scriptek

Programozás, programnyelvek, kiegészítők, alkalmazások, programnyelvek, programfejlesztéssel kapcsolatos témák, közvetlenül a programozással összefüggő kérdések
Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: scriptek

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

Aki akarna foglalkozni a bash/shell programozással , annak tudok adni 2 linket is . Az első ami alapján én is sokat okultam az a : Bevezetés a bash programozásba HOGYAN oldal . A második is 1 hasonló levezetésü oldal de ez már több mindent megmagyaráz : Beveztetés a shell-scriptek csodálatos világába Van 1 3. link is ( Linux parancsok, kezdőknek )de jelenleg nem elérhető, abban pedig a felhasznált parancsok/programok vannak levezetve , hogy mi mire való. Nocsak kollega szeretné ha adnék itt 1 gyorstalpalót az alap dolgokról , de hosszadalmasnak érzem én ezt a dolgot , na meg nem vagyok perfekt minden téren . A linkekben nagyon körültekintően le vannak írva konkrét példákkal a dolgok , amiket akár ki is lehet próbálni . Még annyit tudok hozzá tenni ehez hogy, abból is lehet okulni ha ennek a 2 oldalnak a tudatában mások által készített szkripteket nézünk , vagy akár megnyitunk egyet a rendszerben . Csak az foglalkozzon ilyen dolgokkal akit érdekel is a dolog . Ha nem érdekli akkor megette a fene...
MJ.: Az oldalakon vannak olyan parancsok amik nem szerepelnek a puppyban alapból. Természetesen azt se felejtsük el hogy vannak olyan parancsok amikkel súlyos károkat tehetünk a rendszerünkben pl.: rm , dd , szóval csak ésszel , tesztekkel szkripteskedjünk .
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: scriptek

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Esetleg ezt is célszerű elolvasgatni, van benne pár hasznos infó.
A KuLuSz által említett, és jelenleg nem elérhető oldal helyett itt van annak egy másik oldalon való elérhetősége.
Linux alapparancsok, kezdőknek
ugyanezt a leírást ezen az oldalon is el lehet érni.
Ha már dokumentáció, akkor egy hasznos, is pdf fájlt is belinkelek, noha ez egy Ubuntu Linux-hoz, annak felhasználóihoz lett címezve, -Ubuntu Linux kezdőknek-de talán párhasznos infót ebből is i lehet nyerni.
Azután, ha már KuLuSz a Bash Shell Programozást említette, ehhez is egy pdf fájlt linkelek, -Bash Shell Programozás- olvasnivalóként, aki pedig még több dokumentációt igényel, az esetleg innen elindulva keresgélhet magának. Figyelmes keresgéléssel találhatunk egészen az alapoktól való elindulást segítő dokumentumokat is, pl. ezt is: Alapfogalmak a héj (shell) használatához meg ezt is, -Shell programozás- illetve pl. ezt is, -BASH Programming - Introduction HOW-TO- igaz, ez utóbbi link sajnos angolul van, de azért eléggé érthető.

Avatar
nocsak
Hozzászólások: 408
Csatlakozott: 2014.09.29. 15:01
Kapcsolat:

Re: scriptek

Hozzászólás Szerző: nocsak »

Nem a dolog nagysága végett, inkább csak mert engem zavart a probléma, gyakorlás képpen pedig KuLuSz segítségével készítettem a csatolt csomagot. A működése banálisan egyszerű, használatához annyit írnék, hogy miután letöltöttük és feltelepítettük majd futtatjuk menüből, megjelenik egy ablak a rendszerben talált vfat partíciók gomb-listájával, melyek a /dev/ elérési útvonalat mint csatolandó pontot, valamint a lecsatolandó célt mutatják. Ha az /mnt/ könyvtárban még nem létezik az adott vfat meghajtók partíciós neveivel mappa, akkor automatikusan létrehozza, hogy lehetővé tegye a csatolást. Megjegyzendő, hogy ez LX7-es Puppy alatt készült. Ha van már csatolt vfat meghajtó a rendszeren, előtte csatoljuk le az ennek megfelelő gombbal, majd csatoljuk újra a szkript segítségével, így ha valakinél szintén karakterkódolási gondok vannak, ezzel megoldható a probléma.


Időközben javítottam egy észlelt hibát, most már teljes értékű, annyi kiegészítéssel, hogyha nincs optikai meghajtónak ikonja akkor azt is tudjuk vele csatolni, a tálcát kiadatni, becsukatni.
Csatolmányok
mount-1.7.pet
csatoló kezelő (mount manager)
(1.35 KiB) Letöltve 196 alkalommal.

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: scriptek

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

nocsak kollégának csináltam 1 szkriptet a .glade fájlok megnyitásához . Ezek a fájlok a devx > glade szerkesztőből származnak, ami a puppyban gui azaz grafikus interfész a felhasználó számára. A szkriptre rá kell dobni a glade fájlt és indul , amennyiben abban található GtkWindow meghatározás, ami az ablakkeretre utal . Amennyiben nem található ilyen a fájlban , valószínüleg az csak 1 program részlet , így nem fog megjellenni a szkript lefutásakor.

MJ. a csatolmányhoz : A .tgz kiterjesztést távolítsuk el !
Csatolmányok
open_glade_window.tgz
A .tgz kiterjesztést távolítsuk el !
(217 bájt) Letöltve 185 alkalommal.
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: scriptek

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

Akinek kellene valamilyen szkriptes dolog az szóljon, ha tudom megcsinálom.
Ha lehet akkor egyszerűbb dolgokra gondolok itt ... továbbá olyanra ami kellhet még a rendszerhez (ami hiányzik a rendszerből), ez azt jelenti hogy olyan dolog ami minden puppyban létrehozható , függetlenül ablakkezelőtől és kerneltől (drájverektől).
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: scriptek

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

No, ma véletlen olvastam az egyik beszélgetést itt a fórumon . A téma a "programok törlése"... most írtam 1 kis szkriptrészletet ami kiolvassa az integrált (nem user által telepített) programok futtatható bináris (nem szkript) fájljait . Ez a müvelet 3-5 percbe telt neki ( a gép: compaq mini dualcore 1,6 cpu 1gb ram)... kb 1000 sorral megáll a szkript. Namármost ... ha én hozzá írom még ehez a szkripthez azt az ötletemet hogy nézze meg mindegyik fájl függőségét a listában és írja ki külön a közös függőségeket (mint 1 whitelist azaz nem törlendő fájlok listája) az kb még 1x vagy 2x , 3x ennyi idő lenne ... viszont így bátrabban törölhetnénk programokat a rendszerből , mert ugye a szkript révén csak azok a fájlok törlődnének amik nem kellenek , ha kiválasztunk 1 csomagot törlésre .
Néztem a beépített csomag eltávolítót , az nem vizsgál semmit csak törli a könyvtárakat és fájlokat, ezzel tönkre lehet vágni más programokat ... de ezt eddig is tudtuk . :)
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: scriptek

Hozzászólás Szerző: S-kami »

Ez nagyon jó ötlet!

Érdemes lenne a nagyérdemű murga közösséggel is megosztani, vagy már írtál esetleg nekik?
Biztos, hogy nagyon örülnének egy ilyen megoldásnak, mert ez bizony egy elég régi probléma !
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: scriptek

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

Nem vagyok regisztrálva a fórumon :) . most nézegetem a szkriptet ki is írja mindegyiknek a függőségét 1 fájlba ami 6223 soros . ebben a listában persze vegyesen van minden, több fájl többször is szerepel benne ( ha a listában 1-nél többször szerepel 1 fájl akkor azt több program is használja) , de már erre is írtam 1 szűrést . eleinte ugy gondolkoztam hogy a szkriptnek azokat a fájlokat kellene kiírnia 1 másik listába ami többször szerepel , de nem tudtam megoldani , most viszont az ellenkezőjét állítottam be a szkripten , tehát azokat fogja külön listába tenni amiket szabad törölni , nekünk ez is jó ... csak találkoztam ebben a listában olyan fájlokkal amik a /usr/lib/i386-linux-gnu/ mappában vannak , még ezeket kéne kiszürnöm valahogy , mert ezek is fő függőségek amik a /usr/lib/ mappában vannak ...
egyenlőre 130 db fájl tűnik törölhetőnek a függőségek közül :D az úgy reális ? :D
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: scriptek

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

megoldottam a szűrést , mostmár van 1 faja listám a törölhető föggőségekről ... erre még építeni kell 1 hasonló guit mint ami most is a rendszerben van ... majd ahoz is kell még körmölni kicsit .
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: scriptek

Hozzászólás Szerző: S-kami »

Az aktuális kernelhez tartozó header library és glibc fájlokat is kiválogatod ?
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

Válasz küldése

Vissza: “Programozás, alkalmazásfejlesztés”