Kezdő lépések.

A puppy linux operációs rendszer és szoftverei
kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: kros54 »

A napokban előbányásztam egy winXP gépet (a kettő közül...) és nagy levegőt véve, az általam kedvelt unetbootin.exe segítségével, frugálban telepítettem (mint kiderült: telepítettem volna) Csipesz új lite verzióját. Többször nekifutottam, nem ment. Több puplettel próbálkoztam, s Lupu525 alapú openbox+tint2panelt alkalmazóval jártam csak sikerrel - holott korábban szakmányban ezt használtam! Még Kamit is felvertem szunyókálásából, a pmedia=atahd tisztázására - ez sem segített.
unet_rossz.jpg
unet_rossz.jpg (366.48 KiB) Megtekintve 4266 alkalommal
Az okot nem tudom.
Kérdésem a következő.
A lehetőségeim: win10 (64bit) + virtuális gép. Ez munkagép, erre más megoldás szóba sem jöhet. Melyik program legyen ez? Valaki próbálta? Ellenjavallata: ez 4 GB RAM-mal van, szóval nem puppys...
A másik: a már említett winXP, ami puppy-szerű (korábban mindent ezen teszteltem!) hiszen 384 MB RAM-mal az xp sem igazán gyors.
Ha nem az unetbootin, akkor kérnék egy nagyon részletes leírást a winXP MELLÉ telepítésről, lehetőleg frugált.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: NTamas »

A második lehetőséghez lenne egy tippem:

A legegyszerűbb, ha nem az Unetbootin-al kezdesz, ugyanis abból a legutolsó verziók nem igazán voltak jók.
Az említett 384 MB-nyi Ram-al megáldott, vagy megvert gépen a még működő XP mellé a legegyszerűbben a következő elv alapján érdemes a Puppy-kat felvarázsolni(már amennyiben az a kevés Ram elég lenne a működtetésükhöz)
Tehát:
1. Megszerkesztjük a gépen futó XP boot.ini filéjét!
(ebbe írjuk bele a Puppy rendszert gyakorlatilag betöltő loader(grldr) fájl indítási helyét, módját)
Figyelem, a példa ugyan egy merevlemezt(-sda- ként fog látszani), de azon több partíciót(sda1-sda2-sda3-sda4)(ha netán lenne benne még egy merevlemez is, az nagy valószínűséggel sdb- ként látszódna, illetve az azon lévő partíciók értelemszerűen sdb1-sdb2 stb. lennének láthatóak) tartalmazó gépen készült, de a Te esetedben úgyis az XP Windows-t is tartalmazó sda-ként látszódó merevlemez sda1 partíciójára (ez ugye a Windows Fat32-re van éppen most formázva!) (*) kerül majd külön nevű alkönyvtárba a Puppy cd-ről kibontott xxx.sfs, a hozzá tartozó initrd és a vmlinuz file, ennyi, több nem is kell. A Puppy indítása után elkészítendő mentés sfs fájl is ide fog kerülni, illetve ide célszerű azt a telepítéskor elkészíteni. Elérési útra figyelni!

Tehát a boot ini file tartalma:
-------------------------------------
[boot loader]
timeout=9
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional - magyar" /noexecute=optin /fastdetect


c:\grldr="Start Puppy Linux"
-----------------------------------------
Látható, hogy a puppy-t betöltő grldr fájl a C: gyökérbe fog kerülni! A gép indításakor lesz egy Dual Boot menüd, ahol a Windows, illetve a Puppy Linux neve lesz kiválasztható.
Ilyenkor, ha a Puppy Linux-ra kattintasz, akkor bejön a Puppy(k) indítómenüje, (mert több puppy-t is betehetsz ily módon a C: be!) ahol kiválaszthatod az elindítani kívánt Puppy verziót, ez a menü egyébiránt szintén a C: gyökérben tanyázó menu.lst filében lesz majd.(neked kell ezt majd megszerkeszteni, segítségül egy lehetséges menu.lst file tartalma)
----------------------------------------
timeout=6
default=0
gfxmenu=/Grub_GUI.gz

title Pr571Lite-hu 571
find --set-root --ignore-floppies /Puppy-Linux-571/initrd.gz
kernel /Puppy-Linux-571/vmlinuz psubdir="Puppy-Linux-571" pfix=fsck
initrd /Puppy-Linux-571/initrd.gz
boot

title Pr571Lite-hu 571 - Do not load save file
find --set-root --ignore-floppies /Puppy-Linux-571/initrd.gz
kernel /Puppy-Linux-571/vmlinuz psubdir="Puppy-Linux-571" pfix=ram
initrd /Puppy-Linux-571/initrd.gz
boot

title Puppy_Precise_5.7.1
find --set-root --ignore-floppies /puppy_precise_5.7.1/initrd.gz
kernel /puppy_precise_5.7.1/vmlinuz psubdir="puppy_precise_5.7.1" pfix=fsck
initrd /puppy_precise_5.7.1/initrd.gz
boot

title Puppy_Precise_5.7.1 - Do not load save file
find --set-root --ignore-floppies /puppy_precise_5.7.1/initrd.gz
kernel /puppy_precise_5.7.1/vmlinuz psubdir="puppy_precise_5.7.1" pfix=ram
initrd /puppy_precise_5.7.1/initrd.gz
boot
---------------------------------
A C: gyökérbe szükséges filéket beteszem egy zip-be, és mellékelem neked.(xpmelle_puppy.zip)

A C: merevlemezre pedig létrehozol a leendő puppy-nak egy célszerűen elnevezett alkönyvtárat, és abba másolod bele a fent már említett három puppy fájlt.(a Puppy cd-ről kibontott xxx.sfs, a hozzá tarozó initrd és a vmlinuz file, ennyi, több nem is kell.)
(természetesen a menu.lst példafájl nálad a te igényed szerinti könyvtárneveket veheti fel, de célszerű olyan nevet adni neki, amiből tudni lehet, milyen Puppy verzió is lakozik benne)
A gép indításakor a Dual Boot menüből kiválasztjuk a Puppy Linux-ot, majd a Puppy verzió indító menüből indítjuk el magát a Puppy-t. Telepítéskor még nincs mentésfájlod, csak a szűz, gyári xxx.sfs fájl, ezért a Puppy a gyári értékekkel indul el, és a mentésfilét is ekkor kell majd elkészítened, aminek a helyét az xxx nevű Puppy Linux alkönyvtárába célszerű irányítanod.

Még egy megjegyzés:
A régebbi Puppy cd-t az említett xxx.sfs és a két rendszer file nevét nagybetűvel hozzák, ezt célszerű átnézni, és megfelelően korrigálni, mert ha nem, akkor a Puppy az indításkor nem fogja megtalálni a saját, fő puppy-xxx.sfs fájlját, és nem fog a puppy elindulni. Ezen figyelmeztetés a régebbi cd-ken a README.HTML nevü fájlban van leírva.

Az említett xpmelle_puppy.zip linkje.
Tartalma:
Kép
- benne maradtak az XP-hez kellő fájlok is, a Grub_GUI.gz fájl pedig egy képfile, ez jelenik meg a puppy menu.lst háttereként, ez amúgy tetszés szerint cserélhető, csak az elnevezése, és a formátuma legyen ugyanez.

Megjegyzés:
(*)
Az XP-t tartalmazó sda1 partíció lehet NTFS-re is formázva, ez a módszer úgy is működik!(nálam több éve így mennek hibátlanul a klf. Puppy verziók, most jelenleg kettő Puppy verzió van így működtetve - lásd a menu.lst-ben)
Ugyanis mindegy, hogy Fat 32, vagy NTFS file rendszer van az XP alatt, mert a Puppy rendszer amúgy is eleve egy külön linux-os filerendszerű fájlba ír, amely fájlt -ez ugye a mentésfile, mert erről beszélünk- a mentésfile.sfs elkészítésekor Te adod meg, hogy az milyen rendszerű (linux-os file-rendszerű) legyen! A gyári xxx.sfs eleve adott file rendszerben van készítve, a Puppy verziót tartalmazó alkönyvtárban pedig a Puppy a mentésfájlt - meg az esetleg a rendszerbe telepített + dolgokat- eleve egy linux filerendszerű sfs fájlba fogja beleírni. Ezért gyakorlatilag ez a fenti módszer működik az XP alatt mindkét -Fat32, illetve NTFS- formátumra formázott partíción, bár az XP szerintem jobban működik az NTFS-re formázott partíción.
Szóval, ha csak próbálni kel egy Puppy verziót gyorsan az XP-t tartalmazó gépen, ez a módszer szerintem a leggyorsabb, és legegyszerűbb megoldás. Nem beszélve a Puppy esetleges törléséről is, csak az XP boot.ini filéjéből kell kivenni a legutolsó sort, és a Puppy verziót tartalmazó alkönyvtárat kell a gépről letörölni, és ennyi, nem kell a grub-al sem vacakolni, mint a tényleges, külön partícióra történő Puppy telepítés esetében.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára NTamas 2016.04.20. 22:41-kor.

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
Véleményem szerint, ha a kép a WinXP-s gépről készült akkor nem is sikerülhetett, mert NTFS a filerendszer. Ami ugyebár nem megfelelő a puppynak.
Talán, ha sikerülne felszabadítani egy kevés helyet egy FAT32 particíónak,akkor sikerülnie kell a telepítésnek. Itt nem az Unetbootin a hunyó!
Ha valamit elértettem, nyugodtan tegyetek "helyre"!
Virtuális rendszert sosem csináltam,minden op.rendszer saját vinyón van és F8-al választok.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Apró kis kiegészítéssel élek, a Puppy frugall módszer szerinti telepítésekor mindegy, hogy a Puppy verziót tartalmazó alkönyvtár milyen file formátumra formázott partíción van, ugyanis a Puppy a működése során amúgy is a memóriába töltődik be, és ha menteni kell, vagy egyéb ok miatt a merevlemezre írnia kell a Puppy-nak, -lásd a mentésfile esetében!- azt a file elkészítésekor eleve a Puppy egy Linux filerendszer-ben fogja megoldani, vagyis a mentésfile egy Linux-os filerendszerű fájl lesz.
A képen a hibajelzés amúgy sem a file rendszerre vonatkozik, -az rendben van- hanem a következő sorban az unetbootin saját, futtatható része nem tud valamiért elindulni, ez lehet a fájl hibája, vagy csak egy egyszerű fájl elérési út probléma is.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: NTamas »

kros54 írta:
... Kérdésem a következő.
A lehetőségeim: win10 (64bit) + virtuális gép. Ez munkagép, erre más megoldás szóba sem jöhet. Melyik program legyen ez? Valaki próbálta? Ellenjavallata: ez 4 GB RAM-mal van, szóval nem puppys ...

Hát, aki keres, az néha talál is érdekes dolgokat!
Mint pl. én ezeket most!
http://www.murga-linux.com/puppy/viewto ... db3c973c59
http://www.murga-linux.com/puppy/viewto ... h&id=96037
https://github.com/noryb009/lick/releases/tag/v1.1.0

Ezzel a továbbfejlesztett exe-s verzióval már elvileg W10-re, uefi-s Bios-ra is feltehető a Puppy a Windows mellé.
Bemásolom ide a Readme file tartalmát, igaz angolul van, de szerintem eléggé érthetően leírtak mindent.

# LICK
LICK is a free program to install Linux from Windows without burning a CD or
using a USB. It is as simple as installing and running LICK, selecting a Linux
ISO image, and clicking install. A few seconds later, you can reboot into
Linux. Currently only Puppy Linux-based distributions are supported.

LICK runs on any Windows version, from Windows 95 to Windows 10. Check below
for any special notes on your Windows version type.

# Windows Version Notes
## Windows 8, 8.1 and 10
Windows 8 and up have a feature called 'Fast Startup'. This **cannot** be
enabled if LICK is installed. LICK disables Fast Startup upon insallation.

## UEFI Systems with Secure Boot
LICK supports secure boot, but requires a manual step during the first
reboot. On subsequent reboots, these steps should not need to be taken.

1. On the first reboot, if you see a blue screen with writing, press enter
to select `OK`.
2. Press enter again to select `Enroll Hash`.
3. Use the up and down arrow keys to highlight `loader.efi`, and press enter.
4. Press the down arrow to select `Yes`, then press enter.
5. Use the down arrow to highlight `Exit`, then press enter.

On subsequent reboots, these steps will not need to be taken.


Szóval akár még egy próbát ez is megérhet egy W10-es gépen!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára NTamas 2016.04.21. 09:24-kor.

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: S-kami »

Készítettem egy kis videót, remélem segít valamit.

Minden a legújabb, a puplet is, meg az unetbootin is.

https://youtu.be/Y8EXSc4ghrY

A másik, hogy én nem értek valamit.
Miért nem dobod fel egy pendrive -ra ?
Azzal bebootolsz és jónapot. Ennyi.
Ehhez a kis 100 mb puppy -hoz elég egy 1 GB -os vacak is, akármilyen pendrive megteszi.
Én úgy használnám.

Ha nem akarod, akkor még mindig ott van egy, amit én használok, a virtualbox.
Van windows 10 -re is és ingyenes.
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: kros54 »

A Lick működik, kb. olyan, mint az unetbootin, win10 alatt is jó.

Az unetbootin-nel a telepítést a videónak megfelelően csináltam (mint előtte is több százszor...)
Az unetbootin mappa tartalma, a benne legyártódott fájlok is a megszokottól eltérőek.
Sajnos nem találom sem az eltérés, sem a rossz működés okát.
Nincs több ötletem, mint az, hogy egy esetleg rossz verziójú fájl valamit beleírhatott a windows-ba.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Nos, az unetbootin témához egy kis kiegészítés.
A skami által készített videóban meg lett említve, hogy a legutolsó verziójú unetbootin......ebből ugye van Windows-os, és van Linux-os verzió is. Ez utóbbi verziószáma, neve így néz ki:
unetbootin-linux-613.bin
a mérete pedig több, mint 4.3 Mega, és ugye, ahogy skami is említette a videóban (igaz, ő a windows-osra értette) telepítést nem igényel, de ez igaz a Linux-os verzióra is!
A puppy alatt az említett fájlnak jogosultságot adva simán elindítható, amennyiben a két szükséges függőség a gépünkön van, ezek: az mtools és a p7zip csomag, mindkettő letölthető, és telepíthető a puppy csomagkezelőjéből, de a csomagkezelő viszont csak egy igen régi unetbootin verziót kínál fel telepítésre, ezért elvetettem a csomagkezelős megoldást.
Helyette Inkább a fent említett linux-os legutolsó unetbootin verziót szedtem le a honlapjáról, illetve az említett, szükséges függőségeket .deb csomagként, ezekből gyártottam egy puppy-hoz való pet-es telepítőcsomagot, amit innen tölthettek le: unetbootin-613.pet

Ezeket a forrásfiléket használtam fel a pet elkészítéséhez:
http://launchpad.net/unetbootin/trunk/6 ... ux-613.bin
https://packages.debian.org/wheezy/mtools
https://packages.debian.org/wheezy/p7zip-full
https://packages.debian.org/wheezy/p7zip-rar
az ikonokat pedig ebből a verzióból vettem kölcsön:
http://osdn.jp/frs/g_redir.php?m=kent&f ... 5-i486.pet

Az ezekből készült unetbootin-613.pet telepítő a Precise 571 Puppy Lite verzióra gond nélkül feltelepült, a menüben is megjelent, és így onnan indítható el.

Kép
Kép
Kép

Figyelem!
Mivel az unetbootin fájl neve maradt a gyári, - ez: unetbootin-linux-613.bin - ezért a terminálból a sima unetbootin beírásra nem fog a program elindulni!!! - erre figyeljünk oda!
Akit ez zavar, -de csak az!- mert eleve csak terminálból szokott dolgozni, az az /usr/bin-ben javítsa át az unetbootin-linux-613.bin file nevét a jól megszokott unetbootin-ra, illetve ezt még az /usr/share/applications-ban lévő desktop filében is korrigálni kell majd neki az exe-megadásánál.

Azért lett így a pet file megoldva, hogy azok, akik a programot inkább a menüből indítanák el, és nem a terminálból használnák a programot, azok némi könnyebb/egyszerűbb programindításhoz jussanak ezáltal.
Továbbá, így, ha a gépen eleve volt már egy régebbi unetbootin verzió, az a hagyományos terminálból történő indítással is használható maradt.(az eltérő /usr/bin-ben megadott filenév miatt.)

Akinek van módja leteszteni ezt a pet verziót, az kérem tegye meg, és jelezzen vissza, hogy rendben működik e az új verzió.

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
Köszi NTamas, mindig tanulok valamit!
Nálam a régebbi Unetbootin csak úgy indult, hogy a konzolban kiadtam az "unetbootin installtype=USB targetdrive=/dev/sxx1" parancsot.
Enélkül nem talált usb eszközt.
Majd megtekintem ezt a verziót hétvégén.
Nem vártam addig!
FatDog64-702 alatt jól mükszik.
unetbootin2.jpg
unetbootin2.jpg (560.79 KiB) Megtekintve 4196 alkalommal
Tahr64-6.0.5 alatt muszály a konzolos megoldást választani!
Screenshot_2016-04-21_220718.jpg
Screenshot_2016-04-21_220718.jpg (147.14 KiB) Megtekintve 4193 alkalommal
32 biten próba majd hétvégén!

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Köszi a próbát, a Tahr alatti működésben igazából én sem hittem, és ez be is jött, sajnos.

Válasz küldése

Vissza: “Puppy Linux”