Variációk telepítésre/indításra

A puppy linux operációs rendszer és szoftverei

Avatar
csipesz
Hozzászólások: 683
Csatlakozott: 2014.06.24. 11:02
Tartózkodási hely: Isaszeg

Re: Variációk telepítésre/indításra

Hozzászólás Szerző: csipesz »

azaminak: még nem, de már töltöm is kipróbára, mert szimpinek tûnik....
kros54-nek: köszi a nagyszerû ultra iso-s tippet - én nem is értem, hogy nem ismertem ezt eddig...
Nincsenek benne fölösleges dolgok, mint a power iso-ban;
Van magyarítása, a power isohoz nincs;
MEGY WINE ALATT, A POWER ISO PEDIG NEM!
- szóval klassz.

Avatar
csipesz
Hozzászólások: 683
Csatlakozott: 2014.06.24. 11:02
Tartózkodási hely: Isaszeg

Re: Variációk telepítésre/indításra

Hozzászólás Szerző: csipesz »

No, foglalkoztam egy 20 percet-fél órát ezzel a francia gyártmányú ubuntu származék multi system cuccal, először leírom a kevés jót vele kapcsolatban: tetszetős külsejű, igen gyorsan bebútol, s ha esetleg nem tudsz franciául, még válthatsz angolra. A cél alkalmazás, ami miatt e rendszer született, már a magyar nyelvet is támogatja, ami rendes tőle. Jó gyors firefox 28 böngicse is jár vele. Ezzel vége is a jó tulajdonságoknak.
Jöjjön a többi:
a rendszer-iso asszem 701 megabájt kábé; ezért a méretért a következőket tudja(az igazsághoz tartozik, hogy kissé kapkodva teszteltem, pl. alap dokumentum-formátumokkal nem is vizsgáltam, addigra már elegem lett belőle): a böngésző hajlandó lejátszani a youtube-os videókat, más videó-oldalak videóinál feladja;
nézegethettek rajta jépégé képeket.
De ami egészen lesújtó: nemhogy az flv, mp4 videókkal nem tud mit kezdeni, DE EGY NYAVALYÁS MP3 FÁJLT SEM LEHET LEJÁTSZANI VELE, de ami a csúcs: ha el szerettem volna indítani fentebbi formátumok bármelyikét, felajánlotta, hogy letölti a szükséges kodekeket, ilyesmiket az arhív ubuntu.com vagy valami ilyesmi nevű helyről, VÉGÜL KÉPTELEN VOLT LETÖLTENI ONNAN! - ne feledjük: az iso 700 megabájtos! - hát szóval, ez nekem nem tetszett. Rendben, mondhatja valaki: ez egy adott célra kihegyezett rendszer; én is tudom, hogy például a kaszperszki riszkjú diszkkel sem tudok zenét hallgatni, filmeket nézni - de az nem is 700 mega méretű, csak kábé 300...

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Variációk telepítésre/indításra

Hozzászólás Szerző: azami »

Create your MultiBoot LiveUSB simply with MultiSystem.
Just Drag & Drop your .iso on a window and that's it!
Bocs de én a gyenge angol tudásommal ebből arra következtettem hogy csak rá kell dobni az isokat és több rendszer indítható az USB-n választás szerint.. :(

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Variációk telepítésre/indításra

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Ez egy floppy képfájl. A floppy be tudja bebootolni az usb portot, akkor is ha az usb nem bootolható.
A floppyról bootoljon a rendszer.

img fájl másolás floppyra, terminálba írjuk be (figyelem az img fájl helye szerint változhat):

dd if=/mnt/home/imagefile.img of=/dev/fd0 bs=1440k

A fájl (átnevezéssel töröld a .tgz kiterjesztést hogy a fájl neve imagefile.img legyen):
imagefile.img.tgz
(1.29 MiB) Letöltve 327 alkalommal.

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Variációk telepítésre/indításra

Hozzászólás Szerző: azami »

Ki lehet CD-re is írni?
Esetleg át lehet/kell konvertálni előtte?

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Variációk telepítésre/indításra

Hozzászólás Szerző: janugsa »

https://www.plop.at/en/bootmanager/plpbt.bin.html
Itt irnak a cd változatról is.

Ha jól emlékezem ez menüt jelenít meg és ott kell
minden induláskor beállítani.
https://www.plop.at/en/bootmanager/screenshots.html

Lehet előre beállított paraméterekre konfigurálni,
így automatikusan indul. Ezzel:
https://www.plop.at/en/bootmanager/plpcfgbt.html

Ilyennel lett paraméterezve az általam közölt floppy img.
Ezért ott már nem kell beállítani semmit, csak elindul
az usb. Pár éve használom.

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Variációk telepítésre/indításra

Hozzászólás Szerző: azami »

Kösz!
Remélem az utolsó gép amit telepítek és nem tud bootolni USB-röl....
(Athlon 1350, geforce 440,)

Avatar
nocsak
Hozzászólások: 408
Csatlakozott: 2014.09.29. 15:01
Kapcsolat:

Re: Variációk telepítésre/indításra

Hozzászólás Szerző: nocsak »

Helló!

Erről a helyről már írtam korábban itt.

A kettő az egyben UEFI és LEGACY MultiBoot Pendrive módszerről pedig készítettem ezt a videót.

A videóban elhangzik, hogy elindul uefi módban a puppy, de hibával, na ezt a hibát javítja a következő példa MBR-es lemez vagy SSD esetén:

Kód: Egész kijelölése

GRUB_GFXMODE=800x600
set color_normal=red/black
set color_highlight=yellow/black

menuentry "BioPen_x32kernel_Cruzer16" {
set root=(hd0,msdos1)

linux /data/BioPen/vmlinuz psubdir=data/BioPen

initrd /data/BioPen/initrd.gz

}
menuentry "BioPen_x32kernel_Cruzer16_NOx" {
set root=(hd0,msdos1)

linux /data/BioPen/vmlinuz psubdir=data/BioPen pfix=nox

initrd /data/BioPen/initrd.gz

}

menuentry "BioPen_x32kernel_Cruzer16_RAM" {
set root=(hd0,msdos1)

linux /data/BioPen/vmlinuz psubdir=data/BioPen pfix=ram

initrd /data/BioPen/initrd.gz

}


menuentry "BioPen_x32kernel_Cruzer16_RAM_NOx" {
set root=(hd0,msdos1)

linux /data/BioPen/vmlinuz psubdir=data/BioPen pfix=ram,nox

initrd /data/BioPen/initrd.gz

}






menuentry "nos55-pup_x32kernel_Cruzer16" {
set root=(hd0,msdos1)

linux /data/nos55-pup/vmlinuz psubdir=data/nos55-pup

initrd /data/nos55-pup/initrd.gz

}
menuentry "nos55-pup_x32kernel_Cruzer16_NOx" {
set root=(hd0,msdos1)

linux /data/nos55-pup/vmlinuz psubdir=data/nos55-pup pfix=nox

initrd /data/nos55-pup/initrd.gz

}

menuentry "nos55-pup_x32kernel_Cruzer16_RAM" {


set root=(hd0,msdos1)

linux /data/nos55-pup/vmlinuz psubdir=data/nos55-pup pfix=ram

initrd /data/nos55-pup/initrd.gz

}


menuentry "nos55-pup_x32kernel_Cruzer16_RAM_NOx" {
set root=(hd0,msdos1)

linux /data/nos55-pup/vmlinuz psubdir=data/nos55-pup pfix=ram,nox

initrd /data/nos55-pup/initrd.gz

}


menuentry "OFF" {
halt
}
menuentry "REBOOT" {
reboot
}
És GUID partíciós tábla (GPT) esetén sajnos csak valószínűsítem, hogy az msdos1 helyére valahogy így:

Kód: Egész kijelölése

set root=(hd0,0)

vagy pedig

Kód: Egész kijelölése

set root=(hd0,1)


stb. módon indíthatunk. Ezt sajnos nem tudom kipróbálni, de ezennel előre jeleztem! Sőt a (hd0,msdos1) az az MBR-es hdd 0. partíciója. Ez lehet, hogy GPT-nél (hd0,0). De ezt sajnos ki kell próbálni ha van rá mód.

Ha jól megfigyeltük ez a grub.cfg a Pendrive-ról indít és azért msdos1 mert a Pendrive az MBR és FAT32 ugye. Ahhoz, hogy másik lemezről indítsunk annak számáról meg kell győződnünk. Példa a soron következőre:

Kód: Egész kijelölése

set root=(hd1,0)
vagy MBR esetén:

Kód: Egész kijelölése

set root=(hd1,msdos1)

Avatar
nocsak
Hozzászólások: 408
Csatlakozott: 2014.09.29. 15:01
Kapcsolat:

Re: Variációk telepítésre/indításra

Hozzászólás Szerző: nocsak »

Huh...

kipróbáltam ezt

ezt így tehetjük penre win alól

ez kell hozzá

ez a puppy specifikus bemutatása (köszönet érte willy36 kollégának)


Szóval....

Én természetesen már kapásból nem YUMI-val írtam ki Penre, mert az easy usb installer is tökéletesen megfelel a célnak. Ott Leírásnak megfelelően eljárva ugyanazt kapjuk mint a YUMI-nál csak nem kérdez rá további iso hozzáadására.

És akkor a következő svéd csavar: kaptunk egy pent egy negyedik win alatt nem látható partícióval, amelyen feltételezem hogy a nevezett super grub2 disk image van ez kb. 15MB. Aztán a Penünk fő fat32-es partícióján megkapjuk uui mappába a grldr-t ami ugye grub4dos és a fájljait. Illetve ezen meghajtó - partíció gyökerébe a /boot/grub/menu.lst-t, ami berántja majd nekünk az egészet használatra készen. Ezt a menu.lst-t kapásból átneveztem menu3.lst-re, persze úgy, hogy az előtte álló másik két menu2- és menu.lst hivatkozzon rá így:

menu.lst:

Kód: Egész kijelölése

title menu2_lst
  configfile /boot/grub/menu2.lst
  
  
title menu3_lst
  configfile /boot/grub/menu3.lst

menu2.lst:

Kód: Egész kijelölése

title menu_lst
  configfile /boot/grub/menu.lst
  
title menu3_lst
  configfile /boot/grub/menu3.lst  

Szóval nekem amikor bootol a Pen, egyből az alapértelmezett menu-lst-t tölti be. Ez azért jó, mert előbb én dönthessem el, miként akarok rendszert indítani főként legacy BIOS-os gépeken... s ha mindez kevés, akkor kiválasztom a menu3.lst-re hivatkozó bejegyzést s máris alkalmazásra kerül a super grub2 disk image ami egy iso fájl a Penünk fat32-es uui mappájában. (Amiben szerepel egyébként a penboothoz szükséges ldlinux.sys fájl is.) UEFI gépen nem volt módom tesztelni!

A puppyhoz tartozó leírás alapján eljárva, létrehoztam egy BOOTISOS mappát a rendszermeghajtómon. Ebbe beleszerkesztettem a nospup hun iso ját úgy, hogy isomaster progival a nospup35-uefi.iso -t nyitottam meg szerkeszteni, abból kidobáltam a vmlinuz initrd.gz és a puppy többi sfs-eit. Majd a hun iso-ból átmásoltam a (kibontva előtte egy külön mappából) az ahhoz tartozó vmlinuz initrd.gz és az sfs-eket. Majd mentés máskénttel elmentettem az új iso-t: nospup32hun.iso néven. Ez azért kell, mert a hibrid és vagy uefis iso-kban van egy loopback.cfg, de ezt leírja a puppy leírás is angolul, s ezt keresi a super grub2. Az így indított puppy psubdir nélkül indul ha nem RAM módot választjuk, ekkor azon mappa meghajtó gyökerében keresi a mentésfájlt, s ide is hozza létre így indítva az első leállításnál vagy rebootnál.

És akkor a képek:

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép




Ha régebbi puppyt szeretnénk indítani így, akkor mindenképp át kell csomagolni az iso-t ahogy említettem, ha így viszont elveszne az uefi bootolhatósága, akkor pedig így:

viewtopic.php?p=8377#p8377

Válasz küldése

Vissza: “Puppy Linux”