Kezdő lépések.

A puppy linux operációs rendszer és szoftverei
spondeuslinux
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2018.04.16. 13:02

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: spondeuslinux »

Köszönöm, óriásléptekkel haladok Neked hála, kudarcélmény zéró! :lol: :D

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

spondeuslinux írta: 2018.04.22. 21:49Sajnálom, hogy nem lehet belenyúlni, engem pont ez érdekel és ezt szeretném megtanulni, de nem nagyon találok induláshoz megfelelő infót. Szeretném ha rá tudnám hangolni a puppyt a hardwerre, de úgy tűnik ez csak az avatottaknak meg egyenlőre.
Az aktuális kernelt lefaraghatod ha több hely kell a memóriából . Ezt ugy tudod elérni ha törlöd azokat a modulokat/drájvereket amiket nem használsz , ezt akkor érdemes csinálni ha csak 1 adott gépen akarod használni a faragot rendszert. EBBEN a hozzászólásban épp azt számolgattam hogy mennyi felesleges dolog kerül a memóriába a kernel modulok miatt ... A rendszer felét a kernel modulok teszik ki ... Ha ezeket le akarod faragni , akkor rendelkezned kell 1 frugal telepítéssel és mentéssel, ha ez megvan, törölni kell a nem használt modulokat , majd készítened kell 1 remastert.
Továbbá még a remaszterelés előtt ki tudsz venni programokat/csomagokat a rendszerből (Az általam készített szkripttel), de ezzel a programmal nagyon körültekintően kell bánni mert sok dolog kell a rendszerbe , így nem árt tudni hogy mi kell feltétlenül, hogy müködjön aminek müködnie kell. Amennyiben ezt akarod kipróbálni , készíts backup-ot a jelenleg használt rendszeredről , tehát az eredeti SFS/ISO legyen lementve valahol, ha van mentésed akkor azis . Az ilyen beavatkozásokat érdemes új mentésel , másik könyvtárban ISO-ban létrehozni ... sok sikert :)
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

spondeuslinux
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2018.04.16. 13:02

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: spondeuslinux »

Nagyon köszönöm a választ K.U.L.U.SZ! Megpróbálkozom egy frugal telepítéssel, azt már láttam, hogy vigyázni kell, mert a pöcökegeret már eltűntettem. Lehet, hogy pont a joystick vezéről kikapcsolásával. :lol:

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
Közben megtaláltam a megoldást a régi puppyk modern gépemen való indítására! :D
A "varázsvessző" egy bejegyzés az isolinux.cfg-ben !
capture5698.png
capture5698.png (1.54 MiB) Megtekintve 4347 alkalommal
capture6757.jpg
capture6757.jpg (461.46 KiB) Megtekintve 4347 alkalommal
és egy másik precise
Screenshot_2018-05-19_17_42_07.png
Screenshot_2018-05-19_17_42_07.png (1.32 MiB) Megtekintve 4347 alkalommal
Telepítés után nvidia generálás és mükszenek rendesen! :lol:

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: kros54 »

A Precise-sorozat szerintem a legjobb "újabb" pupleteket hozta ("régiek" alatt értem a 4.3.1-sorozatot, azok még számosak voltak).
És öregnek sem mondanám, hiszen 2013 második felében jelent meg ez a 3.9.11 kernel. (Móst írta valaki, hogy a 4.1 - amely csak 1 évvel későbbi - van egy "frissben".)
Sokaknak még jó működött működik a tahr-sorozat, és például Csipesz sikeresen szelídítgette a Xenialt is.
Ám amíg a Precise gyakorlatilag mindenevő volt, a továbbiak már hardverre érzékenyek, tapasztalataim alapján. (Szóval ez túl finom: bőven vannak, amelyeken el sem indulnak.)
S ami a legjobb indok a Precise mellett: simán elmegy öregebb, 10 év körüli gépen, akár 1 GB RAM-mal is.
De hát ugye ezt is leírtam már úgy minimum tucatszor.

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv Úraim!
Lenne egy furcsa kérdésem! :idea: USB-ről! Esetleg frugal telepítésnél.
Vannak ugyebár olyan régebbi puppyk, amiben nincs nvidia (750Ti-m van), radeon sőt még nouveau driver sem.
Nos, ezek elindulnak, betöltik amik van, de az X-nél már ugye se kép se semmi!
1. kérdés: mi van ha ezeket a "puppy pfix=ram,nox" opcióval indítom?Tényleg rendesen lefut, betőlt mindent csak az "X"-t nem indítja? :?:
2.kérdés: lehet-e itt parancssorból "devx" és "kernel-sources"-t telepíteni? :?:
3.kérdés: lehet-e innen a getnvidia. pet fájlt telepíteni?, majd innen az nvidia-xxxyyy.run fájlt telepíteni? :?:
(ezek a fájlok a root-ban lesznek) Majd "xwin" és oké minden? :?:
Mikor kell és hogyan mentésfájlt készíteni? Azt is parancssorból. :?:
Szóval, elvetélt ötlet vagy kivitelezhető? :!: :?: :mrgreen:

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Bocsi, elfelejtettem!
Lehet,hogy hülyén halok meg, de akkor sem tudom, hogy mik ezek a "pfs" fájlok!
pfs.PNG
pfs.PNG (32.88 KiB) Megtekintve 4223 alkalommal

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

Asterix írta: 2018.05.25. 06:04 Üdv Úraim!
Lenne egy furcsa kérdésem! :idea: USB-ről! Esetleg frugal telepítésnél.
Vannak ugyebár olyan régebbi puppyk, amiben nincs nvidia (750Ti-m van), radeon sőt még nouveau driver sem.
Nos, ezek elindulnak, betöltik amik van, de az X-nél már ugye se kép se semmi!
1. kérdés: mi van ha ezeket a "puppy pfix=ram,nox" opcióval indítom?Tényleg rendesen lefut, betőlt mindent csak az "X"-t nem indítja? :?:
2.kérdés: lehet-e itt parancssorból "devx" és "kernel-sources"-t telepíteni? :?:
3.kérdés: lehet-e innen a getnvidia. pet fájlt telepíteni?, majd innen az nvidia-xxxyyy.run fájlt telepíteni? :?:
(ezek a fájlok a root-ban lesznek) Majd "xwin" és oké minden? :?:
Mikor kell és hogyan mentésfájlt készíteni? Azt is parancssorból. :?:
Szóval, elvetélt ötlet vagy kivitelezhető? :!: :?: :mrgreen:
A ram,nox opciót első indításnál használd. Készíts 1 mentést , ezt ugy tudod megoldani hogy írsz 1 reboot parancsot majd megkérdez a rendszer hogy készítessz-e . Aztán ha lehet akkor előre töltsd le valahova a devx és kernel source fájlokat hogy csak másolni vagy csatolni kelljen őket . A devx-et ha a mentésfájlod particiójára teszed alkönyvtár nélkül akkor simán tudod csatolni . A kernel forrással nemtom mit kell csinálni majd valaki megmondja. Töltsd le előre a getnvidia csomagot is hogy kéznél legyen . Lehetőleg aztis a mentésfájl particiójára. Ha mindent oda másolsz akkor a cuccokat megtalálod a /mnt/home könyvtárban amikor mentéssel indÍtod a rendszert . A devx fájlt , amennyiben van sfs_load parancsod akkor a következő képpen tudod csatolni:
sfs_load / elérésiút/devx.sfs
esetedben valami ilyesmi lesz ( ha követed a leírásom ):
sfs_load /mnt/home/puppy-devx.sfs
Ha a nox opcióra nem látszik a konzol sem , akkor vagy kell még valamilyen boot opció vagy felejtős a dolog ... De a xorg-nak Vesa módban mindenképen el kéne indulnia . Ezt a xorgwizard paranccsal megtudod nézni .
Asterix írta: 2018.05.25. 06:19 Bocsi, elfelejtettem!
Lehet,hogy hülyén halok meg, de akkor sem tudom, hogy mik ezek a "pfs" fájlok!
pfs.PNG
A LINK szerint szimpla sfs fájlok a "puppyrus" rendszerekhez .
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: janugsa »

sfs_load -c -q /mnt/sdb5/devx_upupbb_18.05.sfs
Én más esetben így alkalmazom, szerintem kell a -c -q ( az sdb5 helyett mindenkinél más)
-c parancssori felület, párbeszéd nélkül.
-q hagyja el az 1. visszaigazoló párbeszédablakot.
Valószínü a kernel sourcest is így kell.

NTamas
Hozzászólások: 1868
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Asterix írta: 2018.05.25. 06:19 Bocsi, elfelejtettem!
Lehet,hogy hülyén halok meg, de akkor sem tudom, hogy mik ezek a "pfs" fájlok!
pfs.PNG
Basically, it's just another file extension for squashfs file format, like .sfs in Puppy or .xzm in Porteus. Why pfs? Because they merged pet & sfs into a single file format. You can un/pack/edit pfs the same way as sfs, (use sfs edit), but PRA has better tools for that. This has already been explained earlier in this thread http://murga-linux.com/puppy/viewtopic. ... 123#898123

Distributive PuppyRuS-PRA (based on Arch) builtin with using pfs-packages(SquashFS), like Slax/Porteus or ChoicePup/LazY and use modifying porteus-initrd.
Pfs-package - extended package's format of sfs/lzm/xzm-packages (with the SquashFS-v4 file system, type of data compression - xz).
An alone pfs-package may consist of data+service information(version, md5, depends, etc....) from one pfs-package(single-pfs-package) or may contain any other pfs-packages(multi-pfs-package).

After a simple renaming of the pfs-package's extension to the sfs-package's extension(some*.pfs -> some*.sfs) you can use this some*.sfs in the other Puppy's Derivatives(like Slacko/Trusty/Precise/Lucid - with support SquashFS v4) as standart/main sfs-package.

-----------Googe ferdítés--------------

Alapvetően ez csak egy újabb fájlkiterjesztés a squashfs fájlformátumhoz, például .sfs Puppy vagy .xzm a Porteusban. Miért pfs? Mivel a pet & sfs egyesült egyetlen fájlformátumba. A pf-eket ugyanúgy tudod csomagolni / szerkeszteni, mint az sfs-t (használja az sfs szerkesztést), de a PRA-nak jobb eszközei vannak ehhez. Ezt már korábban magyarázta a http://murga-linux.com/puppy/viewtopic. ... 123#898123

Distributed PuppyRuS-PRA (Arch alapú) beépített pfs-csomagok (SquashFS) használatával, mint a Slax / Porteus vagy a ChoicePup / LazY, és a porteus-initrd módosításával.
Pfs-csomag - a sfs / lzm / xzm csomagok kibővített csomagja (a SquashFS-v4 fájlrendszerrel, az adatok tömörítési módja - xz).
Egy egyedüli pfs-csomag tartalmazhat egy pfs-csomagból (egy-pfs-csomagból) származó adat + szervizinformációt (verzió, md5, függ, stb.), Vagy tartalmazhat bármely más pfs-csomagot (multi-pfs- csomag).

Miután egyszerűen átneveztük a pfs-package kiterjesztését az sfs-csomag kiterjesztésére (néhány * .pfs -> néhány * .sfs), használhatjuk ezeket a * .sfs fájlokat a többi Puppy-származékban (például Slacko / Trusty / Precise / Lucid - a SquashFS v4 támogatással) szabvány / fő sfs-csomagként.

---------------------------------------------------------------

A lényeg ebből szerintem az, hogy pl. a belinkelt Skami féle videódriver oldalon található pfs drivercsomagot simán átnevezheted sfs -re, és azt, mint sfs csomagot tudod a továbbiakban használni.
Amúgy, ha nagyon kíváncsi vagy rá, magát a pfs squashfs filét is ki tudod bontani, erre tökéletesen alkalmas a puppyban általában benne lévő, vagy utólag feltelepíthető UExtract csomag.

Kép
Kép
Kép
Kép

Arra azért figyelj oda, hogy ezek a psf fájlok, pl. ezen példakép említett videódriver esetében a videódriver fájlokon kívül még más fájlokat is tartalmazhatnak, jelen esetben itt egy /usr/src könyvtárba betéve ott van a forrásfile is, meg egy preconpiled/előfordított könyvtár is, benne számos fájllal.

Kép
Kép

Ezen plusz fájlok tömege, ha csak fecsatolható sfs-ként használod pl. a kérdéses videódrivert, nem okoznak gondot, problémát, de, ha ebből készítesz netán egy pet drivercsomagot, úgy a felesleges dolgokat ki kell majd venned a kitömörített pfs vagy annak az sfs-re átnevezett változatából.

Válasz küldése

Vissza: “Puppy Linux”