Kezdő lépések.

A puppy linux operációs rendszer és szoftverei
Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: S-kami »

Szia!
Légy üdvözölve körünkben! :mrgreen:
spondeuslinux írta: 2018.04.19. 05:55 A kérdésem a következő lenne, lehet, hogy triviális, de lehetséges, hogy grub2, vagy egyéb bootloader nélkül indítsam el a Puppyt, hogy a bootolásnál egyből elinduljon és ne kelljen kiválasztanom.
Igen, a GRUB bootloader, ami a rendszered tényleges elindítását végzi, rendelkezik egy konfigurációs állománnyal, ez a menu.lst a meghajtód gyökerében.

Ha ezt megnyitod egy "sima" szövegszerkesztővel, ez puppy linux alatt a geany alkalmazás, akkor a szükséges ismeeretek birtokában szerkesztheted.
Egy idő után a közösség tagjai mind, szinte kivétel nélkül rájönnek, ez milyen előnyökkel jár és ki lassan, ki gyorsabban, de megtanulják módosítani.

Erről bővebb információt az alábbi oldalon olvashatsz angolul - azért ezt linkelem, mert ez a hivatalos puppy dokumentációs anyag és elég közérthető akár minimális angol tudással is könnyen átlátható:
http://puppylinux.org/wikka/GRUB

Az általad keresett opció a timeout.
Ez vagy timeout=5 vagy timeout=10 alapértelmezett esetben.
Ezt az opciót állítsd át a következő képpen:

Kód: Egész kijelölése

timeout=0 
Ettől kezdve a GRUB nem áll meg egy pillanatra sem megkérdezni tőled, hogy szeretnél e bármit csinálni még, mielőtt elindítja a rendszered.
spondeuslinux írta: 2018.04.19. 05:55 Lenne egy további kérdésem, szeretném a Kernelt finomhangolni, de erről nem találtam egyszerűen közérthető anyagot, és olyan leírást amiből ezt megtanulhatom. Mivel kevés időm van, így szintézis anyag vagy video lenne jó.
Mivel sajnos nekünk is, ezért állandó időhiánnyal küszködünk, de természetesen, ha lesz annyi időm, igyekszem majd készíteni egy kis videót erről...
spondeuslinux írta: 2018.04.19. 05:55 Azt olvastam a legrégebbi linuxos könyvemben, hogy a linux egyik legnagyobb előnye, hogy saját gépedre tudod hangolni, ahhoz képest, hogy ez a legnagyobb előnye sajnos én tudás és információ hiányában ezt nem nagyon elérni. Szeretnék minden számomra nem szükséges dolgot száműzni, az egyéb paramétereket meg a gépemre beállítani, szerintetek ez tényleg lehetséges, megközelíthető? Vannak tapasztalataitok erről?
A puppy egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy olyan mint a lego. Szinte mind ezt csináljuk. Szétszedjük, összerakjuk, farigcsáljuk, barkácsolunk, amíg olyan nem lesz, amilyenné akarjuk tenni. Mindegyikünknek saját, egyéni és totálisan testreszabott rendszere van, amiből aztán páran szoktak közzétenni ISO fájlt, ezeket a derivációkat hívjuk pupleteknek.

A tudást meg tudjuk osztani, az információt át tudjuk adni, de saját magadnak is sokat kell olvasgatnod itt a fórumon, mert ugyan nekünk is nagyon kevés időnk van, de erre mindig szánunk egy keveset és persze mellette mi is folyamatosan olvasgatunk és tanulgatunk más fórumokon, meg a mi nemzetközi fórumunkon is.

A kernel fordítás már a legmagasabb iskola, feltételez egy jó közepes, magabiztos linuxos tudást és a számítógépes eszközök, a hardver ismeretét és némi parancssori és programozói affinitást esetlegesen. Fontos, hogy telepítsd a pupletedhez készült, a pontosan ahhoz való DEVX csomagot.
Egy kis bemutató a kernel fordításhoz, egy xenial puppy -hoz kapcsolódó fórumszálban:
viewtopic.php?f=7&t=408&p=5797&hilit=mrproper#p5797

Nocsak kolléga leírása videókártya driver fordításhoz kezdőknek:
viewtopic.php?p=5488#p5488

...és végül a puppy linux kernelekkel kapcsolatos nemzetközi, angol nyelvű fórumszál a murgán:
http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=106084

A nemzetközi fórum beceneve egyébként egyszerűen csak a murga.
Szóval a murgán regisztrált tag stemsee készített egy SUKK nevű bash script csomagot, ami automatizálja a kernel készítés lépéseit, így megkönnyítve a kezdő linuxos felhasználók számára a rendszermag készítését és testreszabását.
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

spondeuslinux
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2018.04.16. 13:02

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: spondeuslinux »

Kedves Skami, nagyon szépen köszönöm a gyors reagálást, a gondos figyelmet irányomba, igyekszem áttekintetni. Engem ez a Kernel téma nagyon érdekel, kutakodom én is és főleg a működés érdekel, azonbelül is a sorrend, a működés keresztmetszete, kronológiája, sok általános infót találtam, megvettem a Linux programozás könyvet is, de nagyon bonyolult nekem. Egy évvel ezelőtt próbálkoztam Puppyval, de kudarcba fulladtam, most újra elővettem és a Slackoban nagyon sok örömöm van. Ubunturól jövök át, így hiányzik az apt-get rutin, de ráállok erre a rendszerre is. Találtam kernel mapoit is ami nagyon érdekes. Feltettem a Puppyt, három bootolható választékom van, az első talán az usb indítás, a második az sda1, a harmadik windows, nekem elég az sda1 a többi nem kell. Egy x31 laptopon van a Slacko 20 gb winyón, tök jó. Ubuntun próbálgattam régen régi darabokat feltenni, de a csomagokat nem tudtam frissíteni, így rájöttem, hogy nem tudok így időt utazni. Itt látom, hogy korábbi firefoxot tesztek fel, ezt nem tudom hogy csináljátok, de remek dolog, ilyesmit kerestem. Ez egy csodálatos, izgalmas világ. Gratulálok az oldaladhoz, remek látni, hogy ennyien foglalkoznak a Puppyval. Köszönöm az instrukciókat. Igyekszem aktív tag lenni itt. Köszönöm a segítséget!

spondeuslinux
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2018.04.16. 13:02

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: spondeuslinux »

Sziasztok!
Slacko 3.14.55. i686 használok. Letöltöttem a devx-et és a kernel-source sfs-t is. Innen sajnos nem jutottam tovább mert a CMAKE jön be, de nem tudom beolvastatni a forráskódot. mit csinálok rosszul???? :lol: :roll: :ugeek: :shock: :oops:

Előre is köszönöm a segítséget.

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: S-kami »

Szia!
Kellene pontosan, hogy melyik, illetve honnan töltötted le, hogy én is le tudjam tölteni és pontosan azokkal a fájlokkal kipróbáljam.
Slacko 6.3.2 -es verzió?
Devex és kernel honnan van ?
Csak mellékesen, nekem már nagyon régóta van egy slacko fenn, de még nem jutottam el addig, hogy alaposan teszteljem.
Ez a Slacko 6.9.9.9 32 bit kernel: 4.4.70
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

spondeuslinux
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2018.04.16. 13:02

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: spondeuslinux »

Szia Köszönöm a gyors választ.
Slackot a puppy hivatalos oldaláról töltöttem le,
http://distro.ibiblio.org/puppylinux/pu ... -6.3.0/32/
A devx-et és a kernelt-sourcet pedig abból a gyűjteményből szedtem le, amit megosztottál, ennek nagyon megörültem, mert nem kellett vadászni. Uname-val kiirattam az adatokat, és a kiirt paratméterek alapján szedtem le a devx-et és a sourcet, az architektúrát nem tudtam azonosítani, lehet, hogy a gyűjteményben nincs i686os. Én erre gondolok, de csak messziről szagolom a cuccost.
Köszönöm! :?: :idea: :arrow: :geek:

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: Asterix »

spondeuslinux írta: 2018.04.22. 10:44 Sziasztok!
Slacko 3.14.55. i686 használok.
Üdv!
1. USB-ről vagy HDD-ről?
2. A Slacko-6.3.0 (k3.14.55) csak i86 (32 bit)!
3. Telepítés és alap beállítás után egy mentésfájl létrehozása (ext2-3-4)!
4. Újraindulás után ha az SFS fájlokra rákattintól felajánlja a telepítést (install) is.
5. Telepíted őket, majd egy restartnál a mentésfájlban benne lesznek.
Remélem jól emlékszem! :lol:

spondeuslinux
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2018.04.16. 13:02

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: spondeuslinux »

Szia Aszterix!

Ad 1. HDD-ről.
Ad 2. i86 :lol:
Ad 3. Ext 4 re tettem, mentés fájl mit jelent? Miről kell pontosan mentést csinálni és hogyan?
Ad 4. Azt hiszem értem.
Ad 5. A mentésfájlban mik lesznek benne? Hol tudom szerkesztetni a kernelt?
Biztosan jól emlékszem és köszönöm a segítséget! ;)

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
HDD, értem!Kérdés: full (teljes) vagy frugal telepítés ?
Full-nál nincs mentésfájl, frugalnál van.
A kernelpiszka más tészta! Ne piszkáld, mert bonyolult nem nekünk "egyszerű puppyhasználóknak" való!
Inkább cserélj kernelt (kernel-modules.sfs (ezt átnevezed az eredeti zdrv_xyxyxyxystb.sfs-re) és az új vmlinuz-t használod, a régi kap egy plusz akármilyen karaktert).Persze ez új telepítést is igényel!

spondeuslinux
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2018.04.16. 13:02

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: spondeuslinux »

Szia Asterix, köszönöm a válaszod. Teljes install volt. Sajnálom, hogy nem lehet belenyúlni, engem pont ez érdekel és ezt szeretném megtanulni, de nem nagyon találok induláshoz megfelelő infót. Szeretném ha rá tudnám hangolni a puppyt a hardwerre, de úgy tűnik ez csak az avatottaknak meg egyenlőre. Magam nem vagyok informatikus, de ezzel szeretek bíbelődni. Ha lecserélem a kernelt, attól tartok az még Nekem nem segít. Nagyon köszönöm a gyors válaszod és a segítségedet.

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: S-kami »

Igyekszem egy kis időt szakítani és csinálok majd egy videót erről, de sajnos egyszerűen nem tudtam leülni még a gép elé...
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

Válasz küldése

Vissza: “Puppy Linux”