért jó a figyelmünkbe, az emlékezetünkbe vésni, és a lekapcsoláskor erre odafigyelni, és nem idő előtt lelőni ilyenkor a gépünket.

Egy ilyen usb-ről futtatott Puppy nem csak kipróbálás erejéig jó, hanem akár hosszabb, speciális felhasználásra is, én pl. ezt a most elkészített usb kulcsos puppy-t az internetes IPTV-s linkek nézésére, netezésre, illetve a netes videók megnézésére fogom majd használni, kímélendő a merevlemezt, bár azt a frugall módban elindított puppy sem nagyon veszi igénybe. De akár még egy merevlemez nélküli gép(vagy laptop!) esetében is jó megoldás egy ilyen futtatható usb-s puppy verzió megléte, elkészítése. A képen látható az is, hogy a Puppy Linux rendszerünk ezúttal az -nálam ez most sdc1 nevet kapott- usb kulcson tanyázik, meg az is, hogy azért egy pár plusz program még felkerült a saját usb-s Linux-ra, az eredeti cd-hez képest. (meg a pluszban felkerülő programokhoz kellő, tekintélyes méretű függőségek is! Így az eredetileg 333MB-os puppy.sfs még kapott egy 620MB-os mentésfilét, (ez először 512MB méretű volt, de a bővítések miatt kénytelen voltam ezt még 128MB-al megnövelni)) ebbe ugye már benne vannak az említett plusz dolgok is, és még maradt is egy kevés hely a mentésfájlban az 1GB-os -ez Fat32-re formázva 984MB-ot jelentett- noname usb kulcson.

Azért ennyire nem ajánlatos kisakkozni a helyet, mint ahogy ezt én most tettem, bár eddig még simán bírja a noname usb kulcs, és rajra a Puppy a mindennapi gyűrődést, mert kíváncsiságom okán most ezt használom a nagygépen levő, két frugall-telepített puppy verziók helyett, kíváncsi vagyok, meddig bírja így a mindennapi használatot a nevesincsen usb kulcs, ami amúgy egy csinos, teljesen fémházba bújtatott, karcsú kis usb-s szerkezet. Képem az nincs róla, sorry...

De akár egy olyan kombinált módon működő -az asztali, és laptop-ra is elkészített, a gépek egyedi konfigurációjának megfelelő mentésfájlok elkészítésével és azoknak a közös usb kulcsra való másolásával- olyan usb-s kulcsos verziót is létrehozhatunk magunknak, amely különböző gépekre, az azokon való usb-ről való indításkor a mentésfilék célszerű elnevezésével a már megfelelően bekonfigolt mentésfilét az indításkor kiválasztva, és betöltve, -több mentésfile esetében a puppy ugyis eleve rákérdez majd, hogy melyik mentésfilét töltse be, vagy esetleg ne legyen mentésfile betöltés- kiválasztva az egyes eltérő kialakítású gépeken is simán, azonnal induló puppy verziót tudhatunk magunknak.

Ami még külön jó a puppy-ban, hogy egy már -akár az usb kulcson lévő- elkészített mentésfilét egy, azonos nyelvi kódolásúra beállított asztali gépen futtatott puppy-hoz is fel tudunk akár csatolni, úgy, hogy azt a felcsatolt mentésfile tartalmát a rox-ban láthatóvá téve még akár szerkeszteni is képesek vagyunk bizonyos határig az azokban lévő állományokat a felcsatolt gépen futtatott puppy-val. Képesek vagyunk megnyitni, szerkeszteni, vagy akár még plusz állományokat, fájlokat abba utólag is képesek vagyunk betenni, illetve abból kimásolni. (például újabb háttérképeket!) De ez a felcsatolásos módszer például lehetőséget ad arra is, hogy az usb kulcson futtatott puppy mentésfiléjét -ha ott például egy indítási hibánk lenne netán- egy asztali géphez felcsatolva, abba az usb-s mentésfilébe pl. egy indítási hibát okozó /etc/x11/xorg.conf fájlt akár még javítani is tudunk, vagy file mentésből azt visszaállítanunk. (csak ha van az eredeti file-ről egy mentésünk - én pl. erről mindig teszek el egy példányt mentésbe magamnak, párszor már segített ez a módszer)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára NTamas 2017.03.20. 00:06-kor.

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
Nem szorosan ide való, de számomra tényleg kezdő lépés volt!
A XenialDog usb-ről szeretttem volna egy mentést készíteni (zip,7zip) formában win alatt.De mivel az usb ext2 formátum a win nem látta.
Ezért keresgélni kezdtem és végül találtam megfelelő wines progikat.Egyet a TotalCommander alá, egyet meg a Windows Intéző alá.Ezek látják az ext2,ext3 és ext4 fájlrendszereket.
mountext4-TC.JPG
mountext4-TC.JPG (42.49 KiB) Megtekintve 4911 alkalommal
A "DiskInternal_reader.zip" a Total Commander beépülő pluginja, az "Ext2Fsd-0.66.1026-04.29.exe" az Explorer alatt teszi elérhetővé az linuxos particiókat.
mountext4-1.JPG
mountext4-1.JPG (90.28 KiB) Megtekintve 4911 alkalommal
Itt a Tahr64 rendszer van felmountolva "F" meghajtónak.
mountext4-2.JPG
mountext4-2.JPG (103.37 KiB) Megtekintve 4911 alkalommal
Innentől kezdve lehet másolni, tömöriteni, menteni stb.
Ha már volt erről szó, akkor elnézést kérek!

Bocsi! A linkek:
http://www.diskinternals.com/download/z ... reader.zip
http://downloads.sourceforge.net/projec ... -04.29.exe

Avatar
csipesz
Hozzászólások: 684
Csatlakozott: 2014.06.24. 11:02
Tartózkodási hely: Isaszeg

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: csipesz »

Kész. Én csak ámulok-bámulok, tátogok, hápogok... - rég mutatott már valaki ennyire hasznos kis cuccot; én is használtam valami hasonlót, a neve linux reader és csak a vindóz intézőjében használható, márpedig én vindóz alatt kizárólag total commandert szeretek használni, ezért ájuldozom attól, amit találtál, köszönöm, asterix!!! :)
TCMDDISKINTERNALSREADER.jpg
TCMDDISKINTERNALSREADER.jpg (139.5 KiB) Megtekintve 4873 alkalommal

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Ezek is hasonló célra készített windows-os alkalmazások, szintén a SourceForge-ról:
Ext2Read

Kép

Letöltés: ext2explore-2.2.71.zip
https://sourceforge.net/projects/ext2re ... Latest%29/

Vagy szintén egy másik TotalCommander plugin:ext4tc
(ext4tc is a file system plug-in for total commander. With this plug-in it is possible to browse partitions with ext2, ext3 and ext4 file system.)
Letöltés: ext4Plugin.zip
https://sourceforge.net/projects/ext4tc ... ugin-0.17/ - itt van 64 bites verzió is ebből!
Az ext4Plugin beépítése a zip-ben lévő pluginst.inf fájlban le van írva, létrehozzunk a Tc-n belül egy ext4Plugin nevű alkönyvtárat, abba belemásoljuk az ext4Plugin.zip file tartalmát, majd a Tc beállításában hozzáadjuk a beépülő file-t, és ennyi.

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
Köszi NTamas!
Lehet válogatni,"hulljon a férgese" alapon! :lol:

kzprog
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2014.07.05. 16:51

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: kzprog »

Én 5-6 éve kerestem (és találtam is) két ilyen programot, de ma már nem nyúzom a linuxos dolgokat windows alatt, csak fordítva! ;)

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: S-kami »

Nekem is nagyon régen kellett egyszer ilyesmi nagy hirtelen valami munkahelyi dolog miatt és nem volt csak egy xp -s gép kéznél, hát valami borzalmas élmény volt... olyan csiga lassan másolt pár megabájtot, hogy fel is adtam a dolgot, szinte használhatatlan volt...
Nem volt ennyire kiforrva a megoldás még, no de azóta sincs windowsom hála az égnek...
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
S-kami,kzprog!
Előbb-utóbb nalám is "elfogy" a windows használat,jelenleg linux:win7=70:30 arány, de mivel egy 60GB-on van és az unokámnak nélkülőzhetetlen,egy darabig marad.
Ami a linuxnál nagyon zavar, az a programok megnevezése. Olyan elnevezések vannak, hogy az életbe nem jövök rá , mi is egy-egy program.Mig a winnél ez viszonylag egyértelmű a linuxnál nem így van!Most persze nem Firefoxra stb. gondolok,hanem a többire. De gondolom ez az én bajom!
Más!
Tulajdonképpen azért írtam,hogy megkérjek mindenkit, aki ért a kernelcseréhez és ezen belül az initrd.gz módosításához, hogy "szedje össsze magát", :lol: készüljön fel, :idea: mert nemsokára nyítok egy új topikot neki. Lenne egy pár kérdésem!
Előre is köszönöm türelmeteket!

kzprog
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2014.07.05. 16:51

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: kzprog »

Egy nagyon egyszerűnek tűnő kérdésem lenne!
Meg lehet-e valahogy oldani a puppyban (pl. a dvd-s precise-ben), hogy amíg töltődik egy program a kurzor animált legyen (pl. homokóra vagy rendes óra)?
Így elkerülhető lenne, hogy amíg töltődik (pl. a firefox) újra és újra rákattintsanak az ikonjára.
(A duplakattintásra átállítás is segíthet, de nemigen elég (azt mindjárt megkeresem itt a fórumon, remélem még megvan).)

Válasz küldése

Vissza: “Puppy Linux”