Utak lehetőségek a Puppy számára

A puppy linux operációs rendszer és szoftverei
Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: S-kami »

...háhhhá...még olyat sem ismerek, akinek elindul....
sajnos nekem sincs...
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

ati5
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2014.06.17. 11:14

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: ati5 »

S-kami írta:A LEGO sosem hal ki, pedig már ezer éve mondogatják.

Amit ez a rendszer tud, azt semmi más nem tudja ennyire hatékonyan és okosan ötvözni, ez pedig a sebesség és a modularitás.

A legújabb pupletek csomagkezelői már a legösszetettebb programokat is hiánytalanul fel tudják pakolni az összes függőségeikkel együtt.

Amit ki akarok feltétlenül küszöbölni, az a túlzsúfoltság és a lassúság.
A puppy fő erényei pont ezek voltak, a másik pedig egy megfelelő repó a kezdetektől, tehát az első lépésektől fogva.

Ami kell még:
firmare fálok, az sfs kezelés, csomagkezelés, hálózatkezelés, hangkártya kezelés, audió lejátszás és egy konzolos menü.
Alapból alkalmasnak kell lennie arra, hogy bebootol, felismeri az eszközöket, ebben nagyon jó a puppy kernele, hálózatkezelő, audió lejátszó legyen benne és második lépcsőben pedig egy minimális grafikus felület, de ehhez még nagyon sok minden kell...
Röviden összefoglaltad , hogy mit jelent a puppy számodra . Nos ha az itt leírtak működnek , az első letöltők között leszek . Az én gépeimre egy ilyen OP rendszer áldás lesz . Az hogy előbb-utóbb új gépet kell venni az számomra nem opció :(
Sosem volt új gépem , de még új alkatrész sem a gépeimben . Mások által kiselejtezett alkatrészek halmaza = ati5 gépe .
Szóval akármennyire is nem rentábilis a régit javítgatni , kénytelen vagyok .
Szóval az irány tetszik , hajrá !!!
ati5

Mert befagyott ablakot már láttam , de megfagyott pingvint még soha :D

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: S-kami »

Most olvasgatom a dolgokat, szóval hamarosan állok neki, remélem mostmár időm is lesz annyi, amennyi kell, de még azért olvasgatok, nézegetem, pontosítgatom az elképzeléseimet, aztán készítek egy kis ISO -t kezdésnek.

Nekem is rettenetes gépeim vannak, de jól van ez így! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Majd egyszer lesz olyan, hogy csak na!
Vagy megöröklöm a gyerekét, az most nagyon jónak számít... :lol:
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

Somatom
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.08.24. 17:32

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: Somatom »

Szerintem a Puppy ma is ugyanolyan "versenyképes", mint amikor egy Asus netbook kapcsán megismerkedtem vele. Az egy Puppeee volt. Nagy kár, hogy Jemimah abbahagyta a Puppy fejlesztést, mert sokan tanulhattak volna tőle.
Nagy hiányosságnak tartom az ARM, és a Bay Trail / Cherry Trail vonalak hanyagolását. Ott vannak pl. az ezekre alapuló miniPC -k. Évek óta használok ilyen kütyüket, de utóljára az MK802 -re láttam portolva Puppy -t.
https://www.youtube.com/watch?v=2_qhqMlWGdM
Azóta óriásit fejlődtek ezek a kütyük. Az Amlogic s9xx alapúak nagyon népszerűek, a Prohardveres topikja is nagyon pörög. Dev board is létezik belőle, pl. az Odroid-C2.
http://www.hardkernel.com/main/products/prdt_info.php
Ideális terep lenne a Puppy -nak. Ennek hiánya volt az egyik fő oka annak, hogy több év ARM után átnyergeltem X86 -ra. Nemrég vettem egy Vorke V1 -et.
http://www.geekbuying.com/item/Vorke-V1 ... 67582.html
Jelenleg a belső SSD -n a gyári Win10 van, a Sata portján levő SSD -n RemixOS v3, mikroSD -n pedig egy Xenialpup 64 Alpha.
De, szívesen tesztelek rajta bármilyen más Puppletet, vagy Androidot. Már csak azért is, mert ezzel a Pupplet -tel vannak problémáim, úgyhogy most megyek is a topikjába nyafogni.

ticoo1
Hozzászólások: 625
Csatlakozott: 2014.10.21. 08:58

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: ticoo1 »

Üdv.!
Érdekes gondolatokat olvastam itt a kedvenc Puppy-mal kapcsolatban a múltját és a jövőjét illetően.

Hogy én miért szeretem?
- egyszerű,
- gyors,
- különösebb alapismeretek nélkül is (itt magamról írok! :oops: ) már könnyen kezelhető, variálható, testre szabható, ( akár az ubuntu-nál, akár a Windows-nál egy saját "CD-DVD" készítése egy borzalom, nagyon pepecselő!)
- igen stabil (míg el nem rontom! próbáljuk ki ezt-azt, stb...),
- könnyen és gyorsan helyreállítható, kijavítja a hibáimat ( :D ),
- nincs vírus, nincs reklám (vagy csak minimális, mivel rendszer szinten letiltható!),
- pár perc alatt telepíthető,
- "csak én" vagyok, nincs "usr", nem kell állandón jelszóval bíbelődnöm.
Ami nem tetszik:
- sajnos a nyomtató "hozzáadása" csak interneten keresztül lehetséges (tudom, hogy ha már kész vagyok akkor a rendszeremet el tudom menteni, hogy minden a "helyén" legyen és legközelebb már így telepíthetem!).

"Hízik-hízik", persze hogy hízik, mivel minden program egyre csicsásabb és egyre összetettebb ahogy írtátok. De 200-300 MB is még igen kicsi, hisz ne felejtsük, hogy egy "komplett rendszer", s akár a Windows, akár más linux is pár GB-ot foglal el egy lemezen, s szinte lehetetlen internet nélkül telepíteni (driver-ek, lib-ek, nyelvi fájlok, stb...). És órákig tart mire minden általam szükségesnek tartott program rendesen fog működni.
Bármelyik OS-t nézem egy-egy adott "vas-hoz" minden estben meg kell keresni a megfelelő verziót és indulhat a "vadászat" driver-k, kiegészítő programok után. Ne várjuk a Puppy-tól, hogy a teljes vasvertikumot 200 MB-tal átölelje!, mert ha igen, akkor egy szerver kell mellé!

Hogy miért nem terjed a Puppy vagy más linux? Én a következőket tapasztaltam (az általam ismert összes linuxra vonatkozóan):
- feltelepített rendszer -- hú de jó, milyen gyors...
- és amikor odaül az illető, a kérdés: hol a "C", minek van itt az az sda, stb., a CD-ém "D" szokatt lenni, nekem az nem kell, mi az a jwm, xfce, kde, stb. és minek, mi az a "fel-lecsatolás", s minek ?
- miért nem tudom a játékot feltelepíteni?, de azon ment...
- hol van az office meg a "passziánsz" ? és a fájlkezelő ? ez miért nem tud magyarul ? és egyéb Windows-os "nyafogás".
A fájlrendszert egyszerűen nem tudják "megemészteni", használni. Egyszóval jól dolgozik a Microsoft! Gondolom ugyanezeket tapasztalta mindenki.

De én akkor is a puppy-t szeretem és használom.
Apropó, BÚÉK mindenkinek!

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: azami »

( akár az ubuntu-nál, akár a Windows-nál egy saját "CD-DVD" készítése egy borzalom, nagyon pepecselő!)
Itt : viewtopic.php?f=50&t=417 egy kis mankó, de a Puppy a szívünk csücske :D

ticoo1
Hozzászólások: 625
Csatlakozott: 2014.10.21. 08:58

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: ticoo1 »

Szia azami!

Köszönöm a segítséget, de én nem arra gondoltam, hogy pl. Ubuntuban hogyan mentem el, akár live cd formában a rendszerem, mert erre vannak a backup programok (pl. igen jó összeállítás ehhez a Hiren's Boot CD). Én arra utaltam, maradva az Ubuntunál, hogy egy saját "distro-t" hozok létre magamnak, vagy valaki másnak, vagy valaki "akárkinek", hogy egyszerűen lehessen telepíteni. Vagyis fogok egy Ubuntu kiadást, az UCK-val (Ubuntu Customization Kit)" kigyomlálom" és belepakolom a részemről fontosnak tartott programokat, magyar nyelvi fájlokat, kodekeket, stb. és ezek után létrehozom egy live-install CD-t (DVD-t). Macerás, s ha kész és kipróbálom a saját, vagy egy másik gépen, akkor bizony jönnek a meglepetések. Ez a Puppy-mnál nincs! Kialakítom a rendszert, "Remaster", vagy valamelyik változata és kész !!! A gépemen irány egy NTFS-s, FAT 32-s partíció, egy könyvtárba kicsomagolom, a saját telepített rendszerem menu.lst-be beírva az utat, már élvezhetem is. Ja és még egy, az Ubuntunál, a Vitnyóznál nem tudom (én! :evil: ) pl. a Firefox-ot úgy beilleszteni, hogy az általam kedvelt kiegészítőket is tartalmazza amint feltelepítem, de a Puppy-ba igen :lol: !

Na ezért is szeretem a Puppy-t, de hogy ki milyen programokat használ az egyéni.

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: azami »

Oké! :D

ticoo1
Hozzászólások: 625
Csatlakozott: 2014.10.21. 08:58

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: ticoo1 »

Bocsika, hogy már megint itt vagyok, de sokat gondolkodtam a Puppy jelenén és jövőjén.

Én azt hiszem, hogy a jövő már itt van! Most a Puppy óriási előnye a többi distro-hoz képest (az egyszerűségén, gyorsaságán, stb-n kívül), hogy bizonyos puppy-knál egyszerű módon cserélhető a kernel !!!, én már a 4.7.1-nél tartok. Mivel ezen kernelek között van PAE és noPAE, illetve 486-os (4.3.3-486) is, így bárkinek lehetősége van a saját "vasának" a tökéletes konfigurációjára. Általam igen jónak tartott puppy-k a tahr 5.8.4, a tahr 6.0-CE (a frissítésével célszerű óvatosnak lenni, mert az AMD-és driver-ek könnyen megbolondulnak) és a xenial 7.0.4, jól magyarosíthatók (hála a sok lelkes Puppy-rajongónak és "bütykölőnek"), igaz olykor-olykor "lopni" kell az ubuntu-ból, vagy a Windows-ból. Az előbbi puppy-k, úgy gondolom már egész modernek (a xenial-nál nincs újabb). Az "asztalt" illetően mindenkinek más a vélemény, de ezekből van jwm, xfce, lxde stb. variáns is.

Az én gépen ASRocK QC5000-ITX ami azt hiszem nem általánosan használt, tehát van mit bütykölni rajta, de ez csak döntően a kernelre vonatkozik Vagyis válogatni kell., már csak azért is, mert az AMD driver-k nem igazán megfelelően támogatnak egy-egy kernel variánst, a videó kártyám ATI Kabini Radeon HD 8330, s ez már számos OS-nél gondot okozott.

Ami más distro-k csomagjainak "egyszerű telepítését" illeti, én úgy gondolom, hogy ott van egy kis "alapvető" probléma. Itt arra gondolok, hogy fájl struktúra az user-es rendszer miatt eltér, van root (pl. az Ubuntu-nál külön kis macera, hogy hozzáférjek) és van a felhasználó a "home" könyvtáron belül. Ha egy Ubuntu-s deb. csomagot telepítünk, akkor szeretne pakolni a home struktúrába is, de az "nem van" :cry: (most eltekintek az asztal variánsoktól) ! Ebből kifolyólag, "Rúzsa Sándor"-t idézve "bakfity", nem fog rendesen, vagy sehogy sem működni. Sajnos ha kell az adott program akkor jön a "macera", be kell valahogy tuszkolni és máris elérkezünk a lib-ek "csodálatos világába", a számtalan variációhoz. Megjegyzem egy adott debián, vagy ubuntu esetében is itt könnyen el lehet jutni a"bakfity"-hez, mivel a szükséges programkiegészítés sehogy sem akar illeszkedni a rendszerhez. Én már acélosan 2-3 óra múlva feladom :twisted: . Ha mindenképp használni akarom akkor célszerű egy saját csomagot készíteni, s na ez az pont, ahol már a jó értelembe vett "fanatikusoké" a világ, akiknek "gyümölcseit" mi is élvezhetjük (köszönet nekik!!!).

Egy kis kitérő, de mindenképp a Puppy létét igazolja. Adott egy HP nc6000-es "hyper-modern" laptop. LinuxMint-et (vagy valamilyen Ubuntu-t) kellett feltelepítenem, persze a legújabbak közül és xfce asztallal. A 2013-16 közötti időből csak a LinuxMint 18.1 volt hajlandó felmenni, működni vele (a többi már "686-"tal meghalt), de lazán "megölte" a gépet, pedig 1 GB RAM volt benne. Az xfce-s Puppy-k remekül futottak rajta.

Valóban célszerű lenne elhatározni a "Magyar Puppy" irányát és ahhoz tényleg kellene egy hely ahová összelehetne gyűjteni egy-egy Puppy-hoz szükséges progikat. Lehet, hogy a felhőben kellene egy hely, ahová esetleg az itteni felhasználói névvel s jelszóval fel lehetne pakolni a "saját" kis puppy-kat és a már hozzájuk kikínlódott kiegészítőket. Persze, kigyomlálva mehetnének utána egy közös helyre.

Én így gondolok a Puppy jelenére és jövőjére.

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: azami »

Ticoo1 én már annak is örülnék ha olyan Puppyt lelnék ami rendesen fut a gépemen (Hp laptop)
Tegnap elbukott Thar64 6.05, Quirky64 8.0-- 8.1.5, a Fatdog 64 7.10 elmegy de a mentést pl itt sem hozza vissza a rendszer induláskor :(

Válasz küldése

Vissza: “Puppy Linux”