Raspberry Pi Zero

Totál hétköznapi témák, ötletek, tutira nem linux és nem PC

Moderátor: S-kami

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Raspberry Pi Zero

Hozzászólás Szerző: S-kami »

Na kérem!

Itt a tökéletes puppy gép és 1500 forint!

Nagyon tetszik ez a kis masina, rengeteget jelenthet az informatika oktatása és elterjesztésében.

http://www.origo.hu/techbazis/20151126- ... orint.html
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

Avatar
csipesz
Hozzászólások: 683
Csatlakozott: 2014.06.24. 11:02
Tartózkodási hely: Isaszeg

Re: Raspberry Pi Zero

Hozzászólás Szerző: csipesz »

kapható már országunkban valahol? - habár akármilyen jó az ára, hdmi-s monitorom még úgysem lesz egyhamar...

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Raspberry Pi Zero

Hozzászólás Szerző: NTamas »

A jó árasítás okán pár igen fontos csatlakozó esett áldozatul az olcsósítás hadműveletének, még jó, hogy a háttértár mocroSD ajzata azért megmaradt! Pár technikai jellemzőt azért bemásolok, hogy lássuk, nem olyan fényes a dolog, mint az elsőre az árcédula megismerése alapján tűnne.

A LAN aljzattól, illetve a 3,5 milliméteres AV jack-csatlakozótól búcsút vettek a tervezők. Ezen felül a két szalagkébel aljzat (CSI és DSI) is eltűnt, melyekre a nagyobb modellnél kamerát és megjelenítőt lehet kötni. A 40 tűs GPIO tűsor ugyan megmaradt, de használata opcionális, némi forrasztást igényel a csatlakozó felszerelése. A két pár USB Type A aljzatnak is hűlt helye, cserébe egyetlen OTG (On-the-Go) kompatibilis micro-USB aljzat került fel az áramkörre a hasonló szabványú, tápellátás biztosító csatlakozó mellé. Végül, a megjelenítő csatlakoztatására szolgáló aljzat is összement, a Pi Zero mini-HDMI konnektort kínál. Minimális barkácsolással a Pi Zero esetében is elérhető a kompozit videokimenet, amihez két vezetéket kell a NYÁK-ra forrasztani. A háttértár behelyezésére szolgálaló aljzat nem változott, maradt a microSD.

Kép

A processzor és memória tekintetében a Raspberry Pi 1 Model B köszön vissza, némi módosítással. Ennek megfelelően a központi egység szerepét az egymagos Broadcom BCM2835 SoC tölti be, melynek órajelét 40 százalékkal, 700-ról 1000 MHz-re emelték. A memória szabványa és kapacitása nem változott, egy 512 MB-os LPDDR2 chip került fel a NYÁK-ra. A nagyjából mindössze 1 wattóra fogyasztású új málna PC-n gyakorlatilag minden elfut ami a Pi 1 Model B-n, ugyanakkor a magasabb órajelnek köszönhetően 30-40 százalékkal nagyobb számítási teljesítmény áll rendelkezésre.

Ez így kissé karcsúnak tűnik nekem, már csak azért is, mert a régebbi Pi-hez tömérdek jó kiegészítő, -doboz, csatlakoztatható külső elemek - voltak elérhetőek, ezek ide most nem lesznek jók, tehát ezeket újra kell tervezni, legyártani, és emiatt ezek nem lesznek olcsóbbak sem! - eddig sem voltak túlzottan olcsóak a Pi-kiegészítő cuccok!

Talán a legfájóbb pont az Ethernet csati hiánya, ez élből betesz az egyszerű Puppy alkalmazásának, a másik problémás pont pedig az egy darab OTG (On-the-Go) kompatibilis micro-USB aljzat léte, ez még az Android készülékeken is gondok forrása, mert ugyan az Android lehet, hogy ezt támogatja, de a Puppy?

És akkor még ott van magának az OTG (On-the-Go) micro-USB aljzatba illeszthető kábelkorbácsnak a léte, illetve nem megléte, egy ilyet beszerezni még az Android-os cuccokhoz is igen problémás dolog, kétlem, hogy ez a szintén alapvetően fontos kiegészítő kellék fillérekért fog elérhető lenni(?) a mini málna Pc-hez, és hát a régi málnaPc okán is az volt az egyöntetű vélemény, hogy az oké, hogy a miniPc olcsóba kerül önmagában, DE! - ahhoz, hogy ezt kompletten, egy teljesen használhatóra kialakított kivitelben,-értsd, bedobozolva, minden kellékkel ellátva, felszoftverezve (mert ugye az egyszerű, akár Puppy szintű felhasználótól ezen műveletek azért alapból nem várhatóak el, és a megcélzott ifjúsági rétegtől sem, kivételt képeznek a guruk, de hát ők kevesen vannak) szóval ezt a mini cuccost komplett gépként felépítve már nem ennyire rózsás a helyzet az ár szempontból, de még hardverileg sem.

Azért szívesen megnéznék egy ilyen cuccot, -- természetesen szigorúan az átlag -egyszerű, csak gépet használni akaró réteg- szempontjain keresztül, de sanszos, hogy a komplett cucc most sem lesz nagyon olcsó, az pedig, hogy egy átlag felhasználó nekiálljon barkácsolni, hát nem tudom, biztos van ilyen réteg is, nyilván, hisz igény van rá, az elődökre is volt, de az igazi, komplett gépként felhasználó réteg számára ez most így, ebben a lekarcsúsított formában nem túl biztató! Nem mindenkinek van rá késztetése, sem otthoni komplett felszerelése, laborja, műhelye, hogy csak alaplapból egy komplett gépet fabrikáljon magának. Természetesen kísérletezésre, barkácsolásra megfelelhet, de a régi Pi is eléggé hosszú idő után vált komplett gépként hozzáférhető, és akkor már az nem filléres Pc árban volt megvehető, sajnos. Sanszos, hogy itt sem lesz másképp, szinte biztos.

És még egy utolsó gondolat, minden Pc-nek, legyen az asztali, vagy hordozható, esetleg ez a málnaPc, a legkényesebb részei a csatlakozó felületek, aljzatok kialakítása, strapabírósága, biztos érintkezést adó, stabil megvalósítása.
Nos, a tabletek, telefonok meghibásodásai alapján nagy biztonsággal kijelenthető, hogy a mini-csatlakozó elemek nem éppen a stabil, és strapabíróságról híresek, ennyit erről! A javításuk, akárcsak a tabletek, telefonok esetében nem egyszerű, és nem éppen olcsó történet!
És ennek kivitelezéséhez is inkább a szerviz beavatkozás tűnik a jó megoldásnak, nem az otthoni barkácsolás!(kivételt képeznek ugye a mindenkori guruk)

Azért gondoljatok bele, az Android-os TV okosító Pendrive PC-k is csak komplett állapotukban lettek ennyire kapósak, meg a mostani, Windows-al kiadott Pen-Pc-k is komlett, azonnal használatba vehető eszközként hódítanak inkább, nem pedig a csináld magad -gyárts otthon egyedül egy mini Pc-t- mozgalom keretén belül.

És őszintén ennek az új Pi Zeró-nak nem épp acélos erejű proci jutott ki, az oké, hogy pár ősz hajszál árán rávarázsolunk valamilyen Puppy verziót, de mi lesz a programokkal, illetve azok futtatásához esetleg szükséges teljesítménnyel?
Az oké, hogy a központi egység szerepét az egymagos ARM-es Broadcom BCM2835 SoC tölti be, amelynek órajelét 40 százalékkal, 700-ról 1000 MHz-re emelték.
De mi van a videórésszel, az a hírben nincs dokumentálva, nincs nevén nevezve, tehát a driver keresés is ezáltal körülményes lehet, és ugye a Puppy egyik sarkköve a videórész, driver megléte, illetve megfelelő volta. Ha marad a régebbi SoC-ban lévő GPu - Broadcom VideoCore IV @ 250 MHz - kérdés ennek az órajele is emelve lett e, vagy maradt a régi, mert ha maradt a régi, akkor talán a régi driver is jó hozzá. Nem tudom, csak találgatok, mivel konkrét infó erről nem jelent meg. Csak annyi jelent meg, hogy ami a régi, Pi 1 Model B-n (https://hu.wikipedia.org/wiki/Raspberry_Pi) elfutott, az itt is menni fog, de hát pár fontos technikai alkatrész azért nincs már meg a régihez képest, tehát nyilván a szoftvereknek is ehhez kell majd módosulniuk, így az esetleg erre feltenni kívánt Puppy verziónak is.

Azért az oktatásban is inkább komplett gépként való alkalmazása lenne inkább a célszerű, ha iskolai hordozható Pc-ként tekintenénk rá, hiszen a diákok magukkal tudnák vinni egy kis dobozban, netán egy pendrive-ként az ilyen kis málnaPc-t, amit azután otthon és a suliban is csak a saját monitorába kéne becsatlakoztatnia, illetve még az usb-s billentyűzetet és az usb-s egeret is csak a miniPc-be kéne dugnia - és itt erősen kétséges az OTG mini usb meglétének a helyessége!!! - hiszen nem túl jó dolog egy plusz kábelköteg korbáccsal még megterhelni a leendő felhasználókat, sokkal értelmesebb, praktikusabb, ha megfelelő számú saját usb csatlakozással bír az a miniPc, ezt pedig a régi B-s Pi verzió már alapból tudta!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára NTamas 2015.11.28. 03:00-kor.

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Raspberry Pi Zero

Hozzászólás Szerző: S-kami »

igen, ezek mind igazak, nagyon jól látod a helyzetet, viszont 1500 ft és nagyon sok videó van a neten és portál, ami barkácsolással foglalkozik.
pl.:Ez nagyon tetszik: https://www.youtube.com/watch?v=UPApYPt2z_Q

ez se kutya, elég kicsi lett :-D https://www.youtube.com/watch?v=XVey0o3F8lY


az én elképzelésem, hogy venni egy ilyet, avlami kis tokot csinálni neki, meg dugni rá usb elosztót, egy usb-wifit.
van egy ilyen használaton kívüli mp3 lejátszóm, ami szintén egy ezres volt:
http://www.chinabuye.com/usb-rechargeab ... ard-slot-2

Ez hangkártyaként működik mellesleg, mp3 lejátszónak már nem az igazi, mivel rosszak a gombok rajta.

van otthon és van sd kártyám is.
a többi már csak próba kérdése. lehet kezdeni barkácsolni.

Erre gondoltam, ez nagyon tuti lenne és multimédiás tv, vagy bármi más is lehetne belőle.
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

Avatar
csipesz
Hozzászólások: 683
Csatlakozott: 2014.06.24. 11:02
Tartózkodási hely: Isaszeg

Re: Raspberry Pi Zero

Hozzászólás Szerző: csipesz »

HDMI-VGA átalakító - olcsó egy adapter, mi? :)
http://www.rpibolt.hu/termek/hdmi-vga_a ... assal.html

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Raspberry Pi Zero

Hozzászólás Szerző: NTamas »

S-kami írta:igen, ezek mind igazak, nagyon jól látod a helyzetet, viszont 1500 ft és nagyon sok videó van a neten és portál, ami barkácsolással foglalkozik. ...
Erre gondoltam, ez nagyon tuti lenne és multimédiás tv, vagy bármi más is lehetne belőle.
Azért csak betetted a bogarat a fülembe, mondjuk nem volt nehéz dolgod ezzel, mert már a Pi B+ verzió megjelenésekor is komolyan gondolkodtam azon, milyen jó kis cuccot lehetne ebből barkácsolni, de akkor annó annak az ára komplett gépként még kissé soknak tűnt, így ment a project a fiókba pihenni. :)
Most viszont, ha ez a mini Pc alaplap tényleg ennyiért lenne itthon is elérhető, (szerintem ez kizárt, ennél csak drágábban fogják itthon adni, jó magyar szokás szerint, sajna) akkor talán, ha tudnánk szerezni hozzá megfelelő mini usb-s OTG-s kábelkorbácsot, és egy USB-s kis hubot, akkor a billentyűzet+egér kérdést azzal letudnánk, az általad is említett wifi dugasszal kiváltható lenne az ethernet csatlakozás hiánya, - a router meg alapból adott szinte mindenhol, ha meg nem, vagy épp nincs ilyen a háznál, pár ezresért már kapni megfelelőt - és már csak a hdmi csatlakozású monitort kéne megoldani/vs. megvenni,vagy, ha van ilyen csatolóval bíró tv, akkor arra kötni a mini Pc-t. A megjelenítő lenne itt a legkomolyabb/legdrágább tétel, ha mondjuk nincs hdmi-s tv, de használt, jó állapotú hdmi-s monitor is van már emberi/olcsó áron elérhető, és egy ilyen még akár tartalék monitornak is jó lenne az asztali Pc mellé.
Szóval lennének még azért itt járulékos költségek, -az OTG-s kábelköteg mindenképp az- a megjelenitő eszköz szintén képlékeny, kinek mi van otthon talonban, illetve mennyit tudna egy ilyenre esetleg beáldozni,
de ha az a hdmi kimenet netán még hangot is tudna kiadni magából, akkor mindenképp a tv-re kötve lenne érdemes próbálkozni.
Mondjuk az oprendszer is kérdéses, AMR-es procin futó Puppy-ról én speciel nem tudok, de ez csak az én tudatlanságomnak tudható be, lehet, már van ilyen Puppy verzió is. (csak még nem jött velem szembe egy ilyen)
Dobozt talán a legkönnyebb gyártani/barkácsolni hozzá, és a táp is talán könnyen megoldható lenne, és akkor tényleg egy jó kis tévé okosítót, vagy egy monitorra építhető mini Pc-t lehetne barkácsolni ebből a cuccból, kinek mi kellene.

Válasz küldése

Vissza: “Off Topic”