SFS szerkesztése

Függőségek, kiegészítők - Library, Qt, Python, stb....
kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

SFS szerkesztése

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Miután ilyet még nem csináltam, segítséget illetve leírást kérek.
Úgy tudom, lehetséges az sfs szerkesztése. Ha valaki ismeri, akkor kérem az ezt csináló pet letöltési helyét, illetve egy rövid leírást, hogyan álljak neki. Egy frugál telepítésű pupletben elég sok átalakítást (szerintem gyérítést) végeztem, s ezen fájlnak sem a mérete sem a dátuma nem változott.
Márpedig ugye az sfs-fájl is, úgy gondolom, a RAM-ba töltődik, tehát, ha kisebb, több juthat másra.
***
És akkor ... megtaláltam ezt:
viewtopic.php?f=14&t=220&p=6156&hilit=sfs+edit#p6148
A valódi kérdésem immáron az, hogy a rendszer-sfs magában a rendszerben (pl. precise_5.7.1.sfs) szerkeszthető-e, vagy egy másik gépen érdemes megnyitni, szerkeszteni, stb. Annál is inkább fontos ez, mert az új, szerkesztett sfs neve pont ugyanaz kéne, hogy maradjon, hogy az indítás is változatlanul működjön (amúgy ott szerkesztésbe kéne bocsátkozni, gondolom).

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: SFS szerkesztése

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

Remasztereléskor az sfs változik a mentésed alapján , ha te törölsz 1 csomagot vagy kitörölsz bizonyos fájlokat a rendszerből akkor az az új sfs-ben is el fog tűnni .Az lényegtelen hogy te azt a remaszter programmal vagy 1 külön szkripttel vagy manuálisan csinálod ugyanezt ...
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: SFS szerkesztése

Hozzászólás Szerző: kros54 »

OK.
Kész a remaster, használom. Tovább törlök az anyagban (szerintem ezek a törlések, átalakítások érinthetik a valami.sfs-t) ám azon (valami.sfs) nem látszik semmi, mérete nem csökken, dátuma nem változik.
És a menet (használat) közben épp azt az sfs-t buheráljuk, amivel éppen dolgozunk? Válaszod alapján igen.

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: SFS szerkesztése

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

legegyszerübb meggyyőződés ha kitörölsz mindent a rendszerből és úgy remaszterelsz, és azt csekkolod ... én ezt tenném ha nem vagyok biztos a dolgomban :D nem kell elinditani se , csak megnézed a kész sfs méretét és dátumát ...
viszont ha 1 külön programról beszélsz ami sfs-ben van azt nem igy kell szerkeszteni...
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: SFS szerkesztése

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Az sfs fájlok nem változtathatók. Tömörített fájlok.
a)- Változást úgy érünk el ha Edit_sfs programmal kibontjuk, majd törlünk vagy hozzáadunk fájlokat, mappákat, majd újratömörítődik azonos néven. Mindez a tmp mappában történik, innen kell cserélni a kész sfs fájlt. Használata esetén tudni kell mit miért törlünk, mit miért adunk hozzá.
Célszerű másik puppy alatt végezni. Használata csak „profiknak”.

b)-Frugal telepített puppyknál ha törlünk valamit ( fájlt, mappát, programot) ami az eredeti puppyban is benne volt, azt a mentésfájl „megjegyzi” hogy törölt, azonban fizikailag nem töröli..
Ha olyant törlünk amit telepítés után raktunk be az törlődik a mentésfájlból.

c)-Programokat jobb ha a beépített csomagtörlővel távolítjuk el. Menü- Setup-Remove builtin packages. De itt is érvényes a b)- pont
A telepítés utáni programokat pedig Menu-Puppy package manager-Uninstall programmal.

d)-De valószínű legjobb ha a KuLuSz csomag eltávolítóját használjuk, saját és a beépítettet csomagokat is törli, és a más programok által is használt lib fájlokat meghagyja. Itt is érvényes a b)- pont
viewtopic.php?p=5206#p5206

e)-Remaster készítésénél egy algoritmus szerint összefésüli az eredeti sfs és a mentésfájl tartalmát, bizonyos határok között mi is változtathatunk benne. Azután új sfs fájlt vagy iso fájlt készít.
Élő puppy alatt végezhető el.
Ha ezt a remastert telepítjük, akkor már újra vonatkoznak rá az a)-b)-c)-d) pontok.

Képen KuLuSz csomag eltávolítója az én bionic puppymon.
kulusz_csomag_eltavolito.png
kulusz_csomag_eltavolito.png (39.38 KiB) Megtekintve 5308 alkalommal

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: SFS szerkesztése

Hozzászólás Szerző: NTamas »

janugsa írta: 2018.07.22. 10:28 Az sfs fájlok nem változtathatók. Tömörített fájlok.
a)- Változást úgy érünk el ha Edit_sfs programmal kibontjuk, majd törlünk vagy hozzáadunk fájlokat, mappákat, majd újratömörítődik azonos néven. Mindez a tmp mappában történik, innen kell cserélni a kész sfs fájlt. Használata esetén tudni kell mit miért törlünk, mit miért adunk hozzá.
Célszerű másik puppy alatt végezni. Használata csak „profiknak”.
Edit-SFS 2.1 (squash filesystem editor)
http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=47469

The SquashFS tools howto
http://tldp.org/HOWTO/SquashFS-HOWTO/mksqoverview.html

A kérdéses két állomány, ami az sfs fájlok kibontásához, és szerkesztéséhez szükséges:

mksquashfs
unsquashfs


ezek jó esetben alaptartozékai már szinte minden puppynak. Ha netán mégsem így lenne, a puppy csomagkezelőjéből egy Package: squashfs-tools nevű csomag képében letölthető, ezen csomag tartalmazza ezt az említett két fájlt is.

Pédául itt van egy tahrpup csomagkezelő képe:
Kép
Elvileg tölthető lenne a csomag, de....rákattintásra egy hibaablakot kapunk csak.
Kép

Nem kell megijedni, a kérdéses fájlok, illetve az azokat tartalmazó és már annak módosított, update csomagja a példaként említett puppy alapját képező rendszer weboldaláról letölthetőek(még)
Kép
Kép
Egy fontos dolgot még meg kell említeni, ha már a puppy rendszerünk alapját adó weboldalon vagyunk, nagyon ajánlott(recomended!) letölteni ezen tools csomag mellé még két függőségi fájlt is: (amennyiben a rendszerünk ezeket sem tartalmazza)
liblzma5
zlib1g

ezek fájlkompresszios library fájlok, amik a modern nagyobb, jobb, tömörebb -xz- tömörítési metódushoz fognak kelleni a tools csomagban lévő két szerkesztő fájlnak.

Aki szerkeszteni kíván sfs fájlokat, az az első linkről letölthető edit-sfs.pet csomagot használhatja erre a céra,
Kép
vagy pedig bűvészkedhet a parancssorban is, ahogy a murgán ezt egy régi fórumozó megírta.
Kép

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: SFS szerkesztése

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Van edit-sfs 2.16 verzió az általad közölt murga cím 2.oldalán. Ebben már xz és gz tömörítés között választhatunk.
Kipróbáltam a slacko 5.8CEbare puppy 113MB sfs fájlján. Csak kibontottam és xz-vel visszatömörítettem, 104MB lett. Vagy gz volt az eredeti, vagy gyengébb xz.
Változtattam még a xz tömörítésen most 99MB-ra sikerült a méretet levinnem.
Az edit-sfs apprun fájl 227 sorában a comp xz után -Xbcj x86 került, a -Xdict-size 100% törölve.
image-1.jpg
image-1.jpg (48.57 KiB) Megtekintve 5273 alkalommal

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: SFS szerkesztése

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Igen, a blokkméretekkel való variálás -a default-tól magasabb érték választás- a murga fórumon ez ügyben felszólalók szerint tömörebb végső sfs fájlt eredményez.

A murga fórumon Sailor Enceladus tippje:
-comp xz -Xbcj x86 -b 512K

illetve norgo által elvégzett próba szerint -ő ugye a közismert smplayer és smtube gyártó kisiparos- is javulást hoz, íme a norgó által végzett tesz eredménye :

Yes, I'm using mksquashfs version 4.3
Here the different results for comparison:

Created the new SFS by using of mksquashfs and following options:

xz compression (default) + block size 128k (default) = 191 MB
xz compression (default) + block size 512k = 180 MB
xz compression (default) + block size 512k + x86 filter = 172 MB

Amúgy erről a block méret változtatásról is írnak ezen oldal vége felé.
https://techoverflow.net/2013/01/11/cre ... om-folder/

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: SFS szerkesztése

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
Most lehet, hogy kapok a fejemre! :mrgreen:
Ezt a kibontom-betömörítem sfs-t megoldom az uextract-packit párossal,ezek jól működnek, a "belviláguk" engem nem érdekelnek.Egyszerű puppy használó vagyok.
De mondjatok pár példát, mikor és miért kell sfs fájlt szerkeszteni. ;)

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: SFS szerkesztése

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Asterix írta: 2018.07.22. 20:30 De mondjatok pár példát, mikor és miért kell sfs fájlt szerkeszteni.
Kérlek, egy példa.
Van egy olyan xyz nevü.sfs, ami egy webböngészőt takar.(mindegy, hogy melyiket)
A készítő előzékenyen beletette az sfs-be a készítéskor még frissnek mondható (ami mára már jócskán elavult!) flashplayert is.(vs. pepperfalash-t)
Én egyszerű felhasználóként felcsatolom a kérdéses sfs-t, használom, oké, és lecsatolom.
Másnap a beépített webböngészőben csodák csodájára azt kapom, hogy a rendszerben lévő flashplayer elavult.
Mi van? - hiszen tudom, hogy én tettem a rendszerbe a legfrissebb flashplayert , kézi telepítéssel.
Elmegyek a rendszerben a flashplayer-t tartalmazó helyre, és megnézem az ott lévő flashplayer dátumát, mit látok?
Egy 2017-es dátumozású, régi flasplayert! - nesze neked egyszerű felhasználó!
Elkezdek gondolkodni, mit is csináltam tegnap? - hát felcsatoltam egy xyz nevű.sfs-t, és az a lecsatolásakor nem törölte ki az sfs-ben lévő, és a felcsatoláskor a rendszerbe másolt régi flashplayert, hanem szépen ott hagyta!
A francba, morgok magamban - és ez nem vicc, vagy kitalált történet, velem esett meg nemrégen!
Megoldás:
szétkapom az ominózus sfs-t, kiveszem belőle a régi flashplayert, és beleteszek egy vadonatúj verziót, na haver, most mit lépsz. Ezek után már nincsen gond a lecsatoláskor, mert ha a rendszerben marad is az sfs-ben lévő flashplayer, akkor is egy friss verzió marad benn a gépben, ha meg rendben kitörli maga után, akkor meg visszaáll az általam a rendszerbe telepített szintén friss flahplayer verzió.
Persze törölhetném az sfs-ből a flashplayert (később ezt meg is tettem) de kíváncsi voltam a végeredményre, vagyis az sfs-ből kitörlés és bemásolás műveletre.

Másik jó példa, amikor egy puppy verzió fő sfs fájljából akarunk kitörölni olyan programokat, amik nekünk nem kellenek, és ezt a törlést véglegesre akarjuk elvégezni, és ezzel az sfs méretét is lecsökkenteni.

Válasz küldése

Vissza: “Rendszer kiegészítők”