Dosbox

Emulátorok - virtualbox, vmware, wine, qemu, stb...
kavics
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2014.07.08. 17:26

Dosbox

Hozzászólás Szerző: kavics »

Sziasztok!

Mostanában kezdtem próbálgatni ezt a programot és a gondom a következő:
Szeretném a w98-at kipróbálni alatta, de nem bootol be.
A dosbox-0.74.conf fájl végét átírtam, hogy megtalálja:

imgmount c /root/dosprog/win98.img

Kiírja a Dosbox:

Drive C is mounted as /root/dosprog/win98.img

Beírom:

Z:\>boot win98.img

Kiírja:

Opening image file: win98.img
Cannot open win98.img

Mi lehet a gond? :roll:
Ha valami Dos-os játékot indítok, az elindul. W8-on kipróbáltam a bootolást, ott az is elindul ezekkel a parancsokkal.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Dosbox

Hozzászólás Szerző: NTamas »

kavics írta:Sziasztok!

Mostanában kezdtem próbálgatni ezt a programot és a gondom a következő:
Szeretném a w98-at kipróbálni alatta, de nem bootol be.
A dosbox-0.74.conf fájl végét átírtam, hogy megtalálja:

imgmount c /root/dosprog/win98.img

Kiírja a Dosbox:

Drive C is mounted as /root/dosprog/win98.img

Beírom:

Z:\>boot win98.img

Kiírja:

Opening image file: win98.img
Cannot open win98.img

Mi lehet a gond? :roll:
Ha valami Dos-os játékot indítok, az elindul. W8-on kipróbáltam a bootolást, ott az is elindul ezekkel a parancsokkal.
Kedves kavics!
A DosBox nevéből adódóan alapvetően Dos-programkörnyezetet kívánó Dos-os programok futtatására van kitalálva.
A Windows-os W98.img file megnyitását önmagában szerintem nem fogja biztosítani, de főleg nem egy Winndows-os img file bebootoltatását, ezt jelzi a hibaüzenet is.
A W8-on azért megy a bootoltatás, mivel maga az oprendszer alapból képes iso, img filek bemountolására, és mivel windows alapú oprendszer, ezért a w98. img-t is el tudja neked indítani.
A DosBox erre szerintem képtelen, mountolni talán tudja, de windows-os image filét már nem tud bebootolni, de majd az okosabbak kijavítanak, ha nem így van.
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára NTamas 2014.12.04. 15:18-kor.

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Dosbox

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

Esetleg ha vboxban, qemuban vagy vmplayerben próbálnád indítani , lehet hogy pöcre beindulna :) A dosbox 1 dos emulátor, nem rendszer emulátor . Még esetleg úgy megpróbálhatod , ha fel tudja csatolni az img fájlt, akkor belelépsz és elindítod a setup.exe fájlt ...
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Dosbox

Hozzászólás Szerző: azami »

Én ha Win98-at akarok kipróbálni, keresek egy "kék halál" háttérképet és azt nézegetem....... :D :D :D
http://www.demotivalo.net/pic/131214477 ... 8.jpg?1016

kavics
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2014.07.08. 17:26

Re: Dosbox

Hozzászólás Szerző: kavics »

Köszönöm az ötleteket, majd próbálkozok.. :)

Avatar
csipesz
Hozzászólások: 683
Csatlakozott: 2014.06.24. 11:02
Tartózkodási hely: Isaszeg

Re: Dosbox

Hozzászólás Szerző: csipesz »

Akkor már én is kottyantok ide valamit:
Kedves kavics, szerintem örömteli módon - bár fut rajta - nem fogsz tudni virtual box alól win 9x illetve millenium rendszereken babrálni, ugyanis a drágalátos oracle cég guest additions driver/szovtver-összeállítása nem támogatja ezen rendszereket, így aztán hiába telepszik fel plédául a win 98, ha a "dobozban" felállt rendszered pazar 16 színben fog pompázni... Én egyetlen gyógyírt ismerek, ha tényleg szívesen nosztalgiáznál, az pedig a Microsoft Virtual PC, amit viszont csak vindóz ikszpé vagy hét alól tudsz futtatni, na azon jól néznek ki a 9x/millenium rendszerek. - ha ez érdekel, itt egy link:
https://archive.org/download/virtual-pc
végül egy kis önreklám: saját berhelésû win9x és millenium rendszerek progicsomagokkal:
SZERKESZTVE: sorry, de az összes korábbi linkemet/feltöltéseimet kinyírta a drága jóságos Mega, így végleg elveszett egy régen készített win98 és win95 lemezképem, már csak egy millennium maradt de nincs helyem feltölteni :(

pu21
Hozzászólások: 107
Csatlakozott: 2021.01.28. 06:00

Re: Dosbox

Hozzászólás Szerző: pu21 »

Tisztelt Mindenki!

Épp készül egy új retrós projekt, amit egyik ismerősömmel valósítanánk meg, és felmerült bennem, hogy olyan jól sikerült az a puppis Dosbox, amit többek között az általatok készített Fossapup64 repójában lelhetünk fel .sfs-ként a Puppyszoftveren. Vtbr és Csipesz tagjaink is alighanem ugyanezt tették be saját rendszerükbe...talán. Tehát alapból Volkov tárul elénk mikor megnyitjuk, és valahogy benne van minden olyan dolog, amiktől minden kis program fut és hangja is van.

Szóval csak az a kérdésem, hogy ezt a kiszerelésű Dosboxot hogyan tudnánk összerakni, vagy ha van más megoldás, mi lenne az? Bármilyen puplet esetén fel lehessen tenni ha lehetséges, DE ha nincs ilyen mázli, akkor eredetileg a Dpupbuster64-BT-K-4.19.23-HU-T2 -re gondoltunk.

Ha valaki tudja mit lehet tenni és megválaszolja, azt előre is köszönjük.

Kellemes hétvégét!
Csak a Puppy ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

Avatar
csipesz
Hozzászólások: 683
Csatlakozott: 2014.06.24. 11:02
Tartózkodási hely: Isaszeg

Re: Dosbox

Hozzászólás Szerző: csipesz »

Szia, pu21. Mondom a - szerintem - legegyszerűbbet: BÁRMELY olyan puppy linuxon, amelynek frissíthető és működőképes a Puppy Package Manager-e, azon keresztül töltsd le és telepítsd a Dosboxot az összes függőségével együtt - általában ezekből a függőségekből nem kell túl sok; utána indítsd el egyszer, majd zárd be; az első indítása után tesz egy rejtett mappát a /root mappába, ami ilyen: .dosbox, és azon belül elhelyez egy alap config fájlt, amit pl. dpupbuster64 esetén úgy hívnak, hogy: dosbox-0.74-2.conf. E konfig fálokban, ha text editorral megnyitjuk, mindig leges-legalul található egy autoexec nevű szakasz, ami az összes csipesz-féle cuccban így néz ki:
[autoexec]
# Lines in this section will be run at startup.
# You can put your MOUNT lines here.
mount c /root/FM
C:
FM.COM
és a következőket jelenti: az összes saját cuccomban elhelyeztem a /root mappába egy FM nevű mappát pár hasznos aprósággal, a Dosbox az autoexec utasítása szerint ezt tekinti induláskor C: meghajtónak, utána pedig még elindítja az FM(File Manager) nevű két ablakos fájlkezelőt, ami nagyon hasonlít az általad említett Volkov Commander-hez, csak még annál is egyszerűbb és kisebb méretű.
Na ennyi jutott eszembe, ha van még kérdésed, tedd fel...

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Dosbox

Hozzászólás Szerző: NTamas »

pu21 írta: 2022.09.30. 14:22 ... Bármilyen puplet esetén fel lehessen tenni ha lehetséges, ...
A bármilyen puppyra feltevés eleve ott sántít, hogy ugye vannak eleve 32 bites és 64 bites puppyk. Ezekhez mind a saját oprendszerüknek megfelelő dosbox függőségi fájlokat kell beszerezni, ez így a macerásabb verzió.
pu21 írta: 2022.09.30. 14:22 ... DE ha nincs ilyen mázli, akkor eredetileg a Dpupbuster64-BT-K-4.19.23-HU-T2 -re gondoltunk. ...
Még szerencse, hogy volt még valamennyi helyem, így ezt az iso-t:
Dpupbuster64-BT-K-4.19.23-HU-T2.iso
fel tudtam tenni frugall módban, majd a szokásos első beállítás és mentéskönyvtár létrehozás utáni első újrainduláskor a puppy saját PPM-jét is azonnal lefrissítettem, majd megnéztem, hogy ehhez a 64 bites puppyhoz milyen dosbox fájlok, és függőségfájlok kellenek. A kimondott dosbox-hoz mindössze 4, vagy 5 db fájl kellett, de a függőségek már kicsit többen voltak, igaz, ezek a puppyban már jelen vannak, de a csomagkezelőből frissebb verziójú fájlokat lehet letölteni, én is ezt tettem, és szépen begyűjtöttem a szükséges fájlokat, majd ezekből egy telepítő pet csomagot készítettem. A pet csomag már tartalmazza a .dosbox és a dosgames könyvtárakat is, az elsőben csak egy darab configurációs fájl van, (be van configova a dosgames könyvtárra) a dosgames könyvtárban meg ott vannak a dos-os játékok, és a Volkov Commander könyvtára. Négy darab játékot tettem bele próbának, mindegyik rendesen működik a jelzett oprendszeren. És hangjuk is van, természetesen, noha a puppyban alapból már pulseaudió hangrendszer van, és nem Alsa hang.
root-desktop.png
root-desktop.png (354.78 KiB) Megtekintve 1136 alkalommal
dosbox-start-vc.png
dosbox-start-vc.png (441.24 KiB) Megtekintve 1136 alkalommal
A pet csomag a főmenü játékok-ból indítható,(a puppyban viszont hibásan van a játék menü megírva -játékokok-) ekkor a második képen látható VC-ablakot kapjuk meg automatikusan. Ebben a játékokat a nekik megfelelő indító fájlokkal -bat, com, exe- lehet életre kelteni.
dosbox-01.png
dosbox-01.png (453.26 KiB) Megtekintve 1136 alkalommal
A főmenü képét, meg egy másik játék képét már csak így tudtam betenni, mert a fórum sajnos nem enged többet, mint 3 db képet becsatolni.
http://www.kepfeltoltes.eu/images/2022/ ... box_00.png
http://www.kepfeltoltes.eu/images/2022/ ... box_02.png

Az elkészült és csak a fenti, jelzett Dpupbuster64-BT-K-4.19.23-HU-T2 puppy verzióhoz való dosbox pet innen tölthető le:
dosbox_0.74-2-3+deb10u1_amd64.pet
https://disk.yandex.com/d/6sIbAiuvaKg5QQ

pu21
Hozzászólások: 107
Csatlakozott: 2021.01.28. 06:00

Re: Dosbox

Hozzászólás Szerző: pu21 »

Üdvözlet!
Minden lehetőségre nyitott vagyok, de hogy ne csússzon el annyira, először a gyorsabb utat kéne választanunk. Tehát a Csipeszes módot is megnézem. Mindent köszönök, most mennem kell de be fogok számolni a fejleményekről.
Viszlát!
Csak a Puppy ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

Válasz küldése

Vissza: “Virtualizáció”