Remaster készítés

Programozás, programnyelvek, kiegészítők, alkalmazások, programnyelvek, programfejlesztéssel kapcsolatos témák, közvetlenül a programozással összefüggő kérdések
azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Remaster készítés

Hozzászólás Szerző: azami »

Gondolom ez sok új és régi fórumtársat fog érdekelni :D

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Remaster készítés

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Remaster készítése
A most következő tanácsok jó része nem saját felfedezés, másutt már volt szó ezekről. Ám sok helyen szétszórtan szerepeltek, ezért gondoltam arra, hogy egy új, sok, eddig még talán nem tárgyalt részletre kiterjedően készítek egy új how-to? leírást. E leírásban a minden puppyba beépített remaster, tehát az /usr/sbin/remasterpup2 fájl használatáról írok. (Ez a leírás eredetileg a puppylinux.hu-n jelent meg...)

Alakítsuk ki a megfelelő programok törlésével, illetve hozzáadásával az új pupletet.
Készítsünk el azt a CD-t, erre az eredeti Puppy ISO-fájlját írjuk fel, tehát amiből a remaster készült.
(Az onlinerp a példa, ehhez a Retro Precise 5.4.2 ISO tartozik)
A remaster előtt a beépített böngésző - itt: Firefox - megfelelő helyén töröljük az esetleges böngészési előzményeket, jelszavakat, stb.
Ha gondoljuk, könyvjelzőzzük be a böngészőt, pl. a magyar puppy-oldalakkal.
Ha tudunk mindent, és remaster közben biztosan nem kell a böngésző, akkor a root/.mozilla/firefox mappában a valami.default mappában is jól nézzünk szét.
A safebrowsing, az OfflineCache mappában akadhat még törölhető fájl, de a különböző .sqlite végződésű fájlok is megérnek egy vizsgálódást. Van, amikor itt van 30-50 MB szemét, amit az egyszerű előzmény-törlés nem távolít el.

A fájlkezelő segítségével keressük meg és töröljük a var/local mappából a delayedrun_firstboot_flag, shutdown_date_saved, etc_profile_at_shutdown fájlokat.
Ha külön állítgattunk valamit a hangon, akkor a root/.retrovol fájlt is töröljük.
A gnome-mplayer lejátszási listáját a root/-mplayer/gui.history fájlt tekintsük át, ha kell, töröljük.
A pmusic esetében a root/.pmusic/ mappában az index_rating, index_recent, nowplaying stb fájlokat tekintsük át és töröljük, szerkesszük.
Ugyancsak töröljük az etc/X11 mappából az xorg.conf fájlt.

Ha új néven kívánjuk bemutatni az új pupletet, akkor keressük meg az etc/hostname fájlt, nyissuk meg szerkesztésre, és írjuk át a benne lévő nevet arra, amire kívánjuk.
Ugyanezt az új nevet kell beírnunk az etc/DISTRO_SPEC illetve az initrd/DISTRO_SPEC fájlokba.
Mivel ez a két fájl ugyanaz, elegendő egyszer elvégezni a módosításokat, és ezzel írjuk felül a másik fájlt.
Az átírandó sorok a következők:

Kód: Egész kijelölése

DISTRO_NAME='RetroPrecise Puppy'
DISTRO_FILE_PREFIX='precise'
DISTRO_DB_SUBNAME='precise'
DISTRO_PUPPYSFS='puppy_precise_5.4.2.sfs'
DISTRO_ZDRVSFS='zdrv_precise_5.4.2.sfs'
DISTRO_PUPPYDATE='Nov 2012'
Helyettük pl. ezek lesznek majd az átszerkesztés után:

Kód: Egész kijelölése

DISTRO_NAME='OnlineRP'
DISTRO_FILE_PREFIX='OnlineRP'
DISTRO_DB_SUBNAME='OnlineRP'
DISTRO_PUPPYSFS='puppy_OnlineRP_5.4.2.sfs'
DISTRO_ZDRVSFS='zdrv_OnlineRP_5.4.2.sfs'
DISTRO_PUPPYDATE='Febr 2013'
Talán nem kellene mondani, mégsem árt a figyelmeztetés: minden módosítást mentsünk!

Nyissuk meg a etc/rc.d/PUPSTATE fájlt, és tartalmát módosítsuk a következőre:
PUPMODE=2

Ha mindezeket elvégeztük, készítsük be a CD-t, várjuk meg, míg a meghajtó megjelenik az Asztalon
majd indítsuk el a remaster programot: Beállítások -> Live-CD készítés
Az első OK után a program kikalkulálja, hová tehetné az új puppylivebuild-t annak is mondjunk OK-t, vagy módosítsunk a felajánlott helyen.
Ezt követően kéri be a CD-t a program, ezt is nyugtázzuk (OK).
Egy következő ablakban az a kérdés, akarjuk-e hogy készítsen a driverekről egy külön zdrv_onlinerp.sfs driverfájlt?
Erre én a NO gombot szoktam megnyomni. Ezt követően indul el a gyártás,
Ez egy több percig tartó folyamat, a puplet méretétől függően.
A folyamatos változó, jobb alsó sarokban lévő, százalékokat mutató számpáros második tagja máris információt ad a majdani új puplet méretéről.
Ez akkor érdekes, ha sokadik verziónkat gyártatjuk, ekkor ugyanis nem árt feljegyezni az adatot, ha a korábbinál nagyobb, valami szemét egészen biztosan maradt az anyagban.
Kisvártatva megjelenik ez az ablak,és most kell jól figyelni!
Nyissunk két fájlkezelő ablakot, az egyikben a tmp/root legyen. Kapcsoljuk be, hogy a rejtett fájlokat is mutassa, majd a mappa teljes tartalmát töröljük.
A másik fájlkezelő ablakba hozzuk be a root tartalmát, rejtett fájlokat is megjelenítve. Jelöljük ki az összeset, majd a teljes tartalmát másoljuk be a tmp/root-ba.
Ezt követően nyomjunk OK gombot.
Kis idő múlva újabb ablak jelenik meg.
Hasonlót teszünk, mint az előbb: nyitjuk a tmp/etc mappát, rejtett fájlokat is, teljes tartalmat töröljük.
Mielőtt ide bemásolnánk az etc mappát, nézzünk bele: különösen a DISTRO_SPEC fájl tartalmát ellenőrizzük.
Ha nem a korábbiakban beállított, nincs mese, újra írjuk át!!!
Ha minden egyezik, az etc tartalmát jelöljük ki és másoljuk be a tmp/etc-be, majd a csak MOST nyomjunk OK gombot.
A következő üzenetben az isolinux.cfg fájl tartalmát módosíthatjuk,

Kód: Egész kijelölése

default puppy
display boot.msg
prompt 1
timeout 50

F1 boot.msg
F2 help.msg
F3 help2.msg

label puppy
kernel vmlinuz
append initrd=initrd.gz pmedia=cd 
Az utolsó sor végére beszúrható a

Kód: Egész kijelölése

pkeys=hu 
Már csak néhány lépés választ el az ISO elkészítésétől.
A következő kérdésre: Akarjuk-e hogy CD vagy DVD készüljön, a NO a jó választás.
Viszont az utolsó kérdésre: nyomjunk OK gombot.

Korábban is nyugtázhattuk, hogy az általunk beírt elnevezés alapján történik-e az ISO gyártása, de most, az egyik utolsó
ablakban ez újra előjön. Itt hiába változtatunk, hagyjuk úgy, akármit is mutat. Még két OK megnyomásával készen is vagyunk.

Két verziót is kapunk!
Van egy egybegyúrt custom-puppy.iso a korábbiakban megjelölt helyen, és van egy puppylivecdbuild könyvtárunk is,
benne 10 fájllal, boot.msg, help2.msg, logo.16, puppy_OnlineRP_5.4.2.sfs és más fájlokkal.
A custom-puppy.iso tetszés szerint átnevezhető, most nyilván OnlineRP.iso lesz a neve.

Nem árt, ha az így elkészült ISO-fájlt lehetőleg egy másik gépen próbáljuk ki.
Bár e leírás jó hosszú, azt remélem, hogy éppen nem elveszi, hanem meghozza a kedvét azoknak, akik eddig nem fogtak neki ennek az izgalmas munkának. Talán néhány sikertelen próbálkozást elkerülhetnek...

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Remaster készítés

Hozzászólás Szerző: azami »

Nagyon köszönjük az infót! VirtualBox de lehet más progi/driver is érzékeny a megfelelő kernelre, megkérhetnélek hogy a kernel behegesztéséről is tégy itt leírást?

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Remaster készítés

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Olyat nem csináltam soha, s nem is tervezek, ahhoz nálam sokkal de sokkal hozzáértőbb kéne...
Nézem, melyek az új fejlesztések, s vagy a leírásból derül ki, milyen kernellel jönnek, vagy a futtatáskor.

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Remaster készítés

Hozzászólás Szerző: azami »

A VitualBoxhoz úgy emlékeztem hogy te forgattad be a kernel drivert a 3.8.3-hoz.... :?:
A régi fórumon valaki még leírást is mellékelt rád tippeltem.. :)

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Remaster készítés

Hozzászólás Szerző: azami »

Egy érdekes kis programról olvastam a murgán Link: http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=94034
Érdekelne Kros, csipesz, kulusz és persze bárki véleménye....

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Remaster készítés

Hozzászólás Szerző: kros54 »

A puppyban legalább 3 különböző módon lehet remastert készíteni:
- ISO-fájl szerkesztésével (ami nem "igazi" remaster, de végeredmény az)
- a duogal-remaster alkalmazással (Kulusz ebből csinált magyarított verziót is, ha jól emlékszem)
- a föntebb ismertetett remaster (remaster2) beépített alkalmazás felhasználásával.
A 3. eljárás volt az, amely az esetek többségében megfelelő eredményre vezetett, míg más az adott pupletben nem működött. Attól kezdve viszont csak ezt a remastert használom.
De most igazából tervem sincs: a tahr-t még nem találtam kiforrottnak, a precise571-ből meg van rengeteg jó verzió forgalomban.

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Remaster készítés

Hozzászólás Szerző: azami »

- a duogal-remaster alkalmazással (Kulusz ebből csinált magyarított verziót is, ha jól emlékszem)
A Tahr-on nem fut... :roll:

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Remaster készítés

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

azami írta:Egy érdekes kis programról olvastam a murgán Link: http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=94034
Érdekelne Kros, csipesz, kulusz és persze bárki véleménye....
Nem értettem tisztán hogy mire is lehetne ezt használni , de szerintem ez az amit kros szokott csinálni . Azaz átnevezi az sfs és iso fájl nevét illetve a prefix neveket is.
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Remaster készítés

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

azami írta:
- a duogal-remaster alkalmazással (Kulusz ebből csinált magyarított verziót is, ha jól emlékszem)
A Tahr-on nem fut... :roll:
Amit bemagyarítottam dougal-remaster program az iszonyatosan régi . Már készítettem abból is frissítést az újabb rendszerekhez , mert az sfs nevét nem tudta beállítani , egyébként működött . Csatolmányban a csomag . Benne van a régi és az újabb verzió is a dougal remasterről, remélem működni fog . Én Lx7-n teszteltem ott jó volt .
A frissített verzió tartalmaz pár alapvető fájl műveletet a kényelem kedvéért:
- kitörli a hang , billentyű , elsőindítás , ország kód , és egyéb alap dolgok konfigjait , amiket általában szükséges kitörölni ahoz hogy rendesen induljon a remaszterelt puppy más-más gépeken.

MJ. a csatolmányhoz (mert van aki nem látja az apró betűs részt :D) :
A csomagot nevezzük át pet kiterjesztésüre!
Csatolmányok
Dougal-Remaster-HU.tgz
A csomagot nevezzük át pet kiterjesztésüre, majd telepítsük azt .
(16.2 KiB) Letöltve 347 alkalommal.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára KuLuSz 2014.09.25. 08:22-kor.
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

Válasz küldése

Vissza: “Programozás, alkalmazásfejlesztés”