Light, a light browser.

Böngészők, üzenetküldők, levelezők, stb...
NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Light, a light browser.

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Light
Light, a light browser.

Kép

A Firefox topicban janugsa már megemlítette ezt a Firefox-ból készített gyors böngészőt, ami talán a gyengébb gépekre is jó lehet, annak ellenére,hogy a készítők sok dolgot kidobtak ebből, ami az eredeti FF-ban megvan, így próbáltak a FF-ból egy viszonylag új kiadású, de attól gyorsabb böngészőt faragni. Megy Windows alatt és Linux alatt is, és a 32 bites rpm mellett a 64 bites rpm csomag is elérhető. Alapvetően en-US verzióról van szó, de a weboldalról a magyar nyelvi kiegészítés .xpi filéje is letölthető hozzá. Maga a böngésző portable módban is működik a weboldala szerint.

A project weboldala, ahonnan le lehet tölteni a már a 49-es verziót viselő böngészőt:
https://sourceforge.net/projects/lightf ... 48_gcc232/
A magyar nyelvi kiegészítés .xpi fájlját innen töltheted le hozzá:
https://sourceforge.net/projects/lightf ... 051533_lp/

Linux alatt nem kell hozzá GTK3, elég hozzá annak a régebbi verziója is, lásd a függőségeket.
GTK+ 2.18 or higher
gLibc 2.17 or higher
Pango 1.14 or higher
X.Org 1.0 or higher (1.7 or higher is recommended)
libstdc++ 4.3 or higher

Viszont ennek ellenére nálam a Precise 571 Puppy-ban nem indul el a cucc! - pedig már egy jó kis pet csomagot is készítettem belőle, de mivel a terminal-os függőség ellenőrzés ezt dobta ki,
Kép
a szöveges ellenőrzés filéjében meg ez a sor van,
-- libc.so.6 (GLIBC_2.17) => not found --
így, mivel a gépemen a szükséges GLIBC_2.17-nél csak kisebb verzió van fenn, valószínűleg ezért nem fut nálam a Light.
A többi függőség az nálam is rendben megvan, lásd:
------------------------------------------------------------
### Dependencies ###
------------------------------------------------------------
Unused direct dependencies:
linux-gate.so.1
/lib/libdl.so.2
/usr/lib/libatomic.so.1
/lib/libm.so.6
/lib/libgcc_s.so.1
------------------------------------------------------------
### ! ! ! End of Information ! ! ! ###
------------------------------------------------------------
Talán másnál, frissebb puppyn elindul ez a böngésző, emiatt én nem barkácsolok meg egy, már amúgy jól működő puppyt.
(a kisebb, gépemen lévő verziószámú GLIBC-hez meg amúgy is van libc.so.6)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára NTamas 2017.03.30. 19:02-kor.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Light, a light browser.

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Azért bántott, hogy a Light browser nálam linux alatt, az 571 Precise verzión nem indult el, a Precise-ben lévő régebbi gLibc miatt, ugyebár ez kellene neki: gLibc 2.17 or higher nekem meg csak a 2.14-es van a gépen, ezért nem indult el nálam a Light.

De mi lenne akkor, ha ezt a Light browsert a Wine-vel indítanám el, a Light program Windows-os verzióját használva?
Hát semmi, simán elindul, működik, és még úgy is jól lehet benne böngészni, hogy Linux alól elindítom a puppyba telepített Firefoxot, és együtt dolgozik a két böngésző!

Természetesen ehhez a manőverhez kell egy linuxra jól feltelepített Wine, ha ez adott, akkor már csak két fájlt kell letöltenünk.

1. light-49.0.win32.installer.exe
2. light-49.0.hu.langpack.xpi -itt a listából ki kell választani a magyar nyelvi fájlt-

A letöltött két fájlt bemásoljuk a Wine C-be, és elindítjuk a wine-ben a programok telepítését, ekkor a feljövő ablakban a wine C tartalma fog látszódni, és itt a két, előbb ide bemásolt file is. Kiválasztjuk a Light windows-os telepítőjét, és enter.
A feltelepített böngésző így néz majd ki, ha feltettük rá a magyar nyelvi fájlt is.

Kép

De eddig, hogy így nézzen ki, még dolgozni kell vele kicsit, ugyanis alapból még angol nyelvű a feltelepített Light böngésző, és alapból nincs bekapcsolva a felső menüsor sem, ami pedig igencsak kellene a magyar nyelvi file telepítése miatt. (File megnyitás pont)

Kép

A feltelepített, még angol nyelvű bögészőben a böngészősávban jobbra a legutolsó, csíkozott kockára ütve bejön a böngésző testreszabásának a lehetősége.(a képen már a magyar nyelvre átállított böngésző látható)
Ekkor a felső menüsor elővarázsolásához kattintsunk a képen baloldalt, alul látható Címsor gombra, ekkor ez benyomódik, és úgy marad, a böngésző felső részében pedig meg fog jelenni -kissé halványan- az eddig még nem elérhető hagyományos menüsor.

Kép

A testreszabásban itt most mást nem kell elvégezni, kilépni ebből a beállításból a zöld, kilépés a testreszabásból gombra ütve tudunk.

Ekkor a böngésző villan egyet, és megjelenik a felső menüsor is, ahol a magyar nyelvi file telepítéséhez menjünk a File/Fájl menüpontba, és ott a File/Fájl megnyitására kattintsunk.

Kép

Betallózzuk a magyar nyelvi filét, és a megnyitás-ra ütve feltelepítjük azt a Light böngészőre. Ezután indítsuk újra a webböngészőnket, ami ezen újraindítás után már magyar nyelvre lesz átállítva. Ekkor a Firefox-nál már megszokott beállításpanelben állíthatjuk be, nekünk megfelelőre az új Light webböngészőt. A Firefox-ban már megismert about:config itt is működik, pl. ha azt akarjuk, hogy a Light böngésző, hasonlóan a Firefox-hoz, a bezárás előtt a megnyitott ablakokat elmentse, majd az újabb használatkor azokkal nyisson újra, a már jól ismert módszert itt is használni tudjuk.

A megoldás aránylag egyszerű:

A böngésző címsorába írjuk be: about:config
Evvel nyitjuk meg a böngésző speciális beállításait tartalmazó oldalt.
A böngésző ad egy figyelmeztetést. Kattintsunk az “Óvatos leszek, megígérem!” feliratú gombra.
A szűrőhöz írjuk be: browser.showQuitWarning, hogy megtaláljuk a beállítást.
Ennek az értékét állítsuk True-ra egy duplakattintással.

Ezután minden alkalommal, amikor bezárjuk a Firefoxot-Light böngészőt, meg fog jelenni a fülek mentésére vonatkozó kérdés.

Kép

A Light webböngésző windowsos telepítője a telepítéskor létre tud hozni desktop-ra indító filét, ez a puppy linuxokban a Desktop alkönyvtárba fog bekerülni, hasonlóan más, wine alá telepített windowsos és portable telepítővel feltett programokhoz.

Kép

Ezt a desktop fájlt azután a puppy asztalára kihúzva, és a puppy-ban az applications-ba bemásolva, akár a puppy asztaláról, akár a puppy főmenüjéből indítható lesz a wine alá feltelepített windowsos Light webböngésző programunk.

Persze, azonnal hozzáteszem, hogy a megfelelő működés, böngészés csak az egyszerűbb technikával megépített weboldalak esetében jön össze, pl. hwsw.hu, a mi fórumunk oldala, az itcafé.hu, a prohardver.hu és hasonló, nem túlbonyolított weboldalak böngészése teljesen normálisan megy végbe. Viszont flashvideókat ezzel nemigen fogunk tudni nézni, a youtube.com oldala ugyan bejön, de a videók nézéséhez, ami itt már alapból a html5 használatát jelenti, még szükségeltetik a wine alá feltett Light-be telepíteni a mozilla ffmpeg csomagját, ami két .dll fájlt jelent, ezek telepítése után, ha nagyon nehezen is -sokáig tart a videó betöltése!- de meg lehet nézni a yuotube oldalon is néhány videót. Én skami linuxos videói közül választottam ki egyet, ezt hosszas várakozás után végig is tudtam nézni, de hát ez csak végszükség esetében alkalmazható módszer.

Kép

Ezt a hozzászólást már a Wine alatt futó Light-ből végeztem el, fejeztem be úgy, hogy időnként a Puppy alatt futó Firefox-ba is át kellett lépnem.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára NTamas 2017.03.30. 19:06-kor.

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Light, a light browser.

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Off leszek, de csak picit.
Látom a képeken (illetve írod is, Ntamas) hogy a különböző alkalmazásokat a .wine/drive C könyvtárba helyezted el.
Ha működik (márpedig a jelek szerint működik) akkor csak szépészeti célú a megjegyzésem.
Szerintem ezek "szebb" helye: .wine/drive C/Program Files/valami
Nem okvetetlenkedni akartam, de ha már láttam, ideírtam...

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Light, a light browser.

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Szándékosan vannak azok a drive_C-be téve, ugyanis az ott lévő progik mindegyik portable program, ezeket meg én nem szeretem a Windows(Wine) Program Files-be telepítgetni, sokal jobb helye van azoknak a C-ben, még ha nem is mutat ott szépen a sok, jól elkülöníthető program, amiket ha menteni kell netán, ezek mentése, átmozgatása onnan egyszerűbben is végrehajtható.
Ha jól megnézed van ott olyan program is, ami bár windowsos telepítővel bír, de portableként eleve a C-be való telepítést ajánlja fel. Továbbá a sima windows-os telepítésnél is lehet a Program Files helyett a C-be kérni a telepítendő programot, bár ilyen esetben meg szoktam maradni a Program Files-be való ajánlásnál. Az előbb említett Windows-os Light böngésző is oda lett telepítve.
Kép

Válasz küldése

Vissza: “Internet”