Samba

Böngészők, üzenetküldők, levelezők, stb...
janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Samba

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Samba - fájlmegosztás operációs rendszerek között.
http://murga-linux.com/puppy/viewtopic. ... 2dd#453554

Samba4 Basic, újabb mint a Samba-TNG, de ez valószínüleg
együttműködik okostelefonnal, androidos tablettel, nyomtatókkal és más modern eszközökkel, annak ellenére hogy mindkettő sokkal kisebb méretű (7MB) mint az eredeti Samba (20MB).
Tahr, Precise 571, Slacko 57, 593, Lupu 528, Dpup wheezy puppykon működik, tahr kivételével saját kiegészítő pet telepítésével.

Tahr puppy és egy Precise puppy közötti fájlmegosztást csináltam vele, egy laptop és egy asztalipc között, melyek hálózatba vannak kötve.

Mindkettőre kell telepíteni:
samba4_basic_tahrpup-4.1.9.pet innen http://www.datafilehost.com/d/c4ac392b
samba4_control-1.1.pet innen http://murga-linux.com/puppy/viewtopic. ... h&id=88887

Még a Precise puppyra plusz telepíteni:
samba4_patch_precise-5.7.1.pet innen http://murga-linux.com/puppy/viewtopic. ... h&id=88661

Ha van tűzfal a gépeken akkor vagy kikapcsoljuk, de jobb ha a gépeink
belső hálózati címét a végén 0/24-el megbízhatóként beírjuk a tűzfalakba:
Elindítjuk a Firewall tűzfalbeállító varázslót -Custom- ok
Portok- Mégsem Megosztott internet -Nem
Megbízható hálózat 192.168.0.0/24 OK Rendszer teszt-OK-OK
Tűzfal aktivizálás-OK -OK


Konfigurálás.
Elindítjuk a Samba4 Basic Control Panel-t. A Config gombbal előhívjuk
a smb.conf fájlt ami szövegfájl. Én most csak egy változást csináltam az eredetihez képest netbios name = laptop (az asztali gépemen meg
netbios name = nagypc). A végén csináljunk a Samba4 Basic Control
Panelen a Restart gombbal egy sambarestartot, ez fontos mindig ha konfiguráltunk.
Ha nem konfigurálunk, akkor Start gombbal indítsuk el a sambát.

Az előzőeket a másik pc-n is végezzük el ( mint fenntebb írtam a
netbios name = nagypc kivételével ugyanaz).
Lehetne máshogy is konfigurálni pl ne tudjon írni, csak olvasni, vagy más mappát érhessen el mint az eredeti /mnt/home mappát....stb.

Menu - Internet hálózat (vagy máshol) - YASSM Samba megosztás keresés
(YASSM Samba share seach) programot indítsuk el ( ez benne van legtöbb puppyban). A legördülővel válasszuk ki a másik gépre utaló nevet( ha nincs akkor valami baj van) majd Select. Előjön a YASSM belépő ablak.
A Mount gombbal felcsatoljuk a másik puppy /mnt/home könyvtárát....és kész.
Még nem foglalkoztam a jelszóváltoztatással, az smb.conf fájllal.

Samba használata, indítás:
Samba4 Basic Control panel ----Start mindkettő gépen!!!!!!!
YASSM kereső ------kiválasztás majd Select
felugrik YASSM login -------- Mount és előjön a másik gép mappája.

Kilépés:
YASSM kereső ------Unmount majd Quit.
Samba Basic Control panel ---------Stop majd Quit
samba.jpg
samba.jpg (98.7 KiB) Megtekintve 5215 alkalommal

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Samba

Hozzászólás Szerző: janugsa »

fenntartva

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Samba

Hozzászólás Szerző: S-kami »

Nagyon szuper leírás, gratulálok! :D
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Samba

Hozzászólás Szerző: NTamas »

janugsa írta:Samba - fájlmegosztás operációs rendszerek között.
http://murga-linux.com/puppy/viewtopic. ... 2dd#453554
Még nem foglalkoztam a jelszóváltoztatással, az smb.conf fájllal.
Valóban, a jelszó kérdése, változtatása lemaradt, noha van link az eredeti cikkre, ott azért ez le van írva, de jó lett volna, -mivel már kipróbáltad a cuccot - ezt újra, magyarul is megemlíteni, mert ugye....tudjuk.
Az angol leírás szerint két felhasználó van:
1. root (ő lenne a default user!)
jelszava: woofwoof
2. van még egy pre/előre definiált guest felhasználó
jelszava: guest

Jelszóváltoztatásról ezt írja at eredeti oldal:
change root's Samba password On the server machine, run the command: smbpasswd root.

Azért ezt jó lenne tudni, hogy így működik e, vagy nem.
Azután:
Biztonsági szint (user/share/server)
security = user
Ez az user szint ugye akkor jó/használatos, ha a klienseken és a UNIX/Linux-on a login nevek megegyeznek.
Mivel saját magadnak készítettél a pc-re és a laptopra megosztást, így nálad feltehetően ugyanazok a loginnevek vannak.
Viszont az angol nyelvű leírás meg root-nak más jelszónevet ad meg, most akkor ez most hogy is van?
Puppy-ban ugye root-ként működünk, jelszó nélkül, javíts ki, kérlek, ha nem jól tudom. Innentől kezdve a rootnak ugye nem kell jelszó, vagy tévedek?
Viszont a te smb.conf filédben csak user szint van megadva, ahhoz jelszó meg nem lett általad megemlítve, az angol nyelvű oldalon is csak guest van még pre-konfigolva, akkor ezek szerint az user azonos lenne a root felhasználóval, de ha azonos, akkor a rootnak mi a jelszava? Az ami az angol cikkben van említve, vagy mivel mi Puppy-zunk, a puppy-s rootnak nincs jelszava, de, ha az angol oldal által említett guest nevű, előre bedefiniált felhasználó létezik, akkor viszont nem kéne a smb.config-ba még egy ilyen bejegyzés is?
[public]
comment = Publikus, írható
path = /home/public
browseable = yes
writeable = yes
guest ok = yes

Ami még feltűnt, hogy valószínűleg Te ne frugall módban telepített puppy-kkal próbáltad ki a szervert, mert a frugall-os telepítésű puppy-nál ez a config sor:
[pupshare]
path = /mnt/home
writable = yes
nem túlzottan célszerű beállítás, hiszen ez a puppy-nak helyet adó másik oprendszeri területet, merevlemezt fogja felmountolni, -meg az oda tett alkönyvtárakat- ezt meg szerintem nem célszerű másnak is elérhetővé tenni.(kivéve, ha a puppy-ból eleve oda tettünk, és megosztunk dolgokat, viszont akkor azt a megosztott könyvtárat meg configurálni kell)

Frugall-os telepítésű puppy-nál az angol leírás szerinti megoldást érdemes esetleg kipróbálni, szerintem.
[pupshare]
path = /root
read only = yes
public = no
guest ok = no
writable = yes

[public]
comment = Publikus, csak olvasható
path = /root/public
read only = yes
public = yes
guest ok = yes
writable = no

Ezt kéne pontosítani, mert most kissé zavaros a dolog, remélem csak nekem az, mások biztosan jobban átlátják a samba-t.
Ettől a jelszó dologtól eltekintve valóba jó kis leírás, köszönjük.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Samba

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Időközben találtam egy újabb verziójú samba4 basic tahrpup-csomagot is a Murga-t olvasgatva, ez pedig a samba4 basic tahrpup-4.2.1.pet.
Amiben különbözik a 4.1.9-es verziótól, hogy ebbe az új v4.2.1-es verzióba már beépítették az /usr/bin/-be a Samba4 Conrtol script-et, így azt ezen új verzió mellé már nem kell külön feltelepíteni.
Kép

Továbbá, az előző verzióban még ez nem volt benne, de az újban már igen.
Kép
Vagyis az új szerver eleve a Puppy rendszerrel induló, autostart-os megoldásként -/root/Startup/samba-autostart- kerül feltelepítésre!
Végezetül, az új verzió az előzőre verzióra való rátelepítéskor a meglévő adatbázis bejegyzéseinket felül fogja írni, tehát azokról az adatokról -jelszó, shared mappa stb. - előtte mentést illik készíteni.Az első mondatomban belinkelt Murga-s cikkben én nem találtam utalást a root password új verzióban való megváltoztatására, de ezt az előző hozzászólásomban már megemlített módon le tudjuk itt is ellenőrizni, és ha kell,megváltoztatni.

Ja igen, a YASSM-ból is elérhető egy ilyen -Updated 2015-01-19- verzió is: YASSM-2.7.pet

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Samba

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Samba .
Fájlmegosztás több PC között.
Az új puppyknál az új managerrel egyszerübb lett a fájlmegosztás:

https://youtu.be/E9huWxXWkMM

Válasz küldése

Vissza: “Internet”