Játékok:
0. a. b. c. d. e. f. g. h. i. j. k. l. m. n. o. p. q. r. s. t. u. v. w. x. y. z.

Kiegészítők

Reunion részleg:
  Letöltés
  Képek
  Végigjátszás
  Csalások
  Népek
  Égitestek

Általános GYIK

DOSBox GYIK

PC-k fejlődése

Archívum

Általános GY.I.K.
Ez a RetroGames oldal Gyakran Ismételt Kérdések dokumentumja, melyben segítünk nektek a problémás játékok elindításában, és válaszolunk az oldalakkal kapcsolatban legtöbbször előforduló kérdésekre.

-> Általános Kérdések

-> Technikai Problémák

- Mi az oldal célja?
Az oldal célja, hogy megismertesse a régi játékokat a fiatalabb generációkkal. Viszont nem akarunk sem a régi játékokon, sem a látogatókon nyerészkedni. Teljesen non-profit módon működünk: nincsenek idegesítő reklámok az oldalon, és természetesen nem is lesznek. Célunk, hogy megőrizzük ezeket a gyémántokat, és a retro fanoknak végre Magyarországon is portált teremtsünk, ahol elnosztalgiázhatnak a régi időkről. Persze sokan kérdezhetnék, hogy ugyan mit akarunk, hiszen eddig is voltak kis hazánkban abandonware honlapok. Tényleg voltak próbálkozások, de nem alakultak ki olyan közösségek, mint amilyeneket külföldön láthat az ember. Így végül vagy feladták a próbálkozók, vagy már alapból csak egy gyenge próbálkozásra futotta csak az erejükből. Sokszor versenyzőink sem tudták eldönteni, hogy most egy abandonware, vagy egy warez oldalt szeretnének készíteni. Sokan csonkolt cd-s játékokkal próbáltak meg minél nagyobb látogatottságot, ismertséget elérni. Ez az elgondolás azonban csúnyán megbukott, hiába volt magas a látogatottság, nem alakult ki a várva várt közösség. Sajnos Cyroo barátommal mi is elkövettük ezt a hibát a RetroGames készítése közben. Miközben ezek csak töredékei az eredeti műnek, és komolyan károsítják a játék élvezhetőségét, illetve minőségét. Javaslom, kerüljétek el messziről eme torzszülötteket! Inkább szedjétek le az iso-t egy torrent oldalról, ha már másképpen nem lehet beszerezni.

- Milyen játékok kerülhetnek fel?
Az oldalra csak és kizárólag IBM PC-s DOS-os játékok kerülnek fel. 1978-tól kezdődik a kínálat, de az egyéb oldalakkal ellentétben minket csak a korai DOS-os játékok összegyűjtése érdekel. A korai szerintünk úgy az 1994-es szezonnal zárul. Ennek ellenére a fórumban bármilyen DOS-os játékról lehet beszélni. Az oldalra cd-s játékokat sem rakunk fel, update esetén általában a floppy-s verziók élveznek előnyt. Így ilyen játékok felrakását nem lehet kérni, ezek felkerülése tőlünk függ. Ennek fényében nem meglepetés, hogy vannak kivételek az oldalon. Sajnos van még egy szigorító tényező, ugyanis az eddigi kategórián belül pedig kizárólag freeware vagy abandonware program jöhet szóba. Ez azt jelenti, hogy olyan játék, amit még árulnak, vagy levédte a kiadó, vagy az ESA (volt ISDA), az nem kerülhet fel. A régi Retrogames oldalt hibernáltuk, oda már nem kerülhet fel új anyag.

- Mit takar az ESA vagy ISDA?
A történetben ők a "jófiúk". A két szervezet egy és ugyanaz. Az ISDA az ESA elődje, csak átesett egy névváltoztatáson. A legnagyobb játékgyártó cégek hozták létre, és ők is pénzelik ezen szervezetet. Céljuk a warez visszaszorítása. Ez nem érintene engem, azonban a szoftverek szerzői joga 95 évig érvényben van. Ez azt jelenti, hogy az abandonware témában is kompetensek a srácok. De erejükből csak arra futotta, hogy az abandonware-t illegálisnak minősítsék, és kellemetlenkedjenek. Szóval az a nagy helyzet, hogy az első játék 2084-re lesz freeware. Csak van egy kis bökkenő. Arra már rég feldobjuk a bocskort...

- Hogy segíthetem a munkátokat?
Nos ennek több módja van. Az ismertetők felett mindig feltüntetjük, hogy van-e csalás a játékhoz és a verzió számot is kiírjuk. Ha történetesen van csalásod a játékhoz, vagy nagyobb verzióval van meg a játék, akkor azt nagyon szívesen fogadjuk tőled. A másik lehetőség a wanted, avagy keresett játék lista. Ha ezekből valami meg van, és elküldöd nekünk azt is megköszönjük. Illetve hálásak lennénk, ha az oldal készítése közben keletkezett hibákra felhívod figyelmünket. Valamint évek óta tervezünk egy végigjátszásos részleget, amelyben régi kalandjátékokhoz készítenénk képekkel tűzdelt walkthrough-t magyarul. Hiszen angol végigjátszás sincs mindegyikről! Persze ez csak terv szinten működik, mert nincs időnk, másoktól meg csak ígéretet kaptunk. De amúgy bármikor szívesen fogadunk mindenféle segítséget, és véleményt. Kösz ezekért előre is!

- Nehezen találtam az oldalra!
Ez van, aki nagyon keress a témában magyar honlapot az előbb-utóbb idetalál. Nem vadászunk látogatókra, nem akarunk semmilyen top listán első lenni (volt már részünk benne elégszer). Az oldalt nem az egonk villogtatásáért hívtuk életre.

- Mi az a "7z", amivel a játékok tömörítve vannak?
A 7z a 7-Zip freeware tömörítő kiterjesztése. Manapság szerény véleményem szerint a legjobb tömörítő. Nekem is, és nektek is az a legjobb, ha a játékok minél kisebbre vannak betömörítve. Így kevesebb helyet foglalnak, és kevesebb idő leszedni őket. A 7-Zipet amúgy én csak javasolni tudom mindenkinek. A zip fájlokat is simán kezeli, és még azt is jobban tömöríti, mint a Winzip. Ráadásul hajlandó magyar nyelven kommunikálni. Mielőtt valaki forradalmat robbantana ki a fórumon: ezt a formátumot a WinRAR, vagy a TUG és egyéb multi tömörítők is képesek kicsomagolni.

- Miért nincsenek stílus szerint is lebontva a játékok?
Nagyon egyszerű a válasz. Nem vagyok híve az ilyen kategorizálgatásnak. Igaz, nem is vagyunk valami jók benne (lásd régi RetroGames), így ezt inkább kihagyjuk. Szerintem, akit érdekel egy játék az megnézi a képeket, és elolvassa az ismertetőt. Ezekből tudni fogja, mit várhat tőle, ha letölti.

- Kitömörítés előtt.
Az oldalon található játékokat nem egyszerű futtatni, mert a hardverek hatalmas változáson mentek keresztül az elmúlt 10 évben. Köszönhetően a fejlesztési diktatúrának a PC elvesztette előnyét a riválisokkal szemben. Anno egy XT-re készült játék simán ment egy 486-oson is. Legfeljebb lassítani kellett némelyiket, de nem volt ez a temérdek probléma, mint ma. A legnagyobb gond azonban az, hogy a szoftverek is "fejlődtek". A Windows 95/98/ME bár nem szerette a DOS-os játékokat, 80%-kuk simán ment alóla. Windows NT/2000/XP/Vista alatt viszont csak a legkitartóbbak próbálkozzanak, hiszen ezen operációs rendszerek nem DOS-on alapulnak. Itt jöhetnek az emulátorok, vagy egy DOS-os retro gép összeállítása.

- Kitömörítettem, de nem fut. Mit tehetek?
Az első dolgod mindig a különböző *.txt, *.nfo, *.doc és read.me fájlok elolvasása legyen. Lehet, hogy már ott megkapod a megoldást. Az is előfordulhat a játékoknál, hogy a fájlok írásvédetten kerülnek fel az oldalra. Miután kitömörítetted a játékot az első lépésed mindig az legyen, hogy leszeded az írásvédettséget. A legegyszerűbb, ha fájlkezelésre Dos Navigatort használsz, mert Windows alatt nehézkes, gagyi a fájlkezelés! Ha netán mégis így próbálkoznál, akkor a Windows Intézőben jelölj ki minden fájlt, majd a jobb kattintás, és a menüből válaszd ki a "Tulajdonságok" pontot. Ott pedig szedd ki a pipát az "Írásvédett" pont mellől. Dos alatt be kell lépned a játék könyvtárába, majd a parancssorba be kell írnod, hogy: attrib -r *.* /s
A játékok általában tartalmaznak egy setup, vagy install (esetleg config) nevű futtatható állományt (*.exe,*.com,*.bat). Ezeket mindenképpen futtasd, mielőtt elindítanál egy játékot. Itt állíthatod be a géped tulajdonságait. Ez azért is fontos, mert ha valamelyik játék kevesellné a memóriát, vagy egyéb problémája akadna, akkor itt próbálkozhatsz még. Például ha kikapcsolod a hangot és a zenét lehet, hogy elindul a játék. Sok játék már itt szól, ha valami gáz van pl. memóriahiány, stb. A hangkártya kikapcsolása jól jöhet, mert a modern hangkártyák inkompatibilisek a régiekkel. Így ez is okozhatja a hibát. Ha semmi sem jön be, akkor jöhet a boot. Mivel ezek a programok DOS alá íródtak, tehát futtatásuk DOS alatt ajánlott! Erre megoldás lehet egy feltelepített DOS operációs rendszer, vagy Windows 95/98 alatt egy DOS-boot. Utóbbi elérésére több megoldás is létezik. A legegyszerűbb a Windows Start menüjének Leállítás opcióját kell kiválasztani, majd az "Újraindítás MS-DOS módban" pontot kiválasztani. Vagy egy 3.5"-os kislemezt leformattálni (Csak rendszerfájlok másolása), majd a meghajtóban hagyva újraindítani a gépet. Vagy a Start menü Futtatás opcióját kiválasztani, majd a Tallózásnál megkeresni a "C:\WINDOWS\MS-DOS mód játékokhoz EMS és XMS támogatással.pif"-et és OK-ozni. Ennek az előnye, hogy van EMS is, mert a sima DOS módnál nincs. A legjobb azonban ha a gép boot-olásakor az F8-at nyomogatjuk. A felugró menüben kiválasztjuk, hogy Lépésről-lépésre. Mindenre (N)em-et mondunk, kivéve arra a sorra, amiben a gép a HIMEM.SYS-t akarja meghívni ott (I)gen. Így több lesz a hagyományos memóriánk, viszont EMS-ünk nem lesz, csak XMS. Persze némely játéknak elég ez is. Legegyszerűbben a Bootdisc Maker nevű programmal, készíthetünk boot lemezt, ha mégis e megoldás mellett maradnánk.

- A játék azt a hibaüzenetet írja ki, hogy: "Runtime error 200..."
Mivel ezeket a játékokat évekkel ezelőtt írták (némelyik már 18-20 éves!!!), ezért gond lehet a mai gépek magas órajele. A magas az a Pentium 233 MMX-nél nagyobb proci. Ekkor ezen a már jól ismert üzenetet kapod. A megoldást a két patch valamelyike, vagy egy lassítóprogram orvosolja. Természetesen a DOSBox is orvosolhatja ezt a problémát, hiszen induláskor a megadott mértékben lassítja a procit. Patchek: TP7/P5+ fix 1.01 vagy a TPPATCH

- A játék azt a hibaüzenetet írja ki, hogy: "Divide by Zero..."
Néha ezt is annak, hogy köszönhetjük, hogy túl gyors a gépünk, így egy lassítóprogram megoldhatja ezt a problémát is. Legtöbbször azonban a Loadfix nevezetű programocska segíthet ki minket a bajból.

- A játék valamilyen kódot kér indítás után, valószínűleg nincs feltörve.
Minden feltöltött játék fel van törve. Ha mégse indulna, akkor futtasd előtte a crack.com-ot, vagy valami hasonlót. Lehet a megoldást a *.txt, *.nfo fájlok rejtik. Például a játék által feltett kérdésekre a válaszok azokban szerepelnek.

- A játék túl gyors, játszhatatlan!
Két dolgot lehet ilyenkor tenni, vagy emulátorral játszunk pl. Abandon Loader, DOSBox és ott beállítjuk a megfelelő sebességet. Vagy pedig marad a lassítóprogramos megoldás. A MoSlo elég jó erre a feladatra, azonban a Speedset-tel sokkal jobban be lehet állítani a játékokat.

- Az egér nem működik rendesen a játékban.
Sajnos én is tapasztaltam már ilyet. Például néhány játékban az egér csak a fél képernyőn mozgott. Nálam csak a Genius drivereknél fordult ez elő. Felraktam pár régi DOS-os mouse drivert és még ott van a CuteMouse driver is, de az nálam nem ment. Némely SVGA-ban futó DOS-os játéknál Windows NT/2000/XP/Vista alatt szintén furcsa dolgokat szokott előadni egerünk, ezért nem árthat a Mouse2KV nevű segédprogram sem.

- Indítás után csak egy fekete képernyőt látok, VESA problémák.
Nálam szinte nincs is olyan játék, amely ezt eljátszotta volna. Azonban az újabb szörnyűségek teljesen inkompatibilisek már a régi megjelenítőkkel. Ez köszönhető annak, hogy több dolgot kihagynak a kártyákból, ami anno benne volt. Több segédprogram is létezik a különböző felmerülő hibák megoldására: VESA 2.0 patch for Windows NT/2000/XP - VESA patch for high res modes on GF4 cards - UniRefresh - VBEPlus

- A játékban olvashatatlanok a betűk.
Ez legtöbbször a 8x14 képpontos betű hiánya, melyet anno kiiktattak. Ezt egy TSR programmal megoldhatjuk: 8x14 font fixer. Ha nem menne érdemes körülnézni az ügyben a kártya gyártó cég honlapján.

- Nem megy a játék hangja, VDMSound WinNT/2000/XP/Vista esetén.
Windows NT/2000/XP/Vista mellett nélkülözhetetlen segédeszköz a VDMSound. Ez egy hang és memória menedzser program. Ha nem megy a játékban a hang, akkor ez a program a biztos megoldás rá. Korlátozott memória beállítási lehetőségünk van. DPMI módot első próbálkozásra sose kapcsoljátok be, a VESA támogatás bekapcsolása viszont jól jöhet. Sokak szerint az egyik leghatásosabb program, melyet leszedhettek a VDMSound honlapról.

- Nem indul a játék, végső megoldás: DOS emulátorok!
Több emulátor létezik, ezeket fogjuk most mind sorra venni. Az Abandon Loader csak egy védett környezetet biztosít a régi DOS-os játékoknak. Kezelése nagyon egyszerű, és teljesen freeware. Ráadásul a VDMSounddal is lehet kombinálni. Ugyan beépített lassító programja van, de nekem sikerült vele hazavágnom a Windowst. A DodGE egy kicsit komolyabb és jobb program, kezelése viszont nem a legegyszerűbb. Főleg az öregebb DOS-os játékok futtatására tervezték. Ráadásul az újabb Windowsokat sem szereti pl. 2000,XP,Vista. A DOSBox jelenleg a leghatásosabb program, vele a DOSBox GYIK-ban külön foglalkozom. A Bochs egy nagyon komoly program, csak annak merem ajánlani, aki már otthon van a számítógépek világában. A Virtual PC szintén egy kicsit bonyolultabb, mint a többi. Feltelepítése után egy DOS-t kell rá installálni, akár a FreeDOS is megteszi. A programot a Microsoft freeware-nek minősítette. A Virtual PC-hez hasonló progi még a Vmware is, állítólag jobb, viszont az nem free. Újabb versenyző a PCem. Nem rossz, de még van hova fejleszteni.