Várfélét építeni...

Totál hétköznapi témák, ötletek, tutira nem linux és nem PC

Moderátor: S-kami

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Várfélét építeni...

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Van, amiből nem igazán szoktak várat építeni - a megfejtést szerintem mindenki ismeri, és azért sem írom ide.
Viszont a problémát igen.
Rögtön az elején egy megjegyzés: ugye azt mindannyian, idejáró bitbogarászók jól tudjuk, hogy azok a problémák, amelyeket ma számítógéppel oldunk meg, tulajdonképpen azért vannak, mert számítógéppel dolgozunk. (Tehát, ha nem lenne számítógép, nem lenne probléma sem.)
Hármas probléma futott össze.
1. Az ősszel nyugdíjba megyek - szóval, szeretném megkapni a nyugdíjat, hogy utána nyugdíj+fizetésért dolgozzak tovább.
2. Igen ám, de a pozíciómtól is elbúcsúzom - akkor meg nyilván az eddig használt laptopomtól is.
3. Ez az MSI Intel Core I3, 4 GB RAM, 7. éves, és recseg-ropog a zsanérja (típushiba) amikor javítani vittem, azt mondták, asztali használatra még jó, alkatrész nincs hozzá (egy teljes kasztni kellene) és örüljek, hogy nem alaplapos, mert ez a sorozat majdnem minden tagja azzal végezte be.
4. Egy jó barátom, Dávid, aki korábban egy 12 collos Dellel örvendeztetett meg, most egy HP 6530b laptoppal örvendeztetett meg. Valahol találta.
Maga a gép amúgy rendben van, de 1 GB RAM ugyan árválkodott benne, merevlemez viszont nem, és még a wifi-egységnek is korábban akadt gazdája.
A korábbi, MSI-ről szépen kimásolgattam és könyvtárba rendeztem a fontos, illetve annak tűnő adatokat, visszamenőleg, mióta használatba vettem. Önmagában ezzel jól elvoltam úgy másfél hetet: egyrészt hulladékidőben lehet csak ilyet csinálni, másrészt, igazából minden törlés előtt érdemesnek tartottam beleolvasni az adott dokumentumba: mi az, valóban törölhető, vagy inkább tegyük félre, archiválva, s majd az utód törli-
S akkor jött a kérdés: mi lenne, ha a leltárban egyébként sem szereplő talált tárgyból mégiscsak lenne valahogy később egy működő gépem...?
Szétnéztem otthon, akadt is egy 120 GB-os merevlemez, valamelyik gyereknek cseréltük a gépét, mentés helyett kapott egy másikat. Persze, ez meg 2008-as, ment ez már annyit, mint az állat.
Természetesen feltelepítettem, kipróbáltam nem mondom, hogy nem ment, de valahogy mégsem volt az igazi.
Elkezdtem nézelődni RAM-ügyben is (Dávid ugyan ígért, de végül azt nem volt türelmem kivárni) ezért 6500Ft/db áron megrendeltem 2 GB-os DDR2-es modulokat. S ha már homár - alapon megnéztem, mit ér egy SSD. Ugye kell rá egy oprendszer, egy office, tulajdonképpen a többi már pusztán kényelmi dolog, A 120 GB-os kb 20 e Ft. Ezek mind, hivatalos, garanciás, számlás, nem-kínai árak. Úgy gondoltam, ennyit megér a kísérlet (ha ebben a gépben nem lenne jó a teljesítmény, átrakom másikba). Két nap alatt meg is jöttek az alkatrészek, én meg nekiláttam a telepítésnek.
Ugye iskolának ingyé' van a win10, meg ingyé' van az Office is. mindegyikből a 64 bites verziót választottam. A microsoftos Media Creations Tool helyett a nekem nagyon bevált Rufus programmal írtam egy 8 gigás usb-kulcsra a telepítőt, és nekirugaszkodtam. Igazából max félóra volt, mire végzett az alappal, amit rögtön frissítettem is a legújabb, 1703 verzióra. Rányomtam az Office-t. Korosztály-probléma, de Total Commander nélkül már nem tudok, és nem is akarok dolgozni (korábban a Norton Commander volt ugyanez) nekem nagyon beváltak a kisméretű Foxit programok, azokat is felraktam. Lehet, sokan nem értenek velem egyet, böngészőnek - az egyébként is meglévő Edge mellé, amiről egyébként állítom, méltatlanul elhanyagolt, de kiválóan teljesítő, atombiztos szoftver - a régi nagy kedvencemet, az Operát tettem fel. (Nem állítom, hogy véglegesen, de egy alapos tesztidőszakot végigcsinálok vele.) Amit most leírtam, nagyjából két óra odafigyelés volt.
A két régisztrálásra be kellett mennem az iskolába, ezek a közhálós neten kapják meg az aktiválást. Még egy kis frissítgetés - és készen is lett.
Iegn ám, de a legutóbbi Chip Magazin (2017 június) egy csomó win10-gyorsításos trükköt is mutatott. Ezek körül az AVG PC TuneUp nevűt alkalmaztam. Letiltott (alcó üzemmódba kapcsolt) egy csomó, csak RAM-ot zabáló, de amúgy szükségtelenül figyelő programot. Annyi állítási lehetősége van, hogy szerintem negyedét sem vettem végig.
S most az eredmény:
- a laptop ingyen van
- az alkatrészek költsége kb 30 e Ft
- a boot-idő 25 sec, a nagyobb programok betöltődése néhány másodperc (ezek a korábbi, merevlemezes telepítéshez képest fele-harmada-negyede idők!) és van egy teljesen vállalható, jól működő, laptopom.
HP6530b.jpg
HP6530b.jpg (65.93 KiB) Megtekintve 2766 alkalommal
Tudom én, persze, hogy a DVD-cuccok helyébe még beletuszkolhatnám a másik merevlemezt, de van úgy 85 GB szabad helyem, szóval inkább nem nyúlok hozzá.
Kellett még egy 3e Ft/db árú nano-wifi-adapter, USB-s. Egy belső beszerzése sokkal többe került volna, ráadásul ehhez volt (saját) driver.
S volt még egy problémám, a gép németül adta az alap-üzeneteket, márpedig ugye azért az ngollal csak jobb viszonyban vagyok (csak egy kicsit, de mégis...) Tehát bele a BIOS-ba (F10) és addig olvasgattam a germánok nyelvét, mire valamit jól át is állítottam. Végül megtaláltam az angolt, bepipáltam, mentettem, újraindította, s immáron angolul jött az üzenet: nincs merevlemez...
Eszembe jutott, hogy a telepítő win10-es pendrive még megvan, ráeresztettem, indítás javítása, s valóban, két újraindítás után minden helyre is állt.
***
Nyilván feltehető a kérdés: miért éppen windows?
Nekem nincs averzióm, ingyen van, s minden létező anyagot ezen a rendszeren kapunk. Ezért.
Ugyanez, otthonra, magánhasználatra, a kis Dell esetében a Pr571Lite puplettel lett megoldva.
Most majd vizsgázik a rendszer, és utánanézek, az Operából távozott fejlesztők mit is csináltak a Vivaldival, az mire jó.
Nem tartom a Chrome-t sem rossznak, sőt, ez majd elválik.

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Várfélét építeni...

Hozzászólás Szerző: S-kami »

Igen szórakoztató volt, köszi, hogy megosztottad.
Szép munka!
Volt egy pillanat, amikor azt hittem, a sztori vége az lesz, hogy ...ééééés akkor besz*rt minden....
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Várfélét építeni...

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Volt ilyen pillanat, a BIOS-átállítás után mikor vagy 4x inditottam újra és nem találta a rendszert... Ekkor vettem elő az install-anyagot, de csak azért, mert volt már hasonló esetem. S hátha jól jön másnak is, ilyenkor ez megoldás.

kzprog
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2014.07.05. 16:51

Re: Várfélét építeni...

Hozzászólás Szerző: kzprog »

Ügyesen összekombináltad!
Nekem sincs averzióm, de windowst csak akkor használok ha muszáj (még az iskolai projektort is inkább linux-szal használom, mint windows10-zel).

Válasz küldése

Vissza: “Off Topic”