Hullámvölgyben a Puppy ?

Totál hétköznapi témák, ötletek, tutira nem linux és nem PC

Moderátor: S-kami

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Hullámvölgyben a Puppy ?

Hozzászólás Szerző: NTamas »

kzprog írta:Szerintem ez nem hullámvölgy, hanem a mélyrepülés kezdete. Miért gondolom így? Nem tudom mennyi visszajelzést kaptok, de ha kevesebbet, akkor akár ez is lehet az - egyik - oka. Még 1-2 év és a(z eredetileg) win10-es gépekre már lehetetlen lesz - legálisan - puppyt telepíteni. Azaz nem látom, hogy hosszútávon lenne jövője a puppynak.
Amennyiben erre gondoltál:

Hogy miért lehet majd nehézkes a Linux telepítése, pontosabban a felhasználó által testre szabott, majd lefordított disztribúcióé? Nos, az ok a BIOS utódjaként aposztrofált UEFI, egészen pontosan a technológia 2.3.1-es verziójától bemutatkozó új szolgáltatás, amely a Secure Boot nevet viseli. Ennek a szolgáltatásnak a lényege abban rejlik, hogy az adott rendszerre csak olyan operációs rendszer, illetve bootloader kerülhet, amely korábban már alá lett írva egy nyilvános kulcsú titkosítási eljárás segítségével, sőt, ez még mindig nem elég, hiszen a hitelesítéshez szükséges kulcsnak is jelen kell lennie az adott konfiguráció UEFI firmware-jében. Amennyiben nincs kulcs, vagy az nem megfelelő, akkor az adott konfigurációra az adott operációs rendszer, illetve boot loader bizony nem telepíthető.

Ez a megoldás egyrészről jó, mert a rosszindulatú szoftverek – különböző rootkitek, vírusok, stb… – futtatását így meg lehet akadályozni, hiszen ha az adott szoftver nem rendelkezik a támogatott kulcsok valamelyikének aláírásával, akkor nem fog futni. A Linux esetében az a probléma, hogy egy olyan bootloaderre lenne szükség, amely nem GPL licenccel érkezik, méghozzá azért, hogy ne kelljen kiadni a szoftver futtatásához szükséges kulcsokat. Ez a disztribúciók esetében még bőven járható út is lenne, ha a PC gyártók hajlandóságot mutatnának az együttműködésre, de az egyszerű átlagfelhasználók kulcs híján nem készíthetnének maguknak olyan linux kiadásokat, amelyeket előzőleg már saját igényeiknek megfelelően testre szabtak. Azaz készíthetnek, de mivel nem állna rendelkezésre a megfelelő kulcs, így az egyedi „disztribúció” nem indulna el a fent említett konfigurációkon. További probléma, hogy a kernelt is alá kéne írni, ugyanis az is a bootloader része lesz majd. Kulcs nélkül a kernel saját kezűleg történő aláírására sem lesz mód. Az egyes Linux disztribúciók esetében valószínűleg nem okoz majd problémát a Secure Boot funkció, csak az egyénileg testre szabott Linux telepítők esetében jelentkezhetnek majd problémák.

*** A megoldás az lesz, hogy a gyártók lehetőséget biztosítanak majd a Secure Boot kikapcsolására. Az EU törvényei miatt mást nem is igazán tehetnek, csak érdemes tudni, hogy aki saját Linuxot pakol fel a gépére, az előbb kapcsolja ki a Secure Boot-ot. Valószínűleg a Win10-es gépeknél az alapbeállítás a bekapcsolt állapot lesz, a többieknél majd kiderül.

Vélemény.
*** A Windows 10 legújabb hozománya, követelménye az lenne , hogy a Bios-ban a fent említett Secure Boot funkció alapértelmezésben bekapcsolva legyen, illetve van egy halvány célzás arra is, hogy az olcsób gépekenm jellemzően az elmaradott országokba, az ingyenesen, vagy a gyártóknak nyomott áron átadott windows-t tartalmazó gépeken ez a funkció ne is legyen kikapcsolható, magyarán egy lebutított Bios-al kapnák meg az új Windows 10 verziókat a támogatott clfelhasználói rétegek, ezek lennének az olcsó, netán ingyenesen osztogatott laptopok. Viszont az ingyenes gépektől felfelé már a gyártókat nem terheli ennek a Bios-beli kapcsolónak a kiemelése, maximum csak annak az alapbeállításként bekapcsolva tétele, így hardveresen nem látom, hogy nagyon nagy gond lenne ez. Főleg, mivel azóta a legtöbb nagy Linux verziót előállító cég már rendelkezik ilyen hiteles, és aláírt kulcsokkal, várható, hogy a kisebb verziók, így a Pupppy linux is előbb-utóbb rendelkezni fog ilyennel.

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Hullámvölgyben a Puppy ?

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Kzprog hozzászólásából - az én értelmezésemben - az jön, hogy
- a windows alatt kitűnő és megoldott a vírusvédelem
- a puppy alatt nem. És ha a puppy alatt beszedünk valamit, akkor annyi.
(A másik részre NTamás válaszolt.)
Egyikkel sem értek egyet: minden operációs rendszerre készülnek a vírusok, androidra is, meg iOS-re is. Abban igaza lehet, hogy a Puppy sem marad kivétel, ám a Puli-típusú megoldás éppen itt bukkant fel, s adhat az adataikért aggódóknak biztonságot.
Másrészt, ha pl. kettős rendszer van a gépen akkor a víruskeresés is sokrétűbb, mert átnyálazza azt a win alatti és a linux alatti ellenőrző.
Szerintem nincs csoda-oprendszer, csak olyan, amit valami előnye miatt használok, vagy esetleg fejlesztgetek, ha tudok (engedik). Ez utóbbi nyilvánvalóan nem a windows...

ati5
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2014.06.17. 11:14

Re: Hullámvölgyben a Puppy ?

Hozzászólás Szerző: ati5 »

Kzprog , és Ntamás hozzászólása is érdekes volt , kros54 nagyjából meg is adta az általam is megfogalmazódott választ , talán annyi kiegészítéssel , hogy olyan gép vásárlása ami win 10-el futhatna , per-pillanat számomra nem elérhető . Amire elérhető lesz addigra a win kb .25-30 körül fog járni . Ezért nekem áldás a puppy , az MX és a hasonló kis gépigényű OP rendszerek . Sajnos azt tapasztalom (kis faluban élek), hogy ezzel nemsokára egyre többen leszünk így . Már működnek általam feltelepített puppyk , meg lubuntuk teljes megelégedésre a lehetőségekhez képest . A kockázatokat tudjuk , de ezzel együtt tudunk élni , annak tükrében , hogy legalább kijutunk a világhálóra . Szóval reményeim szerint még nem kell leírni a puppyt !
ati5

Mert befagyott ablakot már láttam , de megfagyott pingvint még soha :D

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Hullámvölgyben a Puppy ?

Hozzászólás Szerző: S-kami »

én sokszor állok értetlenül, mit kell nyavajogni, hogy így, meg úgy vírus meg biztonság...
ki a francot érdekel?
kezd elegem lenni és kezd elfogyni a törelmem az állandó vinnyogás miatt.
én nem nyavajgok, van egy rakás szar gépem, én is örülök, hogy megy, hogy van rendszer rá, akinek nem tetszik, az segítsen jobbá tenni, vagy húzzon a jó büdös... és rakja fel a windózát vagy amit akar...

egy iylen gépnek az is csoda, hogy megy, nem hogy még nyolcvan program fusson rajta, sokszor a rendszer a maga 50 mb ram fogyasztásával meg egy firefox vagy chromiummal is éppen, hogy megy... nekem ennyi elég, akinek meg telik jobbra, az húzzon a boltba, aztán vegyen...
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Hullámvölgyben a Puppy ?

Hozzászólás Szerző: azami »

Én a biztonságot nem tartom elsődleges szempontnak mert mindig lesz rossz ember, rossz akarat, védekezzünk amennyire lehet és kész.
A hardver rész,..most is van ami nehezen kezelhető.
Szoftver...na ez inkább érdekes hogy mennyire tud a Puppy versenyben maradni.
Szerintem el rugaszkodunk néha az eredeti gondolattól(kis gép,kis rendszer :!: ) mindent szeretnénk fölrakni és azonnal... :D
Lépjünk visszább egy kicsit használjuk arra amire tökéletesen megfelel, és azokkal a szoftverekkel ami simán fut rajta :!:
Mert nem csak akkor leszel gazdag ha mindent megszerzel, hanem akkor is ha le tudsz mondani dolgokról ! :D
A Puppynak mindig lesz helye bár lehet nem fő rendszerként !

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Hullámvölgyben a Puppy ?

Hozzászólás Szerző: S-kami »

Ezzel az új MX-14 linux -al nagyon meg vagyok elégedve, mostmár 3 disztó is elindul a kis gépemen.
Android 4.4.-r2, puppy linux, MX-14

Ez a linux már mindent tartalmaz, amit a puppy -k esetében sokszor hiányolunk.
Megfelelő csomagkezelő - synaptic és apt, valamint saját csomagjai is vannak, backport repó az új programoknak, szóval ez már minden igénynek megfelel.
Sebességben viszont a puppy verhetetlen még mindig nálam, bár az új puppy linuxok esetében ez már nem állná meg a helyét, akkor már inkább az MX. Valóban bevált ez a rendszer nálam is, de új ablakkezelőt kell néznem, mert ez az XFCE régen sem nyerte el teljesen a tetszésemet, tény, viszont, hogy kényelmes és sok hasznos funkciója van.
Okos ez az oldalsó menüsáv is, de nagyon szokatlan.

Láttam, készül az új antix 15.
Arra lennék kíváncsi, hogy az mennyivel lesz újabb és esetleg gyorsabb, minthogy az ugye elvileg a gyosabb kiadás, az MX alapja, lehet, hogy majd megnézem, ha lesz időm, ha valaki esetleg kipróbálná, szívesen venném a visszajelzés, pár sort, hogy mennyire használható már.
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Hullámvölgyben a Puppy ?

Hozzászólás Szerző: S-kami »

most azon gondolkodtam el, hogy a slacko 5.7 nagyon sikeres szériának tűnik, igen régóta megy már és nagyon sok csomagot készítettek el már a támogatói, szinte minden szükséges program, mármint az általánosnak mondható alkalmazások nagyja, elérhető lett rá.
sok általam tesztelt 3D -s játék is azon futott a leggyorsabban. abban verhetetlen volt a vén laptopomra.
valahogy ki kellene próbáljam, csak már alig van helyem sajnos... már a pendrive -ok is tele vannak pupletekkel:-D


nagyon kíváncsi lennék erre a slackóra, de az MX csomagkezelője miatt erre a linuxra meg szinte mindent fel tudok rakni... hmmm...

én 6 éve használom fő rendszerként a puppy linux -ot mellesleg.
a biztonsággal kapcsolatban nagyon sok mindent be lehet állítani, azzal sosem volt bajom, rengeteg tippet adtunk már itt is, hogyan és mit lehet tenni.
én netbankolok, gmail, facebook, torrent, online filmek... nagyon kíváncsi lennék, hogy az, aki ennyire retteg, vajon miért és mire használja a gépét... meg miért nem vesz akkor egy rendes gépet vinózzal...

ami munkához és mindennapi dolgoimhoz kellett, minden megvolt, vagy ha nem, felraktam és készítettem csomagot, majd kiraktam a weboldalra, hogy meglegyen másnak is.
Azami, tökéletesen igazad van, annyit kivéve, hogy nálam fő rendszer. az is volt mindig, de most azért ez a két disztró megfogott, illetve hamarosan jön az új android, bár az ugye már tényleg nem fő rendszer, mert ritka gagyi, de tök jó móka a gépemen, jobb azon használni az androidos alkalmazásokat, olyan, mintha egy nagy mobil lenne a laptop és elfér a puppy mellett a gépemen, de nem szívesen használom, sok mindenre nem igazán jó, csak pötyögni, meg ugye rengetetg program van rá a play áruházban. azokat szoktam laptopon nézegetni.
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Hullámvölgyben a Puppy ?

Hozzászólás Szerző: S-kami »

Ó... van itt jövő a puppy és az MX számára kérem, sose halunk ki... :o
...szomorú, de hasonló tapasztalataim vannak nekem is...:
http://itcafe.hu/hir/ivsz_iskola_hardver.html

Most olvasom a hozzászólásokat... Brutális...
Elképesztő állapotok...
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Hullámvölgyben a Puppy ?

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Elképesztő állapotok...
Néhány gyöngyszem a cikk alatti hozzászólásokból:

... Nálunk egy egyetemen borzalmas gépek vannak.
Ha jól emlékszem C2D 1.86Ghz, 1-2GB RAM.
MS SQL-t tanítottak volt olyan ,hogy a 6 soros táblában 10 másodpercig ment egy select 2 egyszerű feltétellel.

OpenCL-nél feladtuk elvégre nincs DVGA az alaplapihoz meg nincs SDK, ott mindenki saját gépet hord.
(Hárman akik bejárunk.) ...

... Az ú.n. "nagy értékű" hardverbeszerzésben bekerült tanulói munkaállomások 2007 és 2010-esek, amik alatt van ASROCK és Gigabyte integrált VGA lapos, 3.06 GHz-es 775 Intel vagy Celeron procis, 1 GB DDR1 ill. DDR2 RAM-os, 120-200 GB HDD-s konfigok értendők, WinXP-vel. RAM fejlesztésre azóta nincs pénz, külön VGA-ra nincs, Win7-et nem érdemes ezekre feltolni (illetve próbaként néhány gépen dual bootos módon működnek így gépek, de az XP-k ugyanezen a konfigon gyorsabbak simán).
Linuxra nincs igény, felmértem.
Legutóbb kb. 2 hónapja az egyik ilyen gép alaplapi VGA-ja nem adott tovább képet, így a fiók mélyéről előhalászott valami NVIDIA MX "csoda"AGP-s zsugával kellett pótolnom, de ha már az integrált VGA halódik, akkor várható a lap pusztulása is ennyi idő után, csoda, hogy eddig bírta.
Ezen kívül már szinte nem is merem szóba hozni az interaktív táblákat(nálunk 2007-es MIMIO), kivetítőket, laptopokat, irodai gépeket. Különösen a projektorok izzócseréje költséges. ...

... Interaktív tábla van, de nem működik. A fehér, filces táblára vetítünk. (Aminek vannak hátrányai, de én például szeretem.) A projektorok viszont elavultak. Plafonra szerelni nem tudjuk őket, mert kicsi a trapéz korrekciójuk. A kép kicsi, fakó, a színek közelében sincsenek a monitorokon megjelenő színeknek.

Az iskolai szerver egy külön történet. Időnként gondol egyet, és leáll. Azt nem tudjuk, hogy mitől működik még, mert állítólag már mamut csontvázat is találtak benne. ...

... Egy MSO-nak valóban nem kell sok hardver, ez igaz. 2015-öt írunk. Gimnázium. Adott a gép, szeresd, írom:
NEC ház, Mercury pöcstáp, amelyik még nem robbant fel.
2,2GHz-es Celeron.
256MB RAM
40GB HDD
Intel Extreme Graphics 2 alaplapi videokártya (még ez is a RAMból vesz el), ami mindig a legrosszabb volt, gyakorlatilag a DX7 szint szoftveresen, hardveresen meg DX6.1 és 7 közt van. Teljesítményben megy a TNT2 M64 körül. ...

... Érettségizni lehet a következővel:
Win7
Win8.1
Office 2013
Kisírható az Office 2010, de hivatalosan sose lehetett használni.

Namost ezekre a szarokra ilyen nem kerül. De ennyi RAMmal még a 2010 is borzalmas lenne, és egyszerű Excelre is várni kéne, sokat.
Mi ilyen durva dolgokat nem vártunk el tőle. Mi csak annyit vártunk el, hogy a mySQL-t futtassa (unixos környezet, kb fél giga ram kell neki), meg a NETBeanst, java8-at. EGYSZERRE. Nem jött össze, be se töltött, meghalt, nincs RAM.
A sokkal jobb Athlon 64x2, 1GB RAM mínusz IGP, általam herélt XP cucckombón komótosan használható.
Üdvözlet Szeged állítólag legjobb és legnevesebb gimnáziumából, Magyarországról. ...
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Valóban rémes, de a sorok között megakadt a szemem ezen a mondaton:
... Linuxra nincs igény, felmértem. ...
Ha ehhez hozzávesszük, hogy annó szervezetileg a Linux-ot is propagálták az oktatásban, sőt hivatalos állami weblapról még most is letölthető az érettségihez használható Linux-os és egyéb Open Source szoftverek, akkor igazán nem értem a negatív hozzáállást. Illetve értem, hiszen ma Magyarországon (meg a többi országokban is) az oktatási rendszer erősen Microsoft-os beállítottságú, és bár elvi, és a fent említett szoftveri támogatás azért adott, - lehetőség van Linux-ot futtató számítógépen is érettségizni - még mindig kevés oktatási egységben van minkét oprendszer megfelelő szinten együtt oktatva, utóbbi inkább csak felsőbb intézményi szintekre jellemző, bár néha vannak azért üdítő kivételek.

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Hullámvölgyben a Puppy ?

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Érettségi, informatika, Linux, Puppy
Ebben a sorrendben válik nullává a valószínűség.
A helyi, jónevű gimnázium jónevű informatika tanárával évek óta tárgyalásban vagyok, ajánlanám neki a Puppyt.
Egy évben 3 osztály (azaz úgy 80 tanuló) érettségizik, közülük maximum 5 informatikából. Itt már érvényesül a költség/haszon számítás: a fizika, a matematika, az akármi több pontot hoz. Na már most, otthon az összes gyerek szénné koptatja a gépét a WoT-tal, meg más baromságokkal, s azok folyományaként néha ránéz azért az office-ra is.
Tehát már a linux nem rúg labdába, s a puppynak nem sok esélye marad, amikor az Ubuntu sem kell.
De a helyzet nálunk is ehhez hasonló. Amíg annyira vacak gépeim voltak, hogy csak a winXP volt rájuk jó, dual-boot, frugál Puppy megoldással olykor-olykor ránéztünk a világ másik oldalára, nem ablakokon át. A kölykök szerették, most is szeretik, de már win7 van, s az nem szereti annyira a dual-bootot, mint az xp.

Válasz küldése

Vissza: “Off Topic”